به گزارش مهرتبریز،در این نشست که با حضور مسوولان دولتی و فعالان بخش خصوصی دو استان در شهر ورشو پایتخت لهستان برگزار شد، زمینه‌های همکاری دوجانبه و فعالیت‌های مشترک مورد بررسی قرار گرفت.

استاندار آذربایجان شرقی که در راس هیات اقتصادی و تجاری استان به لهستان سفر کرده است، در این نشست گفت: برای همکاری دوجانبه بین ایران و لهستان هیچ حد و مرزی نیست و ما اجازه همکاری دوسویه را از دولت ایران دریافت کرده‌ایم.

دکتر اسماعیل جبارزاده با اشاره به برخی ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی آذربایجان شرقی، تاکید کرد: صادرات غیرنفتی به عنوان یکی از اولویت‌های این استان مطرح است و خوشبختانه در این راستا جایگاه مطلوبی در سطح کشور داریم.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: ما از شرکت های سودده که توان رقابت با برندهای معتبر اروپایی را دارند حمایت می‌کنیم و در این راستا آماده‌ایم در شرایط برد – برد همکاری‌های دوجانبه را ارتقا دهیم.

استاندار مازوویا لهستان نیز ضمن خوش‌آمدگویی به هیات اقتصادی استان آذربایجان شرقی، گفت: لهستان علاقه فراوانی به افزایش همکاری‌های دوسویه اقتصادی با ایران دارد.

آدام استروزیک اضافه کرد: استان مازوویا با توجه به ظرفیت‌های فراوانی که دارد می‌تواند زمینه تعامل دوسویه را بیش از پیش فراهم آورد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لهستان هم در این مراسم گفت: ما به این نتیجه رسیده‌ایم که همکاری‌های دوسویه بین استان‌های مختلف کشورمان و لهستان می‌تواند زمینه‌ساز توسعه همکاری‌های دوجانبه باشد.

رامین مهمان‌پرست ادامه داد: فرصت‌های اقتصادی و تجاری فراوانی در استان‌های مختلف کشورمان و لهستان وجود دارد که با انجام چنین سفرهایی می‌تواند توسعه یابند.

نجفی، شهردار تبریز و حسن‌زاده، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز هم در سخنانی ضمن استقبال از حضور سرمایه‌گذاران لهستانی در آذربایجان شرقی، آمادگی خود را برای همکاری در جهت فعالیت‌های مشترک اقتصادی در حوزه‌های مختلف اعلام کردند.

علی نواداد، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی هم در حاشیه این نشست با اشاره به برنامه‌های فشرده هیات تجاری و اقتصادی استان در لهستان، گفت: هدف اصلی سفر این هیات به لهستان بررسی زمینه همکاری‌های مشترک و افزایش سطح تعاملات دوسویه است و در این راستا جلسات رایزنی تخصصی و اقتصادی ترتیب داده شده است.

هیات تجاری و اقتصادی استان آذربایجان شرقی متشکل از ۳۳ نفر از مدیران دولتی و فعالان بخش خصوصی به ریاست استاندار از روز سه‌شنبه دوم اسفند به مدت ۵ روز به کشور لهستان سفر کرده است.

این سفر با هدف ادامه همکاری‌های استان‌های آذربایجان شرقی و سیلیزیای جنوبی (به مرکزیت شهر وروسلاو) صورت گرفته و بر این اساس فعالان بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف همچون ماشین‌آلات و تولیدات کشاورزی، محصولات غذایی، خشکبار، ساخت قطعات خودرو، فولاد و ماشین‌آلات صنعتی هیات اقتصادی استان را همراهی کرده‌اند.

برگزاری چند همایش تجاری با حضور استاندار آذربایجان شرقی و مدیران شرکت‌ها و تجار ایرانی و لهستانی در محل استانداری مازوتسکی در تاریخ دوم اسفند، اتاق بازرگانی ورشو در تاریخ سوم اسفند و شهر وروسلاو در تاریخ پنجم اسفند از جمله برنامه‌های مهم این سفر اعلام شده است.

print