مرتضی آبدار با اشاره به اینکه در ایام عید امسال، شاهد رشد ۱۰۰ درصدی فروش صنایع دستی بودیم افزود:این افزایش نشان دهنده استقبال بیشتر مسافران نوروزی از از صنایع دستی استان می باشد که در این حوزه باید بیش از پیش کار شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی شعار کاری ستاد اجرایی خدمات سفر استان را  « نوروز ۹۶، نوروز متفاوت» عنوان کرد و افزود: در این راستا اقدامات جدیدی در این مجموعه صورت گرفت که از آن جمله می توان رونمایی از تمبر صنایع دستی آذربایجان شرقی ویژه نوروز ۹۶ و چاپ و توزیع نقشه های واقعیت افزوده و دوستدار محیط زیست اشاره کرد.

رشد ۱۴ درصدی گردشگران نوروزی استان

وی همچنین به رشد ۱۴ درصدی گردشگران نوروزی در مراکز  اقامتی استان اشاره کرد و افزود: استان آذربایجان شرقی از ۲۸ اسفند الی ۱۳ فروردین ۹۶، میزبان ۲۶۶هزار و  ۶۴۲ نفر از گردشگران نوروزی در مراکز  اقامتی بوده است .

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان با بیان اینکه میانگین اقامت های نوروزی گردشگران در استان از دو روز به سه روز افزایش یافته است، گفت: طبق هزار فرم نظرسنجی که در مراکز اقامتی، تاریخی، فرهنگی و تفریحی استان، بین گردشگران و مسافران نوروزی توزیع شده بود، ۳/۴۸ درصد از سفرهای نوروزی گردشگران با شناخت قبلی و ۶۵ درصد از گردشگران برای چندمین بار است که به استان سفر می کنند.

وی همچنین با اشاره به رشد ۳۶ درصدی بازدیدهای نوروزی از موزه ها و اماکن تاریخی استان، اظهار کرد: از موزه ها و اماکن تاریخی استان آذربایجان شرقی، ۲۶۸هزار و ۹۴۶بازدید به عمل آمده که نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد افزایش یافته است.

کلیسای سنت استپانوس مرکز توجه گردشگران نوروزی استان

وی افزود: در میان اماکن تاریخی و موزه های پر بازدید، “کلیسای سنت استپانوس” بیشترین بازدید کننده را به خود اختصاص داده است، پس از آن “رصدخانه مراغه” ، “موزه قاجار” و “موزه آذربایجان” ، به ترتیب جایگاه دوم تا چهارم را در بین پر بازدیدترین اماکن تاریخی و فرهنگی استان را به خود اختصاص داده اند.

آبدار در خصوص بازدید های نظارتی مستمر ستاد خدمات سفر استان، نیز سخن به میان آورد و گفت: طی ایام نوروز، برای بهبود و ارتقا خدمات سفر استان، ۱۹۵۰ بازدید نظارتی از مراکز مختلف اعم از  تاسیسات گردشگری به عمل آمده است که منجر به صدور ۴۲ مورد تشویق، ۱۲۵ مورد تذکر و ۱۶ مورد اخطار صادر شده است.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان بیان کرد: با توجه به بازدید های صورت گرفته توسط ستاد نظارتی خدمات سفر استان، مجموع اخطار های صادر شده به مراکز متخلف نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد کاهش یافته، همچنین شکایات واصله از مراکز خدمات گردشگری نیز کاهشی ۳۳ درصدی داشته است.

وی گفت: در نوروز امسال ۲۵۰ هزار نسخه اقلام تبلیغاتی اعم از نقشه های واقعیت افزوده و دوستدار محیط زیست کتابچه و بروشور راهنمای آثار تاریخی و گردشگری چاپ و در پایگاه های اطلاع رسانی، موزه ها و اماکن تاریخی در بین گردشگران نوروزی توزیع شد.

ارائه خدمات و راهنمایی های لازم به گردشگران توسط ۲۵۰ راهنمای مجاز گردشگری

آبدار ادامه داد: در این ایام ۲۵۰ راهنمای مجاز گردشگری با حضور در اماکن تاریخی این استان به ارائه خدمات و راهنمایی های لازم به گردشگران نوروزی پرداختند.

وی از برپایی ۴۱  برنامه آئین های محلی «نوروزگاه» در محل دائمی بازارچه صنایع دستی استان خبر داد و گفت: از دیگر برنامه هایی جدیدی که در راستای نوروز متفاوت در برنامه های دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر قرار گرفته بود، برگزاری برنامه های نمایشی و آیین های سنتی آذربایجانی بود که در قالب برنامه «نوروزگاه» به اجرا در آمد.

print