به گزارش خبرنگار ما در تبریز،مهندس اکبر فتحی در مراسم تجلیل و معرفی تولیدکنندگان برتر و نمونه های بخش کشاورزی استان که با حضور دکتر علی جهانگیری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان شرقی و حجت الاسلام والمسلمین فقیه مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در استان، در مجتمع فرهنگی رفاهی شهید کسایی تبریز برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: انتخاب کشاورزان، تولیدکنندگان و نمونه های برتر بخش کشاورزی استان بر اساس فرآیند و شاخص های مشخصی صورت گرفته است ، بنده دست تک تک کشاورزان زحمتکش استان را می بوسم و افتخار می کنم که در این مقطع زمانی که کشور نیاز به افزایش تولید دارد ، کشاورزان و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی با استفاده از دانش روز و تکنولوژی های نوین و با بکارگیری تجربیات سال های گذشته موفق شده اند تولیدات خود را از متوسط میانگین استانی افزایش دهند.

وی گفت: تامین غذای جمعیت رو به رشد استان و کشور برعهده بخش کشاورزی است، کشاورزان و تولیدکنندگان استان موفق شده اند با منابع محدود آب و خاک بدون افزایش سطح و بدون استفاده از منابع آبی بیشتر ، با استفاده از فناوری های جدید به راندمان تولید بیشتر دست یابند.

مهندس فتحی ادامه داد: امروز رسالت و تکلیف ما سنگین تر از سال های گذشته است، به این معنی که اگر امروز یک کشاورز به افزایش تولید دست یافته است باید سایر کشاورزان نیز از آن الگو برداری نموده و از دانش و تجربیاتش بهره مند شوند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تاکید کرد : ما توانائی رسیدن به خودکفایی در تمام محصولات را داریم و با وجود تلاش بعضی ها مبنی بر دلسرد کردن خادمان بخش کشاورزی و تشویق به واردات محصولات کشاورزی، استفاده صحیح و بهینه از منابع آب و خاک و تولید محصول سالم و ارگانیک از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی افزود : تولید محصول به ازاء مصرف هر یک لیتر آب در سال های اخیر از ۸۰۰ گرم به ۱۵۰۰ گرم افزایش یافته است و این امرمهم با استفاده از دانش روز و بکارگیری آموزش های ترویجی که توسط کارشناسان پهنه ها در سطح روستا ها صورت می گیرد و هم چنین همت خود کشاورزان میسرشده است .

مهندس فتحی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه باید کشورمان را به سمت و سویی سوق دهیم که وابسته به بیگانگان نباشیم افزود : این مصداق بارز اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید کالای ایرانی و تاسی از فرمایشات مقام عظمای ولایت است.

مهندس فتحی در خصوص بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و مهار آن در سطح استان گفت: امسال خوشبختانه در مهار آنفلوانزای فوق حاد پرندگان موفق عمل کرده ایم و این حاصل تلاش کارشناسان دامپزشکی و همکاری بهره برداران بخش کشاورزی بوده است.

وی با اشاره به سرمایه گذاری های وسیع در تولید محصولات گلخانه ای و بازار خوب فروش این محصولات، اظهار نمود: افزایش تولید و صادرات محصولات کشاورزی از سیاست های مورد حمایت وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با تاکید بر ضرورت یکپارچه سازی اراضی کشاورزی گفت: یکپارچه سازی اراضی زراعی از عوامل موثر در کاهش هزینه های تولید و سرشکن کردن قیمت تولید محصولات و رقابتی کردن آن است.

مهندس فتحی در خاتمه با آرزوی موفقیت و پیشرفت های روزافزون برای تمامی بهره برداران و کشاورزان استان ، از اهتمام و توجه ویژه مسئولین استان به بخش کشاورزی تقدیر و قدردانی نمود.