به گزارش مهرتبریز،نشست کمیته تحقیقات شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی با حضور دکتر جهانگیری نماینده تام الاختیار استاندار در حوزه علم و فناوری استان، مدیر و معاون امور فناوری دانشگاه تبریز، رئیس ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی سهند، محققین و مجریان طرحهای تحقیقاتی شرکت تشکیل و موضوعات ذیل مطرح گردید:
در ابتدای نشست مهندس ایمانلو مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی با عرض تسلیت جانباختن تعدادی از هموطنان در حادثه سیل اخیر، حضور میهمانان و اعضای کمیته دراین نشست را خیرمقدم گفته و طی سخنانی به رویکرد جدید شرکت آب و فاضلاب استان در خصوص حمایت از طرحهای تحقیقاتی کاربردی تاکید نمودند.
وی در ادامه ضمن اشاره به طرحهای مهم اجرا شده در چند سال اخیر آمادگی شرکت را جهت حمایت از طرحهایی که کاربردی بوده و قابلیت اجرا در صنعت را دارند، اعلام نمودند.
در ادامه مهندس الفقیه معاون برنامه ریزی و منابع انسانی شرکت گزارشی از عملکرد بخش تحقیقات در سال ۱۳۹۵، شامل پروژه های تحقیقاتی اجرا شده، در حال اجرا و پروژه های در مرحله عقد قرارداد، تجهیزات صنعتی ساخته شده، مقالات و پایان نامه های مورد حمایت شرکت، هزینه ها و همچنین اقدامات شرکت در ارتباط با حمایت از شرکتهای دانش بنیان و … ارائه نمودند.
سپس هر یک از محققین به تشریح پروژه های مهم عملیاتی شده در حوزه تحقیقات پرداختند.
 اولین  پروژه «پیشرفته ترین سیستم تصفیه فاضلاب با استفاده از زیست توده گرانولی» بود که توسط دکتر سیروس ابراهیمی محقق و مجری پروژه ارائه شد.
 دکتر ابراهیمی در این گزارش به تشریح تاریخچه و پیشینه این روش تصفیه، روند اجرای پروژه، منافع این روش در مقایسه با سایر روش های متداول تصفیه فاضلاب در کشور و کارایی آن در ارتقای تصفیه خانه های موجود و همچنین گستردگی استفاده از آن در بیش از ۶۰ کشور پرداخته و توضیح دادند که این روش با توجه به مزایای اشاره شده می تواند بعنوان انقلابی سبز در تصفیه فاضلاب در کشور بکار گرفته شود.
دومین پروژه ارائه شده طرح «حذف فلزات سنگین به روش کاویتاسیون پلاسمایی» بود که توسط دکتر ذاکر حمیدی محقق و عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز ارائه شد.
دکتر ذاکر حمیدی در این گزارش به ضعف روش های موجود حذف فلزات سنگین اشاره نموده و با تشریح کارایی این روش در مقایسه با روش های موجود اعلام کردند که در دو مقطع زمانی پایلوت کوچک این سیستم به سفارش شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی در دو محل مورد استفاده قرار گرفته و با توجه به نتایج اخذ شده توسط آزمایشگاه کنترل کیفی این شرکت نتایج رضایت بخشی حاصل شده است.
شایان ذکر است در این راستا و با توجه به اقدامات صورت گرفته پایلوت طرح تا آخر خرداد ماه سال جاری ساخته شده و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
اخرین پروژه عملیاتی شده شرکت «سامانه آنلاین کنتور های خانگی و غیر خانگی مشترکین » بود که توسط مجری پروژه هاتف دباغیان ارائه شد.
 ایشان در ابتدای گزارش ضمن قدردانی از حمایت های شرکت آب  و فاضلاب استان در راستای عملیاتی نمودن طرح، به تشریح ضرورت، مکانیزم و منافع این روش پرداخته و گفتند که در کنار برخی مزایای مهم این روش از جمله مشاهده خرابی کنتور، اعلام نشت در شبکه داخلی مشترک، حذف قرائت فیزیکی، ایجاد یک بانک اطلاعاتی از مصارف مشترکین می توان در دراز مدت از طریق تغییر در الگوی مصرف مشترکین به صرفه جویی در میزان مصرف نیز کمک نمود.
وی ادامه دادند : که با حمایت شرکت آب و فاضلاب این شرکت اخیرا موفق شده است در ردیف شرکتهای دانش بنیان قرار گیرد.
 شایان ذکر است که این طرح شامل ۷۵۰۰ کنتور خانگی و ۱۸۰۰ کنتور غیرخانگی می باشد که در سه فاز انجام می گیرد.
در انتهای این نشست دکتر جهانگیری ضمن تشکر از مدیریت و اعضای کمیته تحقیقات شرکت آب و فاضلاب، از اقدامات انجام شده ابراز خرسندی نموده و بر افزایش تعامل شرکت با ستاد فناوری آب و خاک استان تاکید کردند.
 ایشان همچنین به ضرورت برگزاری همایش مشترک بین صنعت آب و فاضلاب و استانداری جهت معرفی طرحهای اجرا شده، توانمندیهای استان در این زمینه و همچنین دریافت نیازهای فناورانه اشاره داشتند.
دکتر جهانگیری در ادامه سخنان خود اعلام نمودند که استانداری آمادگی دارد تا تسهیلات لازم در راستای اجرای طرحهای کاربردی را فراهم نماید.
print