مهر تبریز-رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد ارس خبر از واردات ۴۵ میلیون دلار ی در ۱۰ ماهه سال از این منطقه داد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛محسن نریمان ارزش واردات کالا و مواد اولیه به این منطقه آزاد را در ۱۰ ماهه امسال ۴۵ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این رقم در مقایسه با واردات ۱۱۹ میلیون دلاری ۱۰ ماهه سال گذشته کاهش ۶۰ درصدی  را نشان می دهد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد ارس در مصاحبه با خبرنگاران گفت : در سال جاری ۱۹۸ میلیون دلار کالا از این منطقه صادر شده است،

وی افزود:با توجه به شرایط تحریم ها ومقایسه صادرات سال جاری با رقم  ۱۹۹ میلیون دلاری نسبت به سال سال گذشته فاصله چندانی نداریم و علی رغم محدویت ها  روند خوبی طی شده است .

وی همچنین با اشاره به توسعه علمی یاد آور شد :یکی دیگر از رویکردهای منطقه آزاد ارس ایجاد واحدهای دانش بنیان می باشد که از ۱۲ واحد در سال گذشته به ۱۵ واحد در سال جاری و مراکز استارت آپ ( کارافرین نوپا ) از ۱۲ به ۱۸ مرکز افزایش یافته است.

نریمان با مقایسه  تراز تجاری این منطقه در ۱۰ ماهه سال گذشته و امسال، گفت: ارزش صادرات منطقه آزاد ارس در سال جاری ۱۵۳ میلیون دلار بیشتر از واردات است و در واقع تراز تجاری منطقه مثبت تر شده است.

این مقام مسوول  در منطقه آزاد ارس با اشاره به کاهش  رونق تجاری در بازار این منطقه تصریح کرد: برای عبورازاین کاستی ها نیازمند رفع حذف برخی مسائل دست و پاگیر و بروکراسی بی مورد هستیم که این تصمیم ها نیز ازاختیارت بالادستی ها می باشد و ما نیز پیگیرآن هستیم

وی با بیان اینکه سقوط ارزش پول ملی را باید به فرصت تبدیل کنیم، اعلام کرد: با تبدیل بازارهای محلی به بازارهای منطقه ای و جذب خریداران خارجی در جهت رونق فعالیت  اصناف باید بیش از تلاش می کنیم.

نریمان همچنین در خصوص بهبود وضعیت تجاری با کشور ارمنستان اظهر داشت : با توجه به احتمال بهبود روابط ارمنستان با جمهوری آذربایجان، موقعیت منطقه آزاد ارس راهبردی تر می شود و پل ارتباطی دو کشور خواهیم بود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد ارس  از افزایش ۴۰ درصدی صدور گواهی تولید در این منطقه آزاد خبر داد و خاطرنشان کرد: امسال با ۵۸ درصد افزایش نسبت به سال گذشته شاهد تولید ۶۳ هزار تن کالا در منطقه بودیم.

مدیر عامل منطقه آزاد ارس به رشد ۶۳ درصدی ورودی گردشگری داخلی و افزایش ۲۲ درصدی ورودی گردشگری خارجی به این منطقه اشاره کرد و گفت: توسعه صنعت گردشگری با توجه به جاذبه های طبیعی و تاریخی و استقبال عمومی یکی از رویکردهای این منطقه است.

نریمان با اعلام اینکه ژئوپارک ارس به زودی در محافل بین المللی معرفی و در جهت ثبت آن در یونسکو تلاش می شود، گفت: درصدد معرفی جلفا به عنوان شهر ایمن و جامعه سالم برای سال ۲۰۲۰ هستیم.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد ارس کشاورزی علمی با تکیه بر تولیدات گلخانه ای را از موفقیت های منطقه آزاد ارس عنوان کرد و اضافه نمود: تلاش می کنیم تا این منطقه به قطب تولیدات کشاورزی در سطح مناطق آزاد کشورتبدیل گردد

وی با مقایسه تولید ۲۰ هزار تنی در ۱۸۰۰ هکتار از اراضی دشت گردیان و تولید ۱۰ هزار تنی در یک واحد گلخانه ای با مساحت ۵۰ هکتار در منطقه آزاد ارس، اظهارداشت: با توجه به فاصله قابل توجه بهره وری در فضای آزاد و گلخانه ای ضرورت توسعه کشت گلخانه ای بیشتر احساس می شود.

رئیس هیات مدیره منطقه آزاد ارس ؛با اعلام اینکه از ایجاد گلخانه های مقیاس کوچک هم حمایت می کنیم، خاطرنشان کرد: از تولید ۱۸ هزار تنی گلخانه های منطقه در ۹ ماهه امسال ۱۳ هزار تن صادر شده و نسبت به سال گذشته رشد ۱٫۷ برابری را نشان می دهد.

وی کل مساحت فضای گلخانه ای منطقه را ۱۷۰ هکتار اعلام کرد و گفت: سعی داریم تا سال ۱۴۰۰ این رقم از مرز  ۳۰۰ هکتار نیزبگذرد.

مدیر عامل منطقه آزاد ارس در پاسخ به سوال ایرنا در نقش افزایش عوارض خروجی در توسعه منطقه ، با یاداوری اینکه سال گذشته با نرخ عوارض ۲۵ هزار تومانی ۵ میلیارد تومان درآمد داشتیم، اظهارداشت: با در نظر گرفتن رشد ۱۰ برابری نرخ عوارض، درآمد ۵۰ میلیارد تومانی منطقه را از این محل انتظار داشتیم اما با توجه به بخشنامه ابلاغی مقرر شده این درامد به خزانه واریز شود و با وجود پیگیری های انجام شده نتیجه ای نگرفته ایم.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد ارس اذعان نمود: با وجود تاثیرات سوء برخی مقررات و بخشنامه ها در اقتصاد منطقه و تحقق اهداف برنامه ریزی شده، اعتبارات عمرانی نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش یافته و اهتمام ما متوقف نشدن طرح های در حال اجراست.

نریمان با اشاره به اینکه ۶۳ درصد اعتبارات امسال منطقه در بخش عمرانی هزینه شده است، گفت: دهه فجر امسال ۲۰ طرح با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان و اشتغال زایی ۴۵۰ نفر بهره برداری می شود.

مدیر عامل منطقه آزاد ارس در پایان از جذب ۸۸۰ میلیارد تومان سرمایه ریالی و ۳۶ میلیون دلار سرمایه خارجی در این منطقه خبرداد و افزود: در حال ۱۲ هزار فرصت شغلی در این منطقه ایجاد شده که با توجه به جمعیت ۲۰ هزار نفری منطقه و در نظر گرفتن ۳۰ درصد جمعیت منطقه به عنوان فعال و آماده اشتغال، ۲ برابر جمعیت فعال زمینه اشتغال فراهم و ایجاد گردیده است.