به گزارش مهر تبریز، دکتر محمد علی کی نژاد در مراسم افتتاحیه اولین همایش مرمت معماری و مقاوم سازی بناهای تاریخی گفت : با برگزاری این گونه همایش ها و تعامل بین دانشگاه هنراسلامی تبریز و دیگر دانشگاه های استان به ویژه دانشگاه صنعتی سهند و سازمان میراث فرهنگی و با استفاده از تجربیات اساتید ایتالیایی ، آئین نامه مقاوم سازی بناهای تاریخی تدوین می شود.
وی با ابراز رضایت از سطح علمی بالای این همایش اضافه کرد : در ایران بیش از یک میلیون اثر تاریخی وجود دارد و این آثار نشان دهنده یک استعداد برتر و یک ذخیره استعدادی سرشار و ریشه های هویتی در این منطقه از جغرافیای جهان است.
وی افزود : بناهای تاریخی از نشانه های بارز و مهم در نشان دادن نوع نگاه و زندگی نسل های گذشته و تاثیرگذار در تمدن سازی هستند و حفظ و نگهداری آن ها به عنوان یکی از امور مهم در برنامه ریزی فرهنگی جوامع به شمار می آید.
وی با ابراز تاسف از تلاش عاملان غربزده رژیم پهلوی برای از بین بردن آثار تاریخی، گفت: این رژیم به دنبال بی هویت کردن جوانان و بیگانه نمودن آنها با فرهنگ ایرانی اسلامی بود که خوشبختانه با پیروزی انقلاب اسلامی و هدایت های رهبر کبیر انقلاب و با وجود جنگ تحمیلی و تحریم های غرب، توانستیم این بناها را حفظ و احیا کنیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلام آمادگی برای انتقال تجربیات دانشگاه هنر اسلامی تبریز در این زمینه از دارا بودن محوطه ای ۶۰ هزار متری با نزدیک به ۱۵ اثر تاریخی در تملک و ۲۵ سال کار نظری و عملی ، این دانشگاه را از جمله نهادهای تاثیر گذار و پیشرو در زمینه  حفاظت و مقاوم سازی بناهای تاریخی معرفی کرد.
شایان ذکر است، همایش بین المللی مرمت‌معماری و مقاوم‌سازی بناهای تاریخی به مدت سه روز از تاریخ ۲۴لغایت ۲۶مهر در سالن بعثت دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار می‌شود.
print