به گزارش مهر تبریز،مرتضی آبدار در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی گردشگری و پایان ستاد اجرائی خدمات سفر تابستانی برگزار شد، خاطرنشان کرد: شعار جهانی این روز “گردشگری برای همه و همه برای گردشگری است” و با رویداد مهم که تبریز برای ۲۰۱۸ طراحی کرده است، نیاز به نگرشی تازه به خصوص در زمینه گردشگری داریم.
وی با تاکید بر اینکه در بحث زیرساخت های گردشگری همچون تعداد هتل ها و ناوگان حمل ونقل عمومی، راه و سرویس های بهداشتی دچار کمبود هستیم اظهار داشت: دو سال است که در استان، سیاست های تشویقی برای احداث هتل ها در نظر گرفته ایم و در همین زمینه هم از هیچ کمکی دریغ نمی کنیم.
وی افزود: هم اکنون در حال پگیری مجوزهای ساخت ۶ هتل ۵ ستاره، ۵ هتل ۴ ستاره، ۹ هتل ۳ ستاره، ۷ هتل ۲ ستاره هستیم و امیدواریم تا سال ۲۰۱۸ این هتل ها به بهره برداری برسند.همچنین ۲گروه از کشورهای آلمان و ایتالیا نیز تا سال ۲۰۱۸ نسبت به ساخت هتل همکاری های لازم را انجام خواهد داد ولی در هر صورت در عرض سه روز، مجوز ساخت هتل با همکاری هایی که صورت میگیرد، داده می شود.
مرتضی آبدار اعلام کرد: هم اکنون خانه تاریخی نعمت زاده به عنوان هتل بوتیک مطرح می باشد و چندین خانه قدیمی و تاریخی نیز به همین ترتیب به هتل بوتیک تبدیل خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتخاب استان آذربایجان شرقی به عنوان استان پایلوت برای اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: در آستانه سال ۲۰۱۸ تصمیم داریم یک نگرش و دگردیسی بزرگ در برنامه ریزی های گردشگری داشته باشیم.
وی ادامه داد: سه موضوع مهم آموزش، برندسازی و بازار یابی در بحث صنایع دستی مطرح است که در این سه موضوع باید پیشرفت کنیم و بتوانیم در این موضوع حرفی برای گفتن داشته باشیم.
آبدار اظهار داشت: برای سال ۲۰۱۸ و برنامه هایی که در این سال خواهیم داشت، دبیرخانه ای ایجاد شده است و ۵ دستگاه شهرداری، سازمان ورزش و جوانان، جهاد کشاورزی، سازمان فنی و حرفه ای و اداره کل آموزش و پرورش به صورت مستقیم درگیر این موضوع هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: هر گردشگر در سال ۲۰۱۸، ۱۲۰۰ دلار به شهر تبریز خواهد آورد. در همین زمینه ۹ شغل غیر مستقیم ایجاد خواهد شد، بنابراین درآمدهای حاصل از گردشگری ۲۰۱۸ تنها عاید ارگان ها و دستگاه ها نخواهد شد، بلکه مردم و معیشت مردم نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه تبریز ۲۰۱۸ نگاه های جدیدی می طلبد و باید خانه تکانی اساسی در این زمینه صورت گیرد، افزود: ۴ پروژه اساسی شامل مسجد کبود، میدان صاحب، بازار تبریز و دانشگاه ربع رشیدی به عنوان مطالبات اجتماعی مردم آذربایجان مطرح هستند که تا سال ۲۰۱۸ در این موارد اقداماتی صورت خواهد گرفت.همچنین زیرساخت های بازار تبریز نیز شامل فاضلاب این بازار، برق و مخابرات مورد مرمت و بازسازی خواهد گرفت و کف سازی بازار و مرمت اساسی نیز از برنامه های اساسی ما می باشد.

print