مهرتبریز: “لبخند زندگی” عنوان نمایشگاهی است که هنرمندان تبریزی برای حمایت از کودکان مبتلا به سرطان با دستانی هنرمند می خواهند لبخند را به زندگی این کودکان هدیه دهند.

به گزارش مهرتبریز،” لبخند زندگی” نخستین نمایشگاه آبستره گالری استاد داوری در جهت حمایت از کودکان مبتلا به سرطان در تبریز با مشارکت جمعی از هنرمندان تا ۱۴ اسفند ماه دایر است.
محمدرضا داوری، استاد نقاشی گالری داوری در گفت و گو با مهدتمدن در خصوص این نمایشگاه اظهار می کند: گالری ما با همکاری انجمن خیریه تسکین با مشارکت هنرمندان جوان تبریزی در تبریز از هفتم تا چهاردهم اسفند ماه سال جاری دایر شده و مقرر شده عواید حاصل از این نمایشگاه جهت حمایت از کودکان مبتلا به سرطان هزینه شود.
به گفته وی، این نمایشگاه علاوه بر حمایت از کودکان مبتلا به سرطان، جهت جلب توجه مردم نسبت به انجمن های خیریه برگزار شده تا با استفاده از هنر، بتوان مردم را نیز برای حمایت از هنرمندان جوان تشویق کرد.
وی با بیان اینکه ۴۰ اثر هنری ۲۲ هنرمند در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده، خاطرنشان می کند: روز نخست نمایشگاه، شاهد استقبال کم نظیر قشر هنرمند و مردم هنردوست بودیم و چند تا از تابلوها در همان روز افتتاحیه به فروش رسید.
این استاد نقاشی متذکر می شود: مفهوم اکثر تابلو ها در رابطه با زندگی است، البته کارهای انتزاعی فضایی رئالیسمی ندارد و فضای حسی و ذهنی برای بیننده تداعی می کند و هر کسی بنا به ذهنیت خود از تابلوها مفهومی برداشت می کند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا عنوان این نمایشگاه، لبخند زندگی نام گرفته، اظهار می کند: در واقع می خواهیم با فروش آثار هنری به کودکان مبتلا به سرطان کمکی کرده باشیم و از این طریق لبخندی به زندگی آنها هدیه دهیم، چرا که به نظرم بزرگترین دارو برای کودکان شادی و لبخند است، شاید این نمایشگاه گامی اولیه برای ایجاد امید جهت ریشه کن سازی بیماری سرطان باشد.
داوری در خصوص نقش هنر در زندگی مردم تاکید می کند: زندگی بدون هنر معنا ندارد و هنر جزو لاینفک زندگی بوده و هدف ما تلفیق هنر با زندگی مردم است.بنابراین می خواهیم مسئولین امکانات و بستری مناسب برای رشد و شکوفایی هنرمندانی که سرمایه کشور محسوب می شوند، فراهم کنند.
هزینه های سنگین درمان کودکان سرطانی
حیدری، مدیر اجرایی انجمن حمایت از کودکان مبتلا به سرطان(تسکین) نیز می گوید: این نمایشگاه تلفیقی از عکس و نقاشی است که در جهت حمایت از کودکان مبتلا به سرطان با همکاری انجمن تسکین و گالری داوری برگزار شده، انجمن تسکین به عنوان تخصصی ترین ان جی او شمال غرب در زمینه سرطان خون کودکان به عنوان یاور محک فعالیت می کند، این مجموعه زیرساختی فراهم می کند تا تمامی کودکان مبتلا به سرطان از امکانات درمانی و خدماتی بهره مند شوند.
وی بیان می کند: هزینه های درمان برای کودکان مبتلا به سرطان بسیار سنگین است و تنها هزینه تعویض فیلتر هود شیمی درمانی ۱۴ میلیون تومان است و تجهیز اتاق بازی و تامین تخت های بیمارستانی و غیره را تسکین برای کودکان متقبل می شود.
وی با بیان اینکه طبق آمار از هر ۱۰ کودکان سرطانی، ۸ کودک قابل درمان است، اظهار می کند: تسکین درصدد تولید انواع محصولات فرهنگی است تا بتوان با فروش آثار هنری و فرهنگی، هزینه های درمان کودکان مبتلا به سرطان را تامین کرد.در زمینه فرهنگ خلاء برای کارهای خیر احساس می شود و باید از این ظرفیت فرهنگ استفاده بهینه کرد.

محمود فربخش که هنرمندی در زمینه فرش است و از نمایشگاه بازدید می کند در گفت و گو با مهدتمدن بیان می کند: این نمایشگاه گامی موثر و مهم قشر هنرمند جهت حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محسوب می شود که می توان از طریق آن نشان داد که هنر چقدر می تواند برای جامعه مفید باشد.
وی ادامه می دهد: اکثر هنرمندان این نمایشگاه از قشر جوان بوده که اثرهای بسیار زیبا و کم نظیری خلق کرده اند.

نگار منافی به عنوان یک نقاش تبریزی در بازدید از نمایشگاه متذکر می شود: امید دارم با حمایت از اقشار هنرمند، بار دیگر در تبریز شاهد برگزاری تعداد زیادی از این نمایشگاه ها باشیم.اکثر تابلوها بدون تقلید و منحصر به فرد کار شده و به وضوح می توان دریافت که هنرمندان این نمایشگاه به صورت ذهنی این اثرها را خلق کرده اند.

زهرا آتشی یکی از هنرمندانی است که تابلویی با عنوان “رقص سما” در این نمایشگاه به نمایش گذاشته، وی در گفت و گو با مهدتمدن متذکر می شود: در این نمایشگاه هنرمندان حوزه نقاشی دست به دست داده اند که با خلق اثرهای هنری کاری خیر انجام دهند.برگزاری این نمایشگاه جنبش پر شوری است که با استقبال گرم مردم مواجه شده و امیدوارم چنین حرکت هایی ادامه دار باشد و مردم هم از قشر هنرمند و هم از کودکان مبتلا به سرطان حمایت کنند.
بهاره حسین نیا نیز یکی

جلیلی المیرا, [۰۹٫۰۳٫۱۹ ۲۲:۱۹]
هنرمندان این نمایشگاه، اظهار می کند: سبک آثار نمایشگاه آبستره است و اغلب تابلوها در خصوص مشکلات و مسائل جامعه اجرا شده وحتی زیبایی های جامعه به نوعی در این تابلوها به تصویر کشیده شده است.
وی در خصوص تابلو خود بیان می کند: اثری که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته ام با عنوان “کابوس” در خصوص مشکلات جامعه و نشان دهنده قشر کارگر، زنان، خانواده و کشاورزان است.
این هنرمند با بیان اینکه استقبال از این نمایشگاه بسیار عالی بوده، متذکر می شود: با این حال هنرمندان برای خلق اثر با یک سری محدودیت هایی مواجه هستند.

معصومه چام نیز خالق اثر “ملودی سکوت” در این نمایشگاه بیان می کند: با استقبال پر شور مردم در این نمایشگاه مواجه شدیم و با اینکه سبک تابوهای آن انتزاعی بود اما هر بیننده ای نسبت به ذهنیت و روحیه خود از هر اثر برداشتی دارد و چیزی که سبک انتزاعی را از سبک رئال متفاوت می کند همین قابلیت آن است که باعث شده هنر انتزاعی منحصر به فرد باشد.
جای خالی مسئولان در نمایشگاه
غلامرضا شجاعی که دو تا از تابلوهای خود را در این نمایشگاه در معرض دید قرار داده، می گوید: از مسئولان می خواهیم که جهت ترویج هنر در جامعه بیش از پیش تلاش کنند، متاسفانه تاکنون با استقبال خوب مسئولان از این نمایشگاه رو به رو نبوده ایم .با ترویج هنر و حمایت از هنرمندان قطعا جامعه نیز به سمت هنری و صنعتی شدن ارتقا خواهد یافت و امیدواریم روزی برسد که هنر جزو لاینفک جوامع امروزی شود.

معصومه یگانی نیز به عنوان مربی نقاشی که یکی از تابلوهای خود را در این نمایشگاه قرار داده، می گوید: مفهوم اکثر تابلوها زندگی است و امیدوارم که این نمایشگاه برای حمایت از کودکان سرطانی بسیار مثمر ثمر واقع شود.
فرحناز مفیدی مدیر اجرایی گالری داوری نیز تاکید می کند: امیدواریم در جامعه بیش از پیش به قشر هنرمند اهمیت دهند، تابلوهای این نمایشگاه منحصر به فرد بود و هنرمندان این گالری بسیار تلاش کرده بودند تا مفاهیم زندگی را در قالب اثر هنری منعکس کنند، برگزاری این نمایشگاه گام مثبتی بود که به همه هنرمندان قوت قلب داد و امیدواریم که بار دیگر چنین برنامه هایی در جهت حمایت از کودکان مبتلا به سرطان و بیماری های خاص برگزار شود.
وی با تاکید بر اینکه مسئولان باید بستر را برای فعالیت هنرمندانی که با خلاقیت و هنر می خواهند خیری به جامعه برسانند، فراهم کنند، اعلام می کند: با استفاده از هنر می توان به زندگی رنگ، الهام و امید بخشید، ظرفیت بسیار بالایی در زمینه هنر برای برداشتن گام های خیر مهیاست، مسئولان باید به هنر و هنرمندان ارزش بدهند.

مهدی خانی، مربی سبک آبستره در گالری داوری نیز در خصوص این نمایشگاه خاطرنشان می کند: با توجه به اینکه سبک تمامی تابلوها آبستره بود بنده نیز در یکی از آثار خود نهایت سادگی و در عین حال برقراری تعادل رنگ را به تصویر کشیده ام ودر یکی دیگر از تابلوهایم وضعیت کنونی جامعه را نشان داده ام.

وی بیان می کند: متاسفانه در جامعه کنونی از هنرمندان هیچ گونه حمایتی نمی شود و تنها چیزی که یک هنرمند برای شکوفایی نیاز دارد، حمایت مردم و مسئولان است.
معصومه ملکی نیز یکی دیگر از هنرمندان این نمایشگاه می گوید: می توانیم با استفاده از آثار هنری، فرهنگ یک جامعه را در قالب نشان دهیم و فرهنگسازی کنیم.
وی در خصوص اثر هنری خود اظهار می کند: موضوع تابلو ی بنده آبستره طبیعت است و در این اثر با استفاده از عناصر بصری و عناصر کیفی، تعادل و حرکت ذهنیت خودم را از طبیعت نشان داده ام.
این هنرمند با اشاره به هزینه های سرسام آور رشته هنر خاطرنشان می کند: در چند سال اخیر قیمت تمامی ابزار های رشته هنر که اکثرا از خارج وارد می شود، افزایش یافته و اکثر هنرمندان برای تامین آنها با مشکل مواجه شده اند.
عطا فیضی زاده نیز خالق اثر هنری “مادر” در این نمایشگاه در خصوص تابلو خود بیان می کند: تابلوی بنده در خصوص مادر فداکاری است که هویت خود را، در اثر وقف کردن جوهر وجودی خود برای فرزندان و چنگ زدن آلام و درد ها به روح و جسمش فراموش کرده و در عین حال همواره امیدوار،زنده و تکیه گاه فرزندان است.
رویا سودمندنیا نیز یکی دیگر از هنرمندان این نمایشگاه می گوید: هنربه عنوان مؤثرترین وڪارآمدترین اثردرتربیت به ڪارگرفته می شود، تا پیام انسان ساز را درقالبی زیبا ومعنوی ارائه دهد.

  • منبع خبر : گزارشی از نمایشگاه آبستره حمایت از کودکان مبتلا به سرطان؛