• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Monday - 2 October - 2023
0

همایش منطقه‌ای شرکت‌های دانش‌بنیان در ارس برگزار شد

  • کد خبر : 2905
  • 11 مهر 1395 - 20:59
همایش منطقه‌ای شرکت‌های دانش‌بنیان در ارس برگزار شد

به گزارش مهر تبریز،این گردهمایی به همراه نمایشگاه جنبی برای آشنایی شرکت های دانش بنیان و فناور با ظرفیت ها ، معرفی محصولات‌، اشنایی با حمایت های موجود در منطقه آزاد تجاری – صنعتی ارس و ایجاد ارتباط موثر میان سرمایه گذاران، ارگان های حمایتی و نوآوران و همچنین تسهیل در روند تامین کالاهای واسطه […]

به گزارش مهر تبریز،این گردهمایی به همراه نمایشگاه جنبی برای آشنایی شرکت های دانش بنیان و فناور با ظرفیت ها ، معرفی محصولات‌، اشنایی با حمایت های موجود در منطقه آزاد تجاری – صنعتی ارس و ایجاد ارتباط موثر میان سرمایه گذاران، ارگان های حمایتی و نوآوران و همچنین تسهیل در روند تامین کالاهای واسطه ای برای تولید انبوه و صادرات محصولات دانش بنیان می باشد.
دبیر گردهمایی بزرگ شرکت های دانش بنیان و فناور در این آیین آغازین مراسم گفت: با فراخوان های داده شده و توسط شورای راهبری به مجموعه استان های شمالغرب ابلاغیه ارسال شد و از بین ۲۱۰ شرکت کننده که شرکت های دانش بنیان و فناور مستقر در پارک علم و فناوری شمالغرب بودند، ۱۶۰ شرکت در نمایشگاه امروز حضور پیدا کرده است که تعداد ۸۵ شرکت از دسته دانش بنیان و ۷۵ شرکت فناور هستند.
خالقی بیان کرد: ارس اکوسیستم کاملی برای آغاز تا تجاری سازی محصول یک شرکت دانش بنیان دارد و این مورد از ویژگی های منحصر به فرد منطقه است.

وی ادامه داد: جذب سرمایه گذار برای شرکت ها از اهداف اصلی این گردهمایی است که با تعامل با شرکت کنندگان حمایت لازم و مشاوره انجام خواهد شد.

خالقی اضافه کرد: دوره بلوغ زیرساخت های سرمایه گذاری حوزه صنعت، کشاورزی،صادرات،گردشگری ظرفیت های خاص و جاذبه های طبیعی سرمایه های بلافصلی برای بالا بردن جذابیت این منطقه است و این منطقه نقطه پیوند ایران با قفقاز جنوبی خواهد بود که قطب بزرگ اقتصادی، ترانزیتی، گردشگری تبدیل کند که با اقتصاد دانش بنیان تحقق می یابد.
وی اظهار داشت: از زمان تاسیس منطقه آزاد ارس  ۱۲هزار نفر اشتغال ایجاد شده است و بستر فیبر نوری ارس را اولین منطقه  آزاد الکترونیک ایران کرد که این امر عاملی در تشویق سرمایه گذار خارجی خواهد بود.

ظرفیت ارس برای ورود به بازارهای جهانی

مدیرعامل سازمان منطقه تجاری-صنعتی ارس در گردهمایی شرکت های دانش بنیان و فناور شمالغرب کشور بیان کرد: زمانی‌که پیشرفت های کشور توسعه یافته را بررسی می کنیم، کشوری که تدبیر و تفکر ابزارش است و توانسته به پیشرفت های مادی و معنوی دست پیدا کند ایران می باشد در این جهت هرچه از مراکز علمی و فناوری تعریف کند جا دارد.

محسن عرب باغی ادامه داد: گردانندگان این کشور  اگر به علم اعتقاد داشته باشند قطعا در این مسائل موفق می شویم اما با عوام فریبی و احساسات جلو روند نتیجه دست به طرف بیگانه باز کردن است.
وی اظهار داشت : پارک های علم و فناوری مکانی برای تربیت نیروی متخصص در جهت پیشرفت کشور هستند و در این اماکن باید متخصصان تجربیات خود  را در اختیار جوانان قرار داده و حمایت های لازم را انجام دهند.
عرب باغی اذعان داشت: منطقه آزاد ارس ظرفیت لازم برای وارد شدن به رقابت در بازار جهانی را دارد و این امر با حمایت ویژه این منطقه از شرکت های دانش بنیان محقق خواهد شد.

مدیرعامل منطقه آزاد ارس از ساخت سالن‌های کوچک استیجاری برای شرکت‌های دانش‌بنیان در این منطقه که هزینه اجاره سالن‌های استیجاری برای ۵ سال اول دارای حدود ۳۰ درصد تخفیف خواهد بود خبر داد و گفت: حمایت  از نسل جوان وظیفه تمام مدیران کشوری است چرا که امروز برای حل مشکلات کشور باید ضمن اعتماد به جوانان خلاق و متخصص تجربیات خود را در اختیار آنها قرار دهیم تا توانمندی‌های خود را در عرصه عمل نمایان کنند.

ضرورت حمایت ارس از شرکت های دانش بنیان

مدیر کل تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه شرکت های تعاونی دانش بنیان در سال های ۸۵ و ۸۶ شروع به کار کردند گفت:‌ در آن زمان ۷۰۰ واحد از فارغ التحصیلان رشته های مختلف را جمع کردیم تا شرکت های تعاونی را تشکیل دهیم، بیشترین تعداد این شرکت ها در تهران، یزد، سمنان و مازندران فعالیت دارند.
البرز محمدی اظهار داشت:‌منطقه آزاد ارس به صورت جدی بحث حمایت از شرکت های دانش بنیان را دنبال کند تا تبدیل به یک پایلوت فناوری در سطح کشور شود.
محمدی گفت: بخش تعاون با کمک بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت تعان و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تا ۱۰میلیون تومان تسهیلات برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان پرداخت می کند.
وی در پایان بیان کرد: تلفیق منطقه با صنایع تولیدی این شرکت ها سبب افزایش توانمندی شمالغرب کشور می شود.

فرهنگ سازی برای کسب ثروت از فناوری/احداث برج های فناوری در شهرها
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در گردهمایی شرکت های دانش بنیان و فناور گفت: چشم انداز ایران برای رسیدن به رشد قابل توجه در حوزه علم و تکنولوژی برای ۱۰سال آینده افزایش سهم شرکت های دانش بنیان از نیم درصد به ۱۰درصد است در حال حاضر مشکل عدم فرهنگ سازی لازم برای به دست آوردن ثروت از طریق فناوری است.
بهزاد سلطانی اظهار داشت: تولید شرکت باید گام اول  در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی باشد زیرا که نسبت حجم شرکت به فارغ التحصیلان و صنعت بسیار کم است.
وی ادامه داد: تاسیس شرکت قدم دشوار نیست بلکه هر دانشگاه با کمک اساتید برای ایجاد ارتباط  با صنعت باید کمک یار دانشجویان در تاسیس شرکت باشند با این هدف  ۱۰الی ۱۵ سال دیگر به نتیجه خواهیم رسید.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: در بین پنج استان شرکت کننده در این گردهمایی، استان آذربایجان شرقی با ۳۹ مصوبه و۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار، رتبه پنجم کشور در میزان استفاده از اعتبارات را دارد. زنجان با ۱۴ مصوبه رتبه ۲۴ کشور، آذربایجان غربی با ۷ مصوبه رتبه ۲۵ ، کردستان با ۷مصوبه رتبه ۲۷ و اردبیل با ۷ مصوبه رتبه ۲۸ کشور را دارد.
وی گفت : هم اکنون دو هزار و ۷۰۱ شرکت دانش بنیان در سطح کشور فعالیت می کنند که که صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از این شرکت ها در نظر دارد برج های فناوری را در سطح شهرها فعال کند.
سلطانی با اشاره به اینکه از این تعداد تنها ۵۰۰ مورد در پارک ها مستقر هستند، توضیح داد: برای فعالیت و گردهم آمدن چند شرکت در کنار یکدیگر صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات خرید ساختمان و دفاتر کاری را به این شرکت ها اعطا می کند تا با عنوان برج های فناوری در سطح شهرها، فعالیت این شرکت ها به صورت فرهنگی ملموس برای شهروندان به ویژه نسل جوان نهادینه شود.
وی اظهار داشت: تا کنون ۲هزار شرکت دانش بنیان تعیین تکلیف شده است که ۱۳۰۰ مورد مصوب شده که ۷۱۶میلیارد تومان تخصیص داده شده و ۷۰۰شرکت رد صلاحیت برای دریافت تسهیلات شده اند.

تخصص گرایی در منطقه آزاد ارس
علی جهانگیری  در گردهمایی شرکت های دانش بنیان و فناور شمالغرب کشور در ارس با بیان اینکه وجود منطقه آزاد ارس قابلیت مهمی برای استان آذربایجان شرقی است، گفت: نیاز امروز کشور توجه به حوزه دانش بنیان است و مناطق آزاد نیز جز با تاکید بر فناوری و فعالیت های دانش بنیان نخواهند توانست به اهداف تعریف شده خود دست یابند.
وی  با تاکید بر تخصص گرایی در منطقه آزاد ارس گفت: برای بهره مندی بهتر از توان شرکت های دانش بنیان در ارس، باید مشخص شود که  این شرکت ها می خواهند به طور تخصصی در چه حیطه ای فعالیت کنند  تا در همین راستا شرکت های دانش بنیان با زمینه فعالیت تعریف شده در این منطقه گرد هم بیایند تا به صورت شبکه ای از شرکت های دانش بنیان بتوانند فعالیت کنند.
جهانگیری گفت: تشکیل یک اکوسیستم در منطقه با جذب استعدادهای برتر ، ایجاد شبکه و هم افزایی بین آنها امکان پذیر است اما حمایت با صندوق های سرمایه گذاری کنار مزیت ها محدودیت های خاصی هم دارد به این دلیل پیشنهاد می کنم با جلب توجه شتاب دهنده های موجود در کشور و سرمایه گذاران ریسک پذیر به منطقه امکان حمایت را برای شرکت های نوپا افزایش داده و اکوسیستم پایدارتری تشکیل دهید.
در انتها نماینده تام الاختیار استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان در ارس گفت: ضروری است  صادرات محصولات دانش بنیان در اولویت برنامه های این منطقه قرار گیرد.

این گزارش می افزاید، گردهمایی شرکت های دانش بنیان و فناور شمالغرب کشور در ارس با حضور مسئولان ارشد کشوری و استانی و فعالان شرکت های دانش بینان و فناور در ارس برگزار شد.

لینک کوتاه : https://www.mehrtabriz.ir/?p=2905

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.