به گزارش مهرتبریز، مراسم بهره برداری از پروژه های آب و فاضلاب کلانشهر تبریز با حضوردکتر جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی ، مهندس پورمهدی معاون عمرانی استاندار ، دکتر شهرتی فر فرماندار شهرستان تبریز ، مهندس ایمانلو مدیر عامل شرکت اب و فاضلاب استان وتعدادی از مسئولان کلانشهر تبریز ، خانواده های معظم شهداء و تعداد کثیری از مردم منطقه برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان‌شرقی دکتر جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی در آیین افتتاح پروژه‌های شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در تبریز، با قدردانی از تلاشگران این شرکت، گفت: آب‌رسانی و تامین نیازهای آبی مردم، یک کار مقدس و توفیق الهی است.
وی افزود: تقدیر و تشکر از تلاشگران این حوزه مخصوص مدیران نیست و بنده به نمایندگی از مردم استان دست تمام کسانی را در تامین آب سالم برای مردم تلاش می‌کنند می‌بوسم.
استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: کمبود اعتبارات دولتی سبب رکود در پروژه‌های آب و فاضلاب استان نشده و برعکس میزان بهره‌وری این شرکت بیش از زمانی است که محدودیت اعتبارات دولتی وجود نداشت.
وی با تاکید بر تامین منابع غیردولتی برای پروژه‌های عمرانی استان، گفت: شرکت آب و فاضلاب استان یکی از دستگاه‌های موفق در این زمینه است که بیش از ۵۰ درصد پروژه‌های آن با تکیه بر منابع غیردولتی و مشارکت‌های مردمی اجرا شده است.
دکتر جبارزاده در ادامه با اشاره به پیش‌بینی بحران آب در دنیا، گفت: باید این مساله جدی گرفته شود و بیشترین انرژی در بحث مدیریت منابع محدود آبی صرف شود؛ به ویژه در استان کم‌آبی مانند آذربایجان شرقی که منابع محدودی دارد.
وی از شرکت آب و فاضلاب استان خواست در کنار تمام وظایف اداری، از نظرات متخصصان برای حل معضلات این شرکت و ارایه روش‌های علمی برای مدیریت منابع آبی در طول سال استفاده و نتایج تحقیقات در این حوزه را عملیاتی کند.
استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: استانداری و سایر دستگاه‌های استان خود را در مشکلات شرکت آب و فاضلاب سهیم می‌دانند و از فعالیت‌های آن حمایت می‌کنند.
وی بر استفاده از روش‌های مختلف برای تامین منابع مالی تاکید کرد و گفت: خوشبختانه امروز از روش‌های مختلفی که در گذشته مطرح نبود استفاده می‌شود، اما نباید به این روش‌ها بسنده شود و لازم است به صورت مستمر نسبت به شناسایی و ارایه راهکارهای جدید در این زمینه اقدام شود.
دکترجبارزاده همچنین استفاده از فناوری‌های روز دنیا در صنعت آب را مورد تاکید قرار داد و گفت: آماده حمایت از متخصصان و کارشناسان صنعت آب و ایجاد ارتباط علمی با دانشگاه‌های معتبر دنیا در این زمینه هستیم.
وی تاکید کرد: در این راستا استفاده از تجارب دیگران، سرمایه‌گذاری بر روی نیروی انسانی متخصص و برگزاری دوره‌های آموزشی برای کارکنان شرکت آب و فاضلاب ضروری است.
در ادامه این مراسم مهندس پورمهدی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی از اجرای بیش از یک‌هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در بخش آب و فاضلاب استان در سه سال گذشته خبر داد و گفت: در این مدت ۴۵۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در شهرهای مختلف استان اجرا شده که از این میان، ۲۰۰ کیلومتر در شهر تبریز و عمدتا در محلات حاشیه‌نشین و صعب‌العبور اجرا شده است.
محمدصادق پورمهدی در مراسم افتتاح پروژه‌های شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی، اظهار داشت: با وجود محدودیت منابع دولتی، اقداماتی که در زمینه تامین آب و دفع و تصفیه فاضلاب در سه سال گذشته در استان اجرا شده در مقایسه با سال‌هایی که محدودیت اعتباری وجود نداشت بسیار چشمگیر بوده است.
پورمهدی اضافه کرد: امسال نیز در شهر تبریز ۸۰ کیلومتر شبکه فاضلاب اجرا شده و تا پایان سال به یکصد کیلومتر خواهد رسید.
معاون استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این که در حال حاضر در ۱۷ شهر استان شبکه فاضلاب اجرا می‌شود، افزود: امروز نه تنها در شهرهای استان مشکل تامین آب نداریم، بلکه در تمام شهرها آماده اجرای شبکه فاضلاب هستیم.
وی، افتتاح پروژه مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی شمال تبریز را اقدامی در جهت تکمیل حلقه آبرسانی در این شهر عنوان کرد و گفت: این پروژه در سال‌های گذشته متوقف شده بود که با همت شرکت آب و فاضلاب استان از سال قبل فعال شد و با افتتاح آن قدم بزرگی در راستای تامین آب پایدار در شهر تبریز برداشته شد.
قبل از سخنان استاندار آذربایجان شرقی ، مهندس ایمانلو مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان در تشریح فعالیتها وپروژه های قابل افتتاح دردهه مبارک فجر امسال گفت : در دهه فجر انقلاب اسلامی امسال از چندین پروژه آبرسانی و فاضلاب در شهرهای استان بهره برداری می شود .
وی به پروژه ها و طرحهای آماده افتتاح و بهره برداری در دهه مبارک فجر به ۶ پروژه آب و فاضلاب شهرستان تبریز اشاره کرد وافزود : بهره برداری از چشمه دوم مخزن ۱۵۰۰۰ متر مکعبی اندیشه تبریز ، بمنظور افزایش ذخیره آب شرب کلانشهر تبریز و توزیع بهینه آب و متعادل سازی فشار آب مصرفی شهروندانبا هزینه ۳۰ میلیارد ریال احداث شده است .
مهندس ایمانلودر خصوص بهره برداری از مخزن ۱۰۰۰۰ متر مکعبی شمال تبریز نیز گفت : هدف از بهره برداری از مخزن ۱۰۰۰۰ متر مکعبی شمال تبریزافزایش ذخیره آب شرب کلانشهر تبریز و توزیع بهینه و متعادل سازی فشار آب مصرفی شهروندان بوده و برای این مخزن بیش از۲۰۰۰ متر لوله گذاری با لوله های چدن داکتیل ۷۰۰ میلیمتری و یک باب ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۴۵۰ لیتر برثانیه اجرا واحداث شده است .
وی هزینه اجرای طرح را ۸۵ میلیارد ریال عنوان کرد .

مدیر عامل شرکت در ادامه افزود : بهره برداری از تاسیسات فاضلاب تبریز ( احداث خط اصلی فاضلاب محله حکم آباد و خیابان ۴۲ متری انقلاب و اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب خیابان پیروزی قراملک ، محله روستای ائل گلی و بخشی از رضوان شهر تبریز) از دیگر طرح های کلانشهر تبریز بوده که همزمان با سایر طرحهای دیگر به بهره برداری می رسد .
وی اجرای شبکه فاضلاب به طول ۲۵ کیلومتر و احداث تعداد ۹۴۵ منهول را از مشخصات این طرح عنوان کرد و هزینه اجرای این طرح نیز بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیون ریال اعلام کرد .
مهندس ایمانلو در ادامه بهره برداری از ۲ طرح دیگر از پروژه های کلانشهر تبریز اشاره کرد و افزود : شرکت آب و فاضلاب بمنظور افزایش ظرفیت تامین آب کلانشهر تبریز تعداد یک حلقه چاه به عمق ۲۰۰ متر با میزان آبدهی ۲۵ لیتر در ثانیه با هزینه ۴۸۰۰ میلیون ریال اقدام نموده که بهره برداری از آن همزمان با این طرح ها آغار می شود .
وی همچنین ادامه داد : بهره برداری از دیوار کشی محوطه و بهسازی کامل تاسیسات ۸ حلقه چاه (تبریز) با اهداف بروز رسانی تجهیزات و ارتقای ضریب ایمنی و حفاظتی تاسیسات اجرا می شود .
لازم به ذکر است هزینه اجرای این پروژه بالغ بر ۱۶۸۵۰ میلیون ریال می باشد .
در پایان مراسم با حضور استاندار آذربایجان شرقی و مسئولان استانی و شهرستانی ۶ پروژه آب و فاضلاب کلانشهر تبریزبا هزینه ۲۵۰میلیارد ریال همزمان در مدار بهره برداری قرار گرفت .

print