کشت سه هزار و ۲۰۰ هکتار کلزا در حوضه دریاچه ارومیه
کشت سه هزار و ۲۰۰ هکتار کلزا در حوضه دریاچه ارومیه

    به گزارش مهر تبریز: کریم مهری در حاشیه بازدید از دشت تبریز با اشاره به ماموریت های محوله به بخش کشاورزی در راستای احیای دریاچه ارومیه، گفت: کاشت ارقام زراعی که نیاز کمتری به منابع آبی دارند از برنامه های نجات این دریاچه است. وی همچنین گفت: در شهرهای حاشیه دریاچه و در […]

 

 

به گزارش مهر تبریز: کریم مهری در حاشیه بازدید از دشت تبریز با اشاره به ماموریت های محوله به بخش کشاورزی در راستای احیای دریاچه ارومیه، گفت: کاشت ارقام زراعی که نیاز کمتری به منابع آبی دارند از برنامه های نجات این دریاچه است.

وی همچنین گفت: در شهرهای حاشیه دریاچه و در راستای اصلاح الگوی مصرفی آب کشاورزی ۶۶۲ کیلومتر عملیات لوله گذاری اجرا شده است.

مهری، بر توسعه گلخانه ها تاکید کرد و گفت: این امر موجب کاهش مصرف انرژی و آب شده و تولید محصول را تا ۱۰ برابر افزایش می دهد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اعلام اینکه در سطح ۱۱ هزار هکتار از ۱۷ هزار هکتار مصوب دشت تبریز، عملیات زهکشی اجرا شده است، گفت: در هر ثانیه ۳ مترمکعب از آب زهکشی شده این دشت به سمت دریاچه ارومیه روانه می شود.

معاون بهبود تولیدات داخلی سازمان جهاد کشاورزی استان هم با بیان اینکه کشت کلزا در تمام اقلیم‌های کشور به صورت پاییزه انجام می‌شود، گفت: تحقیقات داخلی و خارجی و همچنین تجربه‌های شخصی کشاورزان نشان داده که کشت کلزا در تناوب با گندم و جو علاوه بر مزایایی مانند کاهش جمعیت علف‌های هرز و کاهش آفات و بیماری‌های گندم باعث افزایش و پایداری عملکرد دانه گندم می‌شود.

ایوب ایرانی فام با اشاره به توسعه کشت پسته، سنجد، عناب و زعفران در استان در راستای تغییر الگوی کشت، گفت: به منظور تحقق اهداف طرح نجات دریاچه ارومیه باغات درجه سه هم حذف می شود.

وی همچنین از جایگزینی کشت ذرت با گلرنگ خبرداد و افزود: با توجه به اینکه یونجه پرتوقع به آب است، کشت آن به حاشیه رودخانه ارس انتقال می یابد.

طرح نجات دریاچه ارومیه در قالب ۲۹ پروژه در مدت ۱۰ سال با اعتبار پیش بینی شده افزون بر ۱۲ هزار میلیارد ریال اجرا می شود.

با اجرای طرح نجات قرار است تراز دریاچه ارومیه به سطح تراز اکولوژیک خود یعنی ۱۲۷۴ متر از سطح آبهای آزاد برسد.

تراز آب این دریاچه در۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ برابر با۱۲۷۱٫۱۱ بالاتر از سطح آزاد دریا بود که نسبت به تاریخ مشابه در سال گذشته ۴۷ سانتیمتر افزایش داشته است.

همچنین تراز دریاچه ارومیه در تاریخ مذکور نسبت به ابتدای سال آبی ( اول مهر ۱۳۹۴) برابر با ۱۰۳ سانتیمتر بیشتر شده است.

 

 

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵