مهر تبریز-نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه منع حقوقی برای اعلام اسامی افراد ممنوع الخروج وجود ندارد، گفت: راه‌اندازی این سامانه به شفاف‌سازی در کشور کمک می‌کند.
محمد کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح وضعیت حقوقی استعلام ممنوع الخروجی، گفت: بر اساس مصوبه کارگروه مرز شورای امنیت کشور، نیروی انتظامی سال گذشته موظف شد تا نسبت به راه اندازی و مدیریت سامانه‌ای بر خط برای درج اسامی اشخاص ممنوع الخروج اقدام کند اما هنوز این سامانه راه‌اندازی نشده است.

اسامی افراد ممنوع الخروج خصوصی و محرمانه نیست

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در توضیح اظهارات رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا در مورد افشای برخی اطلاعات محرمانه و شخصی افراد با راه‌اندازی این سامانه، تصریح کرد: اسامی افراد ممنوع الخروج خصوصی و محرمانه نیست، این اطلاعات به افرادی که به دنبال معامله یا قرارداد با دیگران هستند، کمک می‌کند.

وی افزود: راه‌اندازی این سامانه با مسائل محرمانه ارتباط ندارد، برای رفع حساسیت هم می‌توان در این سامانه تنها ممنوع الخروج بودن افراد قید شود و در مورد علت ممنوع الخروجی به نحو دیگر اطلاعات کسب کنند.

بیشتر بخوانید:

عدم راه‌اندازی سامانه اطلاع‌رسانی از وضعیت ممنوع الخروجی به دلیل کوتاهی نیروی انتظامی
راه‌اندازی سامانه اعلام ممنوع الخروجی در انتظار دریافت مجوز قضایی

کاظمی یادآور شد: مردم نمی‌توانند این اطلاعات را به راحتی به دست آوردند بنابراین نیروی انتظامی باید با راه‌اندازی سامانه این اطلاعات را در دسترس قرار دهد البته تنها با کد ملی می‌توان از اطلاعات چنین سامانه‌ای باخبر شد لذا نگرانی در مورد افشای اطلاعات وجود ندارد.

شفاف‌سازی مهمترین رکن راه‌اندازی سامانه استعلام ممنوع الخروجی

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: راه‌اندازی این سامانه به شفاف سازی، تقویت روابط مالی ما با سرمایه‌گذاران خارجی یا جلوگیری از فساد کمک می‌کند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی منع حقوقی برای استعلام ممنوع الخروجی وجود ندارد، معتقد است: قوه قضاییه باید اجازه راه‌اندازی این سامانه را به ناجا بدهد، با توجه به شرایط موجود زمینه این اقدام وجود دارد لذا قوه قضاییه باید هرچه سریعتر با ناجا همکاری کند.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ سرهنگ مجید صمدی، رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا در مورد اقدامات نیروی انتظامی در روند اطلاع رسانی اسامی افراد ممنوع الخروج، گفت: روند اطلاع رسانی و استعلام درباره وضعیت ممنوع الخروجی افراد از سال‌های گذشته توسط این پلیس صورت می‌گیرد و هر فردی با مراجعه به پلیس مهاجرت و گذرنامه در استان تهران و رده های تابعه در سایر استان ها می‌تواند از وضعیت ممنوع الخروجی خود مطلع شود.

گفتنی است؛ رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا اذعان دارد که نظر کارشناسی پلیس درباره راه اندازی سامانه استعلام ممنوع الخروجی این است که با راه‌اندازی سامانه امکان افشای برخی اطلاعات محرمانه و شخصی افراد وجود دارد./

print