به گزارش مهرتبریز، مهندس کریم مهری در گفتگو با خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: براساس مصوبه هیات وزیران در جلسه ۱۲ آبان ماه سال جاری و در راستای سیاست “بازار در ازای بازار”، بازرگانان در ازای صادرات یک کیلوگرم کشمش برای واردات یک کیلوگرم موز از تعرفه پنج درصدی برخوردار می شوند.

وی افزود: همچنین دولت در جلسه یادشده به منظور توسعه تولید کشمش صادراتی با اختصاص مبلغ دو هزار ریال یارانه صادراتی به ازای صادرات هر کیلو کشمش موافقت کرد.

مهندس مهری با بیان این که ایران در کنار کشورهای آمریکا و ترکیه جزو سه کشور برتر تولید کننده و صادرکننده کشمش در جهان است، خاطرنشان کرد: سالانه حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزارتن کشمش در کشور تولید می شود و سال گذشته ۱۱۴ هزار تن کشمش ایرانی به کشورهای روسیه، اسپانیا، قزاقستان، عراق و امارات صادر شده است.

وی با بیان اینکه ۴۵ درصد صادرات محصولات کشاورزی استان آذربایجان شرقی را کشمش تشکیل داده است تصریح کرد: پیش از این نیز دولت در راستای سیاست “بازار در ازای بازار”، بهره مندی واردات هر کیلوگرم موز از تعرفه پنج درصدی را به صادرات یک و نیم کیلوگرم سیب مشروط کرده بود که اتخاذ این سیاست موجب افزایش ۳۰۲ درصدی صادرات سیب ایران در شش ماهه نخست امسال شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به صادرات ۱۳۶ میلیون دلاری محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی در هفت ماهه نخست سالجاری و رشد دو درصدی صادرات در این بخش نسبت به مدت مشابه سال قبل افزود: سهم صادرات این بخش از صادرات غیرنفتی استان ۱۳ درصد می باشد.

print