مهرتبریز-رییس دانشگاه تبریز گفت: دانشگاه تبریزدر سطح کشور اولین دانشگاهی بود که تا بعد از پیروزی انقلاب تعطیل و انقلاب فرهنگی نیز از همین دانشگاه تبریز آغاز گردید.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛دکتر میررضا مجیدی در مصاحبه با خبرنگاران افزود: انقلاب اسلامی در توسعه دانش و دانشگاه‌های کشور نقش بسزایی داشته و به یمن همین پیشرفت ها ​در این اثنا نیز ۱۲ استاد دانشگاه تبریز در جمع دانشمندان یک درصد قرار گرفته و پنج نفر از اساتید این دانشگاه جزو دانشمندان جهان اسلام هستند.

​وی با اشاره به اینکه اولین دوره کارشناسی ارشد دانشگاه تبریز به طور رسمی از سال ۶۴ ایجاد شده است، تصریح کرد: بیش از ۴۰ درصد دانشجویان دانشگاه تبریز در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند.

مجیدی تاکید کرد؛ ​تعداد مقاله های علمی دانشگاه تبریز قبل از انقلاب سالانه حدوداً ​۲یا ۳ مقاله بود که با آغاز فعالیت‌های علمی و پژوهشی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ​اینک به رغم تحریم‌ها ، این تعداد از مرز یک هزار و ۸۰۰ مقاله متجاوز گشته است .

این مدیر برجسته دانشگاه تبریز؛ همچنین درخصوص تعداد دانشجویان دانشگاه تبریز اظهار نمود: این دانشگاه در سال ۱۳۵۷ در حدود هفت هزار و ۹۰۰ نفر دانشجو داشت که هم اکنون بیش از ۲۳ هزار دانشجو در رشته های مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند .

وی در ارتباط با جذب دانشجوی خارجی گفت:امروز در دانشگاه تبریز ۲۰۴ دانشجوی خارجی در رشته های مختلف علوم انسانی، فنی و مهندسی، علوم پایه و کشاورزی مشغول تحصیل هستند که انتظار می رود در سال های آتی این تعداد افزایش یابد به طوری که هم اکنون این دانشگاه با کشور آلمان و فرانسه دانشجوی مشترک در دوره دکتری پذیرش می کند.

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه این دانشگاه دارای ۲۱ دانشکده و ۱۰ پژوهشکده و مرکز پژوهشی دارد اضافه کرد : ۸۵۰ نفر در این مرکزعضو هیات علمی دانشگاه هستند که ۵۰ درصد آنها دارای رتبه استادی و دانشیاری هستند.

وی با تاکید بر نقش دانشجویان دانشگاه تبریز در پیروزی انقلاب اسلامی و ۸ سال دوران دفاع مقدس افزود: تمام برنامه‌های انقلابی در دانشگاه تبریز از سال ۵۶ و توسط مجموعه کوچک ۲۰ نفری که در کنار سایر جریان‌ها فعالیت می‌کردند، اجرا می‌شد، که نهایتا نیز ۲۲ تن ازبهترین فرزندان این خطه در بمباران هوایی دشمن به شهادت رسیدند.

مجیدی جایگاه منطقه‌ای و ملی دانشگاه تبریز را نیز چنین برشمرد؛ این دانشگاه در منطقه جزو ۱۳ دانشگاه برتر کشور و ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا ​مطرح است.

رئیس دانشگاه تبریز؛ چالش مهم دانشگاه تبریز را نگرش‌های خاص و سنتی به دانشگاه دانست و اضافه نمود: برای ورود به دانشگاه‌های نسل سومی باید نگرش‌ها نسبت به دانشگاه تغییر یابد زیرا که با دیدگاه‌های سنتی نمی‌توان به این مهم رسید.

وی در ارتباط با جذب هیات علمی برای این دانشگاه ​هم عنوان کرد؛ با موافقت اعضای هیات امنا شهریور ماه سال ۹۸با ارائه فراخوان ۴۰ استاد از طریق فراخوان جذب و به آمار اساتید این دانشگاه افزوده ​می شود .

مجیدی با اشاره به آمار و تعداد پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات ترکی از سال ۹۵ ، یادآور شد: اکنون بیش از ۹۰ دانشجو در این رشته زبان و ادبیات ترکی تحصیل می‌کنند و احتمال داده می شود روند پذیرش ​ادامه یابد.

رئیس دانشگاه تبریز در پایان افزود:این دانشگاه با ۱۵۳ دانشگاه دنیا قرارداد همکاری در زمینه پذیرش طرح، پروژه و دانشجوی مشترک داشته و هم‌اکنون نیز ۱۴ پروژه مشترک با دانشگاه‌های خارجی اجرا می‌کند.