مهر تبریز- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از تداوم فرآیند مرمت حمام های تاریخی آذربایجان شرقی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما؛ “مرتضی آبدار” ضمن اعلام این مطلب، اظهار داشت: حمام های قدیمی از جمله آثار تاریخی ویژه استان به شمار می روند که به دلیل معماری خاص و نحوه بازچرخانی و گرمایش آب مورد توجه گردشگران قرار می گیرند. آذربایجان شرقی از جمله استان هایی است که در تبریز و شهرستان ها، حمام های دارای ارزش تاریخی و زیبای متعددی را در خود جاری داده است.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی استان به دنبال اهداف صیانت و حفاظتی خود از بناهای تاریخی، مرمت و بازسازی این حمام ها را در اولویت قرار داده است.

آبدار با اشاره به تداوم عملیات مرمتی و بازسازی حمام های تاریخی استان،گفت: در حال حاضر با تلاش کارشناسان فنی و گروه های مرمتی شاهد مرمت حمام های تاریخی از جمله حمام های «چارسوق و قرمزی گل آذرشهر»، «گوگان»، «نوبهار عجب شیر» و «کردشت جلفا»، «سرای هریس»، «ایلخانی تسوج»، «دوقلو شبستر» و «نظافت و نعمت آباد تبریز» در استان هستیم.

حمام ها به عنوان یکی از المان های شاخص معماری اسلامی در ایران، از جمله بناهایی است که به واسطه مهارت و دانش معماران عصر گذشته به الگوی ارزشمندی از معماری در کشور تبدیل شده است. حمام های آذربایجان شرقی نیز  همچون دیگر حمام‌های تاریخی از بخش های مختلف از جمله بخش‌های ورودی، دالان و دهلیز، بینه و سکوهای سربینه، میان در، سرویس بهداشتی، گرمخانه و خزینه بوده و آب انباری تشکیل یافته اند.

print