به گزارش مهر تبریز،جعفر سرقینی در مراسم افتتاحیه نوزدهمین صنعت فولاد تبریز اظهار کرد: فولاد از اوایل دهه ۷۰ آغاز به کار کرده  و توسعه این صنعت از آن دهه اتفاق افتاده است

وی با اشاره به اینکه توسعه سایر صنایع در گرو توسعه صنعت فولاد است، گفت: درصدد هستیم سرانه مصرف فولاد کشور را از ۲۰۰ کیلوگرم به ۵۰۰ کیلوگرم برسانیم، مقرر شده در قالب طرح جامع فولاد ایران، تولید فولاد را به ۵۵ میلیون تن برسانیم.

وی با بیان اینکه برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نیازمند آهن اسفنجی به میزان ۶۰ میلیون تن هستیم، ادامه داد:  برخلاف ترکیه که فولاد از آهن قراضات تولید می شود، فولاد کشور ما از سنگ آهن تولید می شود.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به ایجاد ظرفیت و بستری مناسب از سوی دولت برای تولید فولاد ۵۵ میلیون تن، افزود:  به دنبال تولید این میزان فولاد باید معادن  سنگ آهن را به ۱۵۰ میلیون تن توسعه دهیم و اکنون فرصت مناسبی نیز برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی در کشور فراهم شده است تا در حوزه صنعت فولاد اقدام به سرمایه گذاری کنند.

وی در خصوص میزان تولیدات فولاد کشور بیان کرد: رشد تولید فولاد در دنیا در سال ۲۰۱۶، یک درصد بوده است این در حالیست که  با تولید هجده و نیم میلیون تن فولاد در کشور، رشد تولید فولاد کشور ۸ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.

سلیقی با بیان اینکه ظرفیت تولید فولاد در سال جاری از ۳۱ میلیون تن به ۳۷ میلیون تن فولاد رسیده است، تصریح کرد: در زمان استقرار دولت تدبیر، زنجیره فولاد نابسامان بود، چرا که از قبل طرح جامعی برای صنعت فولاد تدوین نشده بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ظرفیت تولید فولاد را در سال جاری از ۳۱ میلیون تن به ۳۷ میلیون تن عنوان کرد و گفت: در سال ۹۲ ظرفیت شمش فولاد ۲۴ میلیون تن بوده اکنون در سایه تلاش دولت، صاحبان صنعت فولاد و وزارت صنایع  معدن و تجارت زنجیره فولاد متعادل شده است.

وی از صادرات یک میلیون تن فولاد به کشور های اروپایی خبرداد و افزود: در ۱۰ ماهه سال جاری، ۴/۵ میلیون تن صادرات فولاد به خارج از کشور داشتیم که تا پایان سال این میزان پیش بینی می کنیم به ۵/۵ میلیون تن می رسد.

سلیقی تشریح کرد:  ظرفیت تولید سنگ آهن  از ۶۰ میلیون تن به ۷۵ میلیون تن رسیده  و درصدد هستیم این میزان را به ۱۵۰ میلیون تن برسانیم.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه هیچ گونه محدودیتی برای صادرات فولاد در سال جاری اعمال نشده است، اضافه کرد:  تا سال ۹۲، صادرات فولاد محدود و تقسیم بندی شده بود، اکنون صادرات را آزاد کرده ایم و هیچ گونه محدودیتی برای صادرات فولاد اعمال نشده است.

تلفیقی گفت: برای حمایت از صنعت فولاد داخل کشورتعرفه هایی تعریف شده در سال جاری افزایش داشته  و در سال آینده این روند نیز ادامه خواهد داشت.

درسال آینده هیچ گونه قیمت گذاری برای صنعت فولاد نخواهد بود.

وی در خصوص چالش های صنعت فولاد گفت: برخی عواملی چون کمبود آب مصرفی صنعت فولاد، ضعف در فاینانس خارجی و قیمت گذاری بر سر راه توسعه صنعت فولاد کشور است.

تلفیقی در ادامه سخنان خود افزود: هیچ گونه دامپینگی برای صادرات خارجی و داخلی اجرایی نشده است.

آیتک اسماعیل زاده

print