مهر تبریز-معاون هماهنگی امور بودجه سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی گفت: به منظور اتمام و بهره برداری از اراضی به یک هزار هکتاری پایاب سد سهند هشترود، تفاهم نامه‎ای به ارزش ۲۷۵ میلیارد ریال مبادله شد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز،، وحید جلالی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر کشور با چالش‎های عظیمی در تامین منابع اقتصادی و طبیعی جهت انجام فعالیت‎های اقتصادی و توسعه و در برخی مواقع تامین معیشت برخی از سطوح در جامعه مواجه است.
وی افزود: در این میان تعریف پروژه‎های بزرگ آبی بدون توجه به نظام خرده دهقانی، مشارکت عمومی ذینفعان، محدودیت منابع آب، ارزش افزوده ناشی از این فعالیت‎ها در کلان اقتصاد کشور و … کشور را با پروژه‌های نیمه تمام بدون اثربخش مواجه نموده که به اهداف خود دست نیافته و تبعات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بسیاری را متبادر ساخته است.
معاون هماهنگی امور بودجه سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی تصریح کرد: با این اوصاف اهمیت حضور ذینفعان طرح‎های آبی با اعمال حاکمیت آب توسط دولت به منظور حمایت از منابع طبیعی غیرقابل تجدید پیش از بیش نمود می نماید.
جلالی ادامه داد: در سال‎های اخیر بحران‎های ایجاد شده، ذینفعان را بر آن داشته که اقدام به چاره‌جویی برای رفع مشکلات نمایند و این حضور پررنگ ذینفعان در عرصه مشارکت جهت اتمام طرح های نیمه تمام فرصت مناسبی برای دولت فراهم می نماید تا نسبت به واگذاری مواردی که از ابتدا دولت بدون حضور ذینفعان نمی بایست به این حوزه ها ورود می نمود اقدام نماید.
وی ابراز داشت: در این شیوه نظام‎های بهره‎برداری خود در اندیشه ارتقاء وضعیت، ایجاد بازارهای مناسب و … برامده و دولت به عنوان سیاست گذار با اعمال قوانین و مقررات مناسب در حمایت از این فعالان می‎تواند پررنگ تر نقش ایفا نماید.
جلالی گفت: از جمله این پروژه‎ها می‎توان به پایاب سدهای استان اشاره کرد که در سال‎های گذشته توافقات در خصوص حضور ذینفعان در پایاب سد آیدوغموش در شهرستان میانه صورت پذیرفته است.
معاون هماهنگی امور بودجه سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی استان گفت: در سال جاری نیز به همت دستگاه‎های اجرایی استان در پایاب سد سهند شهرستان هشترود به منظور اتمام و بهره برداری از اراضی به وسعت ۱۰۰۰ هکتار تفاهم نامه ای با ارزش ۲۷۵ میلیارد ریال مبادله گردید.
وی با بیان اینکه بزودی شاهد اتمام و بهره برداری بخشی از اراضی پایاب این سد در استان خواهیم بود، خاطرنشان ساخت: در این موارد سیاست‎های حمایتی دولت با مشارکت ذینفعان باید پررنگ‎تر گردیده و در ادامه جهت حفاظت از منابع ملی، طبیعی و حتی اقتصادی کشور نسبت به اقدامات آتی نظیر حکمرانی آب و تجمیع اراضی نظام های بهره‎برداری خرد اقدام شود.