به گزارش مهر تبریز، در این مراسم که همزمان با ۱۴ نوامبر و در تالار اندیشه ائل گلی تبریز برگزار گردید علاوه بر مشارکت تعداد کثیری از شهروندان تبریزی، سعیدنیکوخصلت رییس دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تبریز، هاشمی رییس انجمن دیابت آذربایجان شرقی، علیرضا رحیمی مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز، بهمن عبدی مدیر اجتماعی و محمد جهانگیری مدیر سلامت شهروندی اداره سلامت و نمایندگان شرکت سانوفی دیابت حضور داشته و پیرامون مباحث مرتبط با بیماری قند موسوم به دیابت به آموزش همگانی پرداختند.

بیلبوردهای آموزشی به معابر شهری تبریز می آیند
مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری کلان شهر تبریز در ابتدای این همایش با اشاره به اینکه امروزه در جهان، پزشکی را یک کار گروهی قلمداد می کنند گفتدر دنیای مدرن، آموزش حرف اول را می زند و توسعه، با توسعه نیروی انسانی محقق می گردد به طوری که مقوله آموزش مهم ترین رکن توسعه بوده و آموزش های عمومی می تواند در مباحث پیشگیری و درمان مشکلات این حوزه را حل و فصل نماید.
علیرضا رحیمی افزوددر کشورهای مدرن، اداره شهرها بر عهده شهرداری ها بوده و کلیه اقدامات آموزشی، امور آب و برق و غیره وظیفه آنهاست زیرا در این کشورها اداره کلی شهر با اجرای شهرداری و صدور مجوزهای مربوطه بر عهده وزارتخانه هاست تا از این طریق مدیریت واحد شهری شکل گیرد.
وی اضافه کرددر حال حاضر حدود ۸۰ درصد عللی که باعث بروز بیماری می شوند ارتباطی به وزارت بهداشت و یا دانشگاه علوم پزشکی ندارد و بدین ترتیب همکاری های بین بخشی بسیار مهم می باشد، به طوری که شهردار کلان شهر تبریز همواره بر امر آموزش و سلامت شهروندان تاکید داشته اند و پس از شهرداری پایتخت، این مجموعه دومین شهرداری کشورمان است که نسبت به احداث خانه های سلامت، اتوبوس سلامت و ده ها طرح دیگر در حوزه تندرستی شهروندی اقدام نموده و امروزه الگوی سایر شهرهای ایران محسوب می گردد.
رحیمی از نصب بیلبوردهای غیرتبلیغاتی در سطح کلان شهر تبریز خبر داد و تاکید کرداز اواخر هفته جاری چند مورد بیلبورد آموزشی در نقاط مختلف تبریز نصب خواهد شد تا مطالب ویژه ای در حوزه سلامت و تندرستی شهروندان به نمایش گذاشته شود زیرا از طریق آموزش های همگانی می توان به توسعه دست یافت.
مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز در پایان اظهارات خود مقوله ورزش را مورد تاکید قرار داد و تصریح کردمنعی برای ورزش بیماران دیابتی وجود ندارد و استفاده از گروه ویتامین های B با نظر پزشک معالج بسیار مهم می باشد به طوری که دیابت می تواند ارگان های مختلف بدن را تحت الشعاع خود قرار داده و موجب کاهش طول عمر فرد گردد.
بسیاری از افراد از بیماری دیابت خود خبر ندارند
در حاشیه مراسم، دبیر همایش روز جهانی دیابت و پزشک دیابت تبریزی با اشاره به اینکه دیابت یک بیماری مزمن است و حتی با درمان نیز از بین نمی رود گفتدیابت پیشرونده بوده و اگر کنترل نشود می تواند منجر به بروز عوارض مختلفی چشمی، کلیوی و یا آسیب به اعصاب محیطی گردد اما خوشبختانه قابل کنترل است.
فیروز پوررحیم افزودانسولین کمتر از یک قرن پیش به عنوان یک داروی جادویی کشف شد و هم اکنون انسولین تزریقی به تمام بیمارانی که لوزالمعده آنها انسولین لازم را نمی سازد کمک می کند تا سالم زندگی نمایند.
وی علایم این بیماری را ادرار زیاد، مصرف بیش از حد آب و غذا و خستگی مفرط دانست و اضافه کردامروزه حدود ۴۱۵ میلیون نفر در جهان و ۷میلیون نفر در سطح کشورمان به این بیماری مبتلا هستند و بسیاری از افراد جامعه نیز از ابتلای خود به دیابت بی خبرند!
پوررحیم در پایان اظهارات خود، تحرک و تغذیه صحیح را بهترین راه پیشگیری دیابت عنوان نمود و خاطرنشان کردعلی رغم اینکه ۹۵ درصد مبتلایان این بیماری را دیابتی های نوع ۲ تشکیل می دهند اما با کنترل های پزشکی و اقدامات پرهیزگیرانه می توان ۴۰ تا ۶۰ درصد ابتلای شهروندان به این بیماری خاموش را گرفت.
دیابت، بیماری کُشنده عصر ماست
رییس دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تبریز نیز افزایش مبتلایان به بیماری دیابت را قابل تأمل دانست گفتدر مبتلایان به این پدیده، لوزالمعده نمی تواند قند طبیعی لازم بدن را تولید کند و باعث بروز مشکلاتی می شود که البته افزایش آن رابطه مستقیمی با مشکلات ژنتیکی، استرس، تغذیه نامناسب، چاقی و غیره دارد و عدم کنترل آن موجب نابینایی، قطع اعضای بدن و غیره می گردد.
سعید نیکوخصلت بهترین راه ممکن جهت کاهش دیابت را کنترل و پیشگیری های پزشکی اعلام کرد و افزوداین بیماری، کُشنده خاموش است و لذا با تحقیقات مربوطه که در دانشکده تربیت بدنی انجام می گیرد و پروسه آن آغاز شده قرار است در سایه تمرینات متعدد به کنترل این بیماری پرداخته و در مسیر سلامتی دانشجویان و شهروندان گام برداریم.
وی اضافه کرداگر بتوانیم ورزش را وارد زندگی شهروندان نماییم در کنار دارو و تغذیه صحیح می توان به کنترل و پیشگیری دیابت پرداخته و سال های تندرست به همراه طول عمر را برای آنها به ارمغان آوریم.
نیکوخصلت در پایان اظهار کرداگر دیابت کنترل نشود علاوه بر بروز بیماری های کلیوی، افزایش فشارخون و کاهش طول عمر، باعث افزایش هزینه های درمانی می گردد که سالانه رقم قابل توجهی را به خود اختصاص می دهد.
در ادامه همایش، پنل آموزشی مربوط به مباحث دیابت برای حضار شرکت کننده به نمایش در آمد.
print