مهرتبریز-محمد محمد پور در نشست خبری که با حضور جمعی از اصحاب رسانه و هنربرگزار شد، فرهنگ و هنر را همچون رودی در جریان عنوان کرد که با شتاب به حرکت خود ادامه می‌دهد و اهالی فرهنگ و هنر با همراهی خود نقشی بسزا در این جریان تاثیرگذار ایفا نموده‌اند.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز،تالارخاقانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی شاهد نشست خبری و صمیمی با حضور جمعی از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران هنرمندان رشته‌های نقاشی و نگارگری، خوشنویسی و موسیقی بود.

در ابتدای این نشست، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، ضمن تبریک ایام دهه فجر و گرامی‌داشت یاد و خاطره آزادمردانی که در سه مقطع مهم پیش از پیروزی انقلاب، جنگ تحمیلی و جبهه‌های مقاومت در دوران اخیر به مقام شهادت و جانبازی نایل شدند و خانواده‌های آنان که در به بار نشستن درخت انقلاب اسلامی سهمی سترگ داشته‌اند، انقلاب ایران را نشات گرفته از هویت‌خواهی، استقلال‌خواهی و آزادی‌خواهی ملت ایران دانست.

محمدپور با اشاره به آمار و ارقام رسمی منتشرشده توسط نهادهای بین‌المللی در حوزه فنی، اقتصادی و اجتماعی از جامعه ایران، این آمار را گواهی محکم بر پیشرفت همه‌جانبه کشورمان در دوران چهل‌ساله پس از انقلاب، علیرغم محدودیت‌ها و تحریم‌های همه‌جانبه استکبار دانست و از همراهی و هم‌رایی اصحاب فرهنگ و هنر برای تعالی روزافزون فکر و فرهنگ و هنر قدردانی نمود.

وی، جریان فرهنگ و هنر را همچون رودی پر آب دانست که با شتاب به حرکت خود ادامه می‌دهد و اهالی فرهنگ و هنر با همراهی خود نقشی بسزا در این مسیر ایفا نموده‌اند.

محمدپور در ادامه این نشست، به ارائه گزارشی از برنامه‌های پیش‌بینی شده به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب پرداخت.

دبیر کمیته فرهنگی و هنری ستاد استانی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با بیان اینکه صدها برنامه متنوع در حوزه‌های مختلف و توسط نهادهای عضو این کمیته برای این ایام پیش‌بینی شده و در حال اجرا می‌باشد، به اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در سه پردیس سینمایی تبریز، برگزاری جشنواره مطبوعات و پایگاه‌های خبری استان، کارگاه‌های مختلف آموزشی در رشته‌های هنری، محافل قرآنی، برنامه‌های گرامی‌داشت ایام شهادت دخت نبی اکرم(ص) و چند برنامه دیگر اشاره نمود.

وی در ادامه سخنان خود، به اعلام برنامه‌های سایر نهادهای عضو کمیته فرهنگی و هنری ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز که در این کمیته تدوین و اجرایی شده است پرداخت؛ و گفت: از جمله می توان به تولید و پخش فیلم مستند شهدای مدافع حرم و پخش سریال‌ها و برنامه‌های مختلف با موضوع معرفی مفاخر و شخصیت‌های تاثیرگذار در انقلاب اسلامی ایران از صداوسیمای استانی، تجلیل از چهل چهره فرهنگی و نصب چهل تابلو در سطح شهر ،برگزاری کلاس‌های داستان‌نویسی، نقد ادبی، مشاوره و برگزاری جشنواره نشریات الکترونیک ، برپایی مسابقات تصویرسازی، جشنواره چلچراغ انقلاب، و برگزاری کنگره سرلشکر شهید، حسن باقری افشردی و اجلاسیه‌های مرتبط با این کنگره اشاره کرد .

محمدپور، استقبال مداوم فرهنگ دوستان تبریزی و عموم شهروندان از رویدادهای فرهنگ و هنری، نمایشگاه‌ها و فیلم‌های اکران شده طی ادوار اخیر را گواهی بر نشاط اجتماعی و جاری بودن فرهنگ و هنر در رگهای اجتماع دانست.

وی با اشاره به افزایش بی‌سابقه کتابخانه‌های استان طی چهل سال اخیر – از ٢۵ باب در سال ١٣۵٧ به ١۴۵ باب در سال ١٣٩٧، بر برنامه‌ریزی مناسب جهت افزایش سهم کالاهای فرهنگی و هنری در سبد خانوارهای استان تاکید کرده و برنامه در حال تدوین احداث گذرهای فرهنگ و هنر را در شهرهای استان و برگزاری جام باشگاه‌های کتابخوانی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را در راستای همین سیاست فرهنگی اعلام نمود.

​محمدپور در ادامه سخنان خود، به فعالیت‌های عدیده اداره کل در حوزه قرآن و عترت اشاره کرد و درآمدن قرآن کریم از مهجوریت و محدوده مساجد را از ثمرات گران سنگ انقلاب اسلامی ایران دانست و بر اهتمام جدی این اداره کل در تعظیم و تکریم قرآن کریم تاکید کرد.

وی آماده‌سازی مجهزترین استودیو قرآنی استان در شهرک اندیشه و برگزاری جشنواره آواها و نواها و نغمات دینی را از جمله فعالیت‌های اخیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه برشمرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشکر صمیمانه از حضور موثر هنرمندان و پیشکسوتان در اکثر مراسم و مناسبات فرهنگی و هنری، گسترش فضای نشاط اجتماعی و فضای فرحبخش در سطح جامعه را از اهداف این اداره اعلام کرد.