به گزارش مهرتبریز،شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌شرقی در راستای هماهنگی و هم‌سویی با ارگان‌ها و تشکل‌های دولتی و مردم‌نهاد با هدف خدمت‌رسانی هر چه بهتر به مشترکین بخش‌های مختلف، عصر روز دوشنبه ۱۱ بهمن‌ماه با مسئولین «نظام صنفی کشاورزی استان» و «اعضای کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی شوراهای اسلامی آذربایجان‌شرقی» جلسه‌ای برگزار کرد.
در این جلسه علاوه بر مدیرعامل، معاونین و تنی چند از مدیران ارشد این شرکت، آقایان مهندس غفاری رئیس سازمان تعاون روستایی آذربایجان‌شرقی، دکتر عطااله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی و رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی شوراهای اسلامی استان، مسئولین امور تشکل‌های کشاورزی و سایر اعضای نظام صنفی و کمیسیون کشاورزی از شهرستان‌های مختلف استان حضور داشتند.
در ابتدای این نشست ۳/۵ ساعته ابتدا کلیپی از فعالیت‌های اجرایی، عملیاتی، توسعه، تحقیقات، پروژه‌های دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌شرقی پخش گردید.
سپس دکتر سرافراز مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌شرقی طی سخنانی ضمن تبریک روزافزون فرا رسیدن دهه مبارک فجر و با ابراز خوشنودی از برگزاری این جلسه، اهمیت آن در تأمین مطمئن و قانونمند برق بخش کشاورزی و حتی روستایی بسیار مفید و کارساز توصیف کرد.
وی ابتدا با بیان اینکه طی ایام دهه فجر ۱۳۵ پروژه توسط این شرکت با هزینه‌ای قریب به ۲۱ میلیارد تومان در جای‌جای حوزه فعالیت شرکت در سطح استان به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار داشت که هم‌اکنون علاوه بر این پروژه‌ها، ده‌ها پروژه نیمه تمام در حال اجرا نیز وجود دارد که انشاءا… در مناسبت‌های مختلف کار بهره‌برداری از آنها نیز انجام خواهد گرفت.
دکتر سرافراز سپس در تشریح برخی فعالیت‌های مهم این شرکت اظهار داشت که در سه سال اخیر خوشبختانه هیچگونه حادثه ایمنی منجر به جرح یا فوت در این شرکت رخ نداده و این شرکت در زمینه ایمنی موفق به دریافت لوح تقدیر از مقام عالی وزارت نیرو شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان آذربایجان‌شرقی همچنین به اهمیت کاهش تلفات در شبکه و چرخه مصرف توزیع نیروی برق استان اشاره کرد و گفت: از زمان شروع «طرح جهادی کاهش تلفات» در صنعت برق کشور، شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌شرقی با اجرای دقیق برنامه‌های کاهش تلفات به صورت عملیاتی و در بخش‌های فنی و غیرفنی توانسته میزان آن را از ۱۴ درصد در هنگام شروع طرح به ۳/۱۰ فعلی برساند و اطمینان داریم به زودی به نقطه هدف که ۵/۹ درصد است، برسانیم و در این خصوص همچنان جزو شرکت‌های پیشتاز صنعت برق کشور باشیم.
دکتر سرافراز در پایان بخش اول سخنان خود از همکاری‌های تنگاتنگ دو بخش مردم‌نهاد حاضر در جلسه با شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌شرقی خصوصاً در موضوع برنامه‌های کاهش پیک بار و برق‌دار نمودن چاه‌های کشاورزی صمیمانه قدردانی کرد و در عین حال از برخی روش‌های بی‌قانونی در برخی ارگان‌ها در جهت واگذاری انشعاب در موضوع کشاورزی را از مهم‌ترین نگرانی‌های این شرکت قلمداد نمود.
در این جلسه دکتر هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی و رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی شوراهای اسلامی آذربایجان‌شرقی نیز با ابراز خوشحالی از برگزاری این نشست، خطاب به مدیرعامل و مسئولین شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: بدون اغراق فعالیت‌های مجموعه وزارت نیرو و خصوصاً مجموعه شما انصافاً مصادیق بارز خدمت هستند چرا که خدمات شما و طرح‌های دانش‌بنیان شما برای هیچ‌کس پوشیده نیست و بنده به نوبه خود از خدمات بی‌شائبه شما در روستاها و شهر قدردانی می‌کنم.
دکتر هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر ۶۰ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی در سطح استان عضو رسمی تشکل‌های کشاورزی هستند، گفت: در این جلسه نمایندگان هر شهرستان در کمیسیون کشاورزی نقطه نظرات و مشکلات خود را بیان می‌دارند و قطعاً هر کمکی که در حوزه اختیارات شوراهای اسلامی و نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی بتوانیم به شرکت توزیع برق استان داشته باشیم با هماهنگی شما انجام خواهیم داد.
در ادامه جلسه هر یک از اعضای کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی شوراهای اسلامی استان و اعضای نظام صنفی کشاورزی استان به تفکیک شهرستان‌های مختلف، نقطه نظرات و چالش‌های خود را بیان داشتند که به بخشی از آنها ذیلاً اشاره می‌گردد:
– کنترل چاه‌های آب کشاورزی و شرایط برق‌رسانی به این چاه‌ها.
– لزوم بررسی حوزه اختیارات شهرداری‌ها در برق‌دار کردن خانه باغ‌ها.
– شرایط برق‌دار نمودن چاه‌های کشاورزی دارای مجوز.
– لزوم تبیین سیاست‌های تشویقی صنعت برق در بخش کشاورزی و در شرایط اجرای برنامه‌های گذر از پیک بار.
– ایجاد امکان برای حذف استعلام‌های بی‌مورد برای برق‌رسانی به طرح‌های آبیاری قطره‌ای و بارانی کشاورزی از ارگان‌های مختلف در جهت جلوگیری از بروکراسی اداری.
در ادامه این جلسه، مهندس غفاری رئیس سازمان تعاون روستایی آذربایجان‌شرقی نیز طی سخنانی ضمن تبریک دهه فجر ضمن قدردانی از حاضرین جلسه، گفت: اینکه امروز مسئولین شرکت توزیع نیروی برق وقت گذاشته‌اند و می‌خواهند امورات کشاورزی را از نزدیک و از مسئولین امر جویا شوند بسیار ارزشمند است و من در این خصوص از آقای دکتر سرافراز و همکارانشان صمیمانه قدردانی می‌کنم.
وی با اشاره به اهمیت اشتغال‌زایی در بخش کشاورزی اظهار داشت: اکنون که ۶۰ هزار بهره‌بردار در سطح استان عضو تشکل‌های کشاورزی است امید داریم این رقم در سال‌های آتی طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به حدود ۳۰۰  هزار نفر برسد.
وی با بیان اینکه مصرف انرژی در بخش کشاورزی ایران نسبت به کشور ترکیه ۸۰ درصد بیشتر است، گفت: ما باید طبق نظرات مسئولین آب و برق، مدیریت انرژی در بخش کشاورزی، مرغداری‌ها، گاوداری‌ها و صنایع تبدیلی این بخش را تدوین و اجرا نمائیم.
رئیس سازمان تعاون روستایی آذربایجان‌شرقی همچنین از مسئولین شرکت توزیع برق درخواست کرد تا در استفاده از روش‌ها و تکنولوژی‌های ویژه در امر اصلاح الگوی مصرف برق و مدیریت مصرف انرژی این بخش را یاری رسانند.
وی افزود: به عنوان نمونه در امر اجرایی نیز برای ما تبیین نمایند که چه کار کنیم تا سازه‌ها و تیرهای مورد استفاده برای برق‌رسانی به چاه‌ها و انبارهای کشاورزی از تکنولوژی سازه‌های ارزان و بادوام باشد؟
وی در عین حال برای اعمال و اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف برق در گلخانه‌ها، کارگاه‌ها و مزارع کشاورزی، مرغداری‌ها، گاوداری‌ها و ایستگاه‌های تحقیقات کشاورزی و… براساس سیاست‌های وزارت نیرو اعلام آمادگی کرد.
در ادامه جلسه دکتر هاشمی برخی پیشنهادات جمع‌بندی شده از سوی این تشکل‌ها را نیز مطرح کرد که به چند مورد آن ذیلاً اشاره می‌گردد.
– درخواست تلاش برای حذف استعلام‌های بی‌مورد و وقت‌گیر با طرح در شورای برنامه‌ریزی استان در راستای تأمین برق به بخش کشاورزی استان.
– لزوم هماهنگی برای جابجایی تیرها در اجرای طرح‌های هادی روستایی.
– اعلام آمادگی نظام صنفی کشاورزی و کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی شوراهای اسلامی استان برای انتخاب شهرستان شبستر به عنوان پایلوت در راستای نصب کنتورهای هوشمند برای یک پروسه زمانی دو ماهه.
– درخواست تسری مصوبات شورای کشاورزی شهرستان شبستر (که اخیراً با حضور آقای دکتر سرافراز برگزار شده بود) به کل استان.
– پیشنهاد ایجاد گروه همیاران برق در روستاها و بخش کشاورزی جهت اجرای مدیریت مصرف برق و طرح‌های برق‌رسانی با صدور کارت از سوی شرکت توزیع نیروی برق استان.
دکتر سرافراز نیز ضمن استقبال از پیشنهادات مذکور، از آمادگی شرکت متبوع خود برای اجرای هر گونه راهکار قانونی از سوی شورای برنامه‌ریزی استان تأکید کرد.
پایان بخش این جلسه، توضیحات فنی و مدیریتی در بخش برق کشاورزی، راه‌های همکاری در پیک بار و تشریح سامانه توانمندسازی پیمانکاران در شرکت توزیع برق آذربایجان‌شرقی و… بود که توسط معاونین این شرکت از جمله مهندس کامیار معاون فروش و خدمات مشترکین و مهندس میلانی معاون برنامه‌ریزی و مهندسی ارائه شد.

print