مهر تبریز- سرکنسول ترکیه در آذربایجان شرقی خواستار تقویت تعاملات فرهنگی و گردشگری مشترک بین ترکیه و تبریز شد.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز، ظهر امروز “حسین گونگور” سرکنسول جدید ترکیه در تبریز، با مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی دیدار و گفت و گو کرد.
“حسین گونگور” در این دیدار با بیان اینکه شهر تاریخی تبریز همواره در کشور ترکیه جایگاهی ویژه ای دارد، گفت: تاریخ و پیشینه شهر تبریز همواره زبانزد مردم ترکیه است با توجه به اینکه مشترکات فرهنگی بسیاری بین تبریز و ترکیه وجود دارد لذا تقویت روابط این دو جامعه ضروری و لازم است.
گونگور ادامه داد: با توجه به اینکه ایرلاین های فعال دو کشور ارتباط‌های مستمری با یکدیگر دارند و ظرفیتی مناسب را برای برقراری ارتباط دو ملت ایجاد کرده اند لذا باید در تقویت همکاری های بین آن ها تلاش کرده و آن را توسعه دهیم.
سرکنسول ترکیه در تبریز ضمن اعلام اینکه بخش عمده فعالیت های خود را در راستای جذب افکار و علاقمندی مردم ترکیه به تبریز متمرکز خواهد ساخت ادامه داد: فرهنگ و نوع دوستی مردم تبریز از دیرباز بر مردم ترکیه آشکار است، به همین جهت، من نیز از آغاز فعالیت خود در کنسولگری ترکیه هدف خود را برای معرفی و جذب مردم ترکیه به تبریز و شناخت بیشتر ظرفیت های فرهنگی و گردشگری متمرکز ساخته ام.
حسین گونگور در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه همکاری مستمر کنسولگری ترکیه در تبریز با اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی می تواند در تقویت ظرفیت های فرهنگی و گردشگری دو کشور موثر واقع شود اظهار کرد: با تعامل و همکاری مستمر کنسولگری ترکیه در تبریز با اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی می توانیم زیرساخت های لازم را برای توسعه گردشگری در تبریز و همچنین این جذب گردشگر به این شهر تاریخی فراهم سازیم.
“مرتضی آبدار” مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز در این دیدار ضمن تشریح برنامه‌های این اداره کل در راستای توسعه گردشگری استان، اظهار کرد: با توجه به اینکه دو کشور ایران و ترکیه در مسیر کهن جاده ابریشم قرار گرفته‌اند و در طول تاریخ شهر تبریز به عنوان پل ارتباطی دنیای شرق و اروپا همواره خوش درخشیده است لذا با تقویت همکاری ها و تبادلات فرهنگی و اقتصادی بین تبریز و ترکیه می توانیم به دستاوردهای جدیدی دست یابیم.
مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه به آیین ها و سنت های مشترک بین دو کشور اشاره کرد و گفت: آیین ها و سنت های بسیاری بین ایران و ترکیه مشترک است که از آن جمله می توان به آیین های عید نوروز اشاره کرد که همزمان در چند کشور همسایه برگزار می شود، لذا اداره کل میراث فرهنگی استان آماده است تا با همکاری کنسولگری ترکیه برنامه های مشترکی را در تبریز و شهرهای ترکیه برگزار کند.
آبدار در پایان به تدوین ۲۰۰ مسیر گردشگری استان آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: با توجه به تدوین ۲۰۰ مسیر گردشگری در سطح استان آذربایجان شرقی و قرارگیری مسیر های طبیعت گردی ارسباران در این طرح، فرصتی مناسب برای برگزاری تورهای طبیعت گردی برای گردشگران فراهم شده است و امیدواریم با همکاری کنسولگری ترکیه در تبریز و اطلاع رسانی به آژانس های گردشگری ترکیه شاهد اجرای تورهای ورودی طبیعت گردی به استان باشیم.
“اسماعیل بابائی” مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در آذربایجان‌شرقی نیز در این دیدار با بیان اینکه برنامه های مشترک زیادی بین دو کشور در حال طرح ریزی و اجرا است، ادامه داد: یکی از برنامه هایی که بین دو کشور به مرحله تصویب و اجرا رسیده است، پذیرش گروه های سیاسی و فرهنگی شهر ترابزون به استان آذربایجان شرقی در ماه آوریل است که به واسطه آن میتوان ظرفیت های غنی استان را در بخش‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و گردشگری را به همتایان ترک معرفی کرد.