مهر تبریز-فرهنگ سرای بزرگ الغدیر میزبان صراف شناسان نامی استان در اولین جلسه‌ی صراف شناسی بود.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، عصر دیروز فرهنگ سرای بزرگ الغدیر میزبان شعرا و ادیبان نامی استان در اولین جلسه از جلسات صراف شناسی بود.

در این جلسه استاد مصطفی قلیزاده بنیانگذار و دبیر کنگره بین المللی حاج رضا صراف تبریزی در سال ۸۳ با بیان اینکه متأسفانه از آن سال تا به امروز همایشی برای شاعر نامی استان برگزار نشده بود، افزود: امروز پس از سالیان دور و دراز به همت حجت الاسلام والمسلمین احمد حمیدی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز و مشارکت فرهنگ سرای بزرگ الغدیر به مدیریت داود هوشنگ روشنک توفیق آن شد که اولین جلسه صراف شناسی برگزار گردد.

استاد قلیزاده سخنانش در مورد صراف تبریزی را این چنین شروع کرد: حاج رضا صراف تبریزی استاد سخن، شاعر نغز گفتار و دلسوخته در سال ۱۲۷۱ هجری قمری در تبریز دیده به جهان گشود. در سن ۱۲ سالگی پدر خود را از دست داد و به ناچار برای گذران زندگی به شغل پدرش یعنی صرّافی روی آورد. در حین تجارت، به آموختن ادبیات فارسی و عربی پرداخت.

حاج رضا صراف همیشه در محافل علمی و ادبی شرکت داشت و از سال ۱۲۹۱ ه .ق (از ۲۰سالگی) یکی از اعضای برجسته انجمن ادبی صفا بود که جلسات انجمن در خانه وی تشکیل می‌شد. او همیشه از محضر ادیب نامدار مرحوم « لنکرانی» پیشکسوت این انجمن استفاده می‌برد.

وی افزود: صراف خود را شاگرد سید عبدالعظیم شیروانی می دانست اما حافظ محل الهام او در آفرینش مضامین و زبان شعری بود. چنین است که او را باید صراف سخن نامید، کما این که خود می گوید:

گرچه بو شهرده اولموش هامی اصناف سخن / سنی تأیید حسین ائیله دی صراف سخن

استاد قلیزاده افزود: آری، به حق صراف را می توان یکی از چهار شاعر بزرگ و مردمی ادبیات مرثیه و شعر عاشورایی صد سال پیش آذربایجان دانست. تمامی مراثی و مدایح صراف، این شاعر آل محمد (ص) در رثا و ثنای اهل بیت (ع) است. در سرتاسر دیوان ۲۵۰۰ بیتی صراف، یک مورد مدح و تملق نسبت به حاکمان و قدرتمندان زمانش یافت نمی شود. او در نوحه و رثا نیز زبانی ساده، بیانی دل پذیر و عامه فهم دارد و البته از تمام عناصر شاعرانه لفظی و معنوی، همچون غزل هایش با مهارت تمام بهره می برد و شعر را غنی تر می کند. در مراثی‌اش اغلب، جوشش احساس و عاطفه جان خواننده و شنونده را شعله ور می کند.

استاد قلیزاده در پایان از تلاش های بی بدیل حجت الاسلام والمسلمین احمد حمیدی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز در برگزاری این مراسم تقدیر و تشکر کرده و افزود: امیدوارم این جلسات به پاس قدردانی از حاج رضا صراف تبریزی تداوم داشته باشد.