مهر تبریز- امروزه تغییرات آب و هوایی از قبیل دما، رطوبت، جهت و شدت باد و جبهه های هوایی سرد و گرم، تاثیر مستقیم و اهمیت بسزایی در زندگی مردم و اقتصاد جامعه به ویژه بخش کشاورزی، صنعت و حمل ونقل دارد و از جنبه های اجتماعی نیز دارای اهمیت است، بنابراین در عصر حاضر اطلاع یافتن از داده های هواشناسی و تفسیر نتایج آن برای بهتر زیستن امری مهم و گاه حیاتی است.

به گزارش خبرنگار ما در در آذرشهر؛ این در حالی است که اخبار مربوط به هواشناسی و رویدادهای جوی جزو اخبار طراز اول و پر مخاطب هر رسانه خبری بوده و مولفه هایی چون حفاظت از محیط زیست، بهداشت عمومی بازرگانی، تامین امنیت اجتماعی و امنیت غذایی و ترابری از مهمترین خدمات کاربردی هواشناسی است.

با این وجود شهرستان آذرشهر که جزو قطب های صنعتی و کشاورزی استان محسوب می شود متاسفانه در حال حاضر از داشتن ایستگاه هواشناسی بی بهره است در حالی که بافت اجتماعی و کشاورزی این شهرستان، وجود ایستگاه هواشناسی را الزام آور می نماید.

احداث ایستگاه هواشناسی علاوه بر اینکه دربخش کشاورزی منطقه حائز اهمیت است به یک مطالبه عمومی در شهرستان نیز تبدیل شده است بطوری که در سالهای گذشته نیز با توجه به برودت هوا یا بارش برف مدارس شهرستان آذرشهر برخلاف سایر شهرستان های استان تعطیل نمی شود و یا بدون اطلاع رسانی و یا با تاخیر تعطیل می شد که موجب سردرگمی معلمان، دانش آموزان و والدین آنان، کارکنان مدارس، رانندگان سرویس های مدارس می شود.

صرف نظر از علل عدم احداث تاکنون، در این مقطع زمانی، لزوم احداث ایستگاه هواشناسی به شدت احساس می شود چرا که خسارت دیدگان برای دریافت خسارت از محل بیمه می بایست به ایستگاه هواشناسی شهرستانهای همجوار مراجعه کنند!

چرا باید شهرستان آذرشهر از داشتن ایستگاه هواشناسی مجهز، بروز و آنلاین محروم باشد. شهرستانی که به دلیل موقعیت فیزیکی و اقلیم جغرافیایی جزو رتبه های نخست در خسارات ناشی از بلایای طبیعی از جمله سرمازدگی، سیل، تگرگ و سرمای بهاره را در استان دارد نباید قربانی کم کاری و سهل اندیشی شود.

برای بررسی علل و موانع نبود ایستگاه هواشناسی در شهرستان آذرشهر نظر مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان شرقی به عنوان متولی امر را در این خصوص جویا شدیم:

در سال های گذشته، شهرستان آذرشهر همواره جزو اولویت های استانی برای راه اندازی ایستگاه هواشناسی بود در حالی که شهرستانهای عجب شیر و خداآفرین که در اولویت های پایین تر بودند دارای ایستگاه شدند ولی متاسفانه بدلایل نامعلوم شهرستان آذرشهر به دلیل عدم معرفی و اختصاص زمین برای احداث، همچنان جزو معدود شهرهای بدون ایستگاه هواشناسی استان می باشد!

مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان شرقی در مصاحبه با خبرنگار ساقی آذربایجان در خصوص نبود ایستگاه هواشناسی شهرستان آذرشهر گفت: در صورت تخصیص اعتبار و و در اختیار گذاشتن زمین مناسب جهت راه اندازی ایستگاه، اداره کل هواشناسی استان آمادگی دارد تا نسبت به راه اندازی و نصب ایستگاه خودکار هواشناسی در شهرستان آذرشهر اقدام کند.

 فرخ مطلبی فر، افزود: قبلا در محوطه جهاد کشاورزی آذرشهر ایستگاه هواشناسی دایر بود که متاسفانه به دلیل خرابی و معیوب شدن سیستم ها و دکل های آنها، ایستگاه جمع آوری شده است و در حال حاضر از طریق جهاد کشاورزی با فرمانداری مکاتباتی انجام دادیم و آمادگی داریم که ایستگاه خودکار را در آذرشهراحداث کنیم.

وی با بیان اینکه احداث و نصب ایستگاه هواشناسی مستلزم تامین اعتبار و زمین مناسب می باشد، اظهار داشت: امسال ایستگاه هواشناسی شهرستان آذرشهرمصوب شده و موافقت نامه آماده است و اگر فرمانداری زمین مناسب در اختیارمان قرار دهد و اعتبار تخصیص یابد؛ حاضریم که در اسرع زمان ممکن، ایستگاه هواشناسی شهرستان راه اندازی کنیم.

مطلبی فر، توضیح داد: احداث ایستگاه هواشناسی براساس استاندارد خاصی صورت می گیرد که محدوده زمین، به جهت امنیت و تامین زیرساختهای مورد نیاز باید مناسب باشد و حداقل متراژ ایستگاه هواشناسی باید ۴ متر در ۴ متر باشد.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی اظهار داشت: اداره کل هواشناسی هیچ تمایل و نیازی به تملک زمین ندارد و فقط جهت نصب ایستگاه در اختیار ما خواهد بود و می تواند در محوطه یکی از ادارات شهرستان نظیر جهادکشاورزی یا فرمانداری باشد ولی بایستی حائز شرایط مورد نظر اداره کل باشد.

وی تاکید کرد: برای ایستگاه هواشناسی شهرستان آذرشهر باید سال ۹۷ تخصیص اعتبار صورت بگیرد تا این اداره کل بتواند به وظیفه خود در خصوص نصب و راه اندازی دکل و ماشین آلات ایستگاه هواشناسی اقدام نماید.

وی تصریح کرد: متأسفانه نبود ایستگاه هواشناسی در شهرستان آذرشهر باعث شده است که میزان دمای این شهرستان را از شهرستان‌های همجوار استعلام کنیم هرچند وضعیت دما و آب و هوای این شهرستان ها با هم یکسان نیست.

مدیرکل هواشناسی استان ادامه داد: قطعا” دما و رطوبت خاک در کشاورزی مهم است که اگر تخصیص اعتبار صورت بگیرد، با راه اندازی ایستگاه خودکار دما را به خوبی پیش‌بینی خواهیم کرد و به موقع به اطلاع کشاورزان و ساکنان شهرستان خواهیم رساند.

مطلبی فر، در پاسخ به سوالی در خصوص آلایندگی صنایع منطقه و لزوم ایجاد ایستگاه سنجش آلودگی در این شهرستان گفت: آلودگی باید دستگاه سنجش تخصصی داشته باشد اداره ما آمادگی دارد که اینگونه تجهیزات تخصصی را با تامین اعتبار از طرف ارگانهای شهرستان یا مشارکت بخش خصوصی در منطقه راه اندازی کند.

 وی اضافه کرد: باید توجه داشت که دستگاه های سنجش آلودگی سرمایه است و هزینه نیست چرا که از اطلاعات آن نه تنها شهرستان بلکه دیگر نقاط استان آذربایجان شرقی نیز بهره مند خواهد شد.

یادآور می شود، چهلمین سال انقلاب اسلامی فرصت مغتنمی است تا از سوی مسئولان استانی و شهرستانی تدبیر لازم برای راه اندازی ایستگاه هواشناسی در آذرشهر صورت گیرد تا تصمیمات هماهنگ و به موقع در منطقه اتخاذ شود و بیش از این موجب نارضایتی و بلاتکلیفی شهروندان نشود چرا که وجود ایستگاه هواشناسی یکی از مطالبات به حق مردم می باشد که امید داریم بعد از سالها در صورت تخصیص اعتبار و مکان مناسب این خواسته بحق مردمی محقق شود.گزارش: قادردهقانی