به گزارش مهرتبریز،مهندس ایمانلومدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی با اعلام اینکه این شرکت با نگرش مسئولانه و متعهدانه ، همت و تلاش مضاعف کارکنان توانسته اقدامات مهم و موثری را در جهت اجرای پروژه های احداث تاسیسات آب و فاضلاب و بهره برداری از تاسیسات موجود در سطح استان به انجام برساند گفت : شرکت آب و فاضلاب استان همواره و همسو با عملیات اجرایی توانسته است اقداماتی را درخصوص تحقیقات و فرهنگ سازی مصرف صحیح آب در مسیر مقدس خدمت رسانی مطلوب و جلب رضایت شهروندان گرامی بعمل آورد .

بخش آب:

مهندس ایمانلو مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی در خصوص عملکرد شرکت در طول دولت تدبیر و امید با اشاره ارائه خدمات توسط شرکت در بخش آب گفت : این شرکت در حال حاضر (پایان سال ۱۳۹۵ ) خدمات خود را در زمینه تامین و توزیع آب شرب بهداشتی در قالب ۱ میلیون ۲۰۳ هزار فقره انشعاب آب به جمعیتی بالغ بر ۲ میلیون ۹۲۷ هزار نفر (۱۰۰ درصد جمعیت شهری ) در ۶۰ شهر استان ارائه می نماید.

وی اضافه کرد : در زمینه اصلاح ، بازسازی و توسعه شبکه ها اقدامات اساسی صورت گرفته بطوریکه درطول ۴ سال دولت تدبیر و امید حدود ۹۵۰ کیلومتر نسبت به توسعه و اصلاح شبکه و اجرای خطوط انتقال اقدام نموده و بیش از ۲۳۹۵۵۰ فقره انشعاب آب در این مدت واگذار نماید .

مهندس ایمانلودرخصوص تعویض کنتورهای خراب مشترکین گفت : در مدت ۴ سال دولت تدبیر و امید بیش از ۱۰۷۴۵۰ فقره کنتور خراب مشترکین را تعویض نموده است .

وی در خصوص افزایش ظرفیت تامین آب در استان گفت: در این مدت بیش از ۳۶ حلقه چاه عمیق حفر و تجهیز شده و بیش از ۶۰ حلقه چاه نیز بازسازی شده است و ۶۷۵ لیتر بر ثانیه ظرفیت تامین آب افزایش یافته است .

مدیر عامل شرکت با اعلام اینکه درطول ۴ سال دولت تدبیر و امید ۱۴ باب در سطح استان احداث شده است گفت : حجم مخازن بهره برداری شده در طول دولت تدبیر و امید در شهر های استان از جمله تبریز ،مراغه ، بناب  ، ملکان ،تسوج ، شبستر ، سهند ، باسمنج ، ایلخچی ، جلفاو گوگان به ظرفیت ۷۷۵۰۰ متر مکعب بوده است .

مهندس ایمانلو در مورد احداث تصفیه خانه های آب در شهرهای استان در ۴ سال گذشته گفت : در طول دولت تدبیر و امید شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی اقدام به احداث و بهره برداری ازتعداد ۳ باب تصفیه خانه در شهرهای بخشایش ، شربیان و جلفا بمقدار ۱۱۰ متر مکعب در ساعت با استفاده از فن آوری های پیشرفته و جدید نموده است .

وی افزود : با اقداماتی که شرکت در طول مدت دولت تدبیر و امید انجام داده است میانگین درصد هدرفت آب در شبکه های آبرسانی در استان از ۶/۱۹ درصد به ۴/۱۸ درصد کاهش یافته است .

بخش فاضلاب:

مدیر عامل شرکت در ادامه به عملکرد شرکت آب و فاضلاب در بخش فاضلاب در طول دولت تدبیروامید اشاره کرد وافزود : امروزه ایجاد تاسیسات جمع آوری و تصفیه خانه های فاضلاب یکی از ضروری ترین تاسیسات مورد نیاز جوامع بشری جهت رعایت بهداشت عمومی محسوب می گردد براین اساس شرکت آب وفاضلاب آذربایجان شرقی با نگاهی کلان و با صرف هزینه های سنگین و تحمل مشکلات اجرایی پروژه ، اقدام به احداث شبکه فاضلاب خانگی مبتنی بر استانداردهای زیست محیطی جهان نموده و با تلاش مستمر در ارتقاء سطح بهداشت عمومی اقدامات مهمی انجام داده است .

وی ادامه داد : اجرای طرح های جمع آوری ودفع بهداشتی فاضلاب با هدف سالم سازی محیط زیست ، افزایش سطح بهداشت عمومی ، ممانعت از آلودگی آبهای زیرزمینی همواره مورد تاکید شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی می باشد بطوریکه در حال حاضر در ۱۷ شهر استان و همچنین در مسکن مهر کلانشهر تبریز( شهر جدید سهند) لوله گذاری خط انتقال و شبکه فاضلاب و به تبع آن واگذاری انشعابات فاضلاب اجرا می گردد و در مدت دولت ۴ ساله تدبیر و امید بیش از ۶۵۱ کیلومتر شبکه فاضلاب در سطح استان احداث شده است و تعداد ۱۹۱۶۸۶ فقره انشعاب فاضلاب در این مدت به مشترکین واگذار شده است .

مهندس ایمانلو خاطر نشان ساخت : در حال حاضر ۸۳/۵۹ درصد از جمعیت شهری استان و۳/۶۹ درصد از جمعیت کلانشهر تبریزتحت پوشش تاسیسات جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب قرار دارد که بیش از میانگین کشوری می باشد و خوشبختانه با روی کارآمدن دولت جدید و تصمیماتی که استانداری و مدیریت ارشد شهری اتخاذ شده مقرر گردیده تا چند سال آینده شبکه فاضلاب تبریز به اتمام برسد.

مدیر عامل شرکت افزود : در حال حاضر در ۱۱ باب تصفیه خانه فاضلاب در سطح استان  از جمله در شهرهای تبریز ، مراغه (دو مدول)، مرند ، میانه ، عجب شیر ، جلفا ، اهر ، سراب ، بستان آباد ، سهند و بناب با روش های نوین در حال بهره برداری می باشد که سالانه در حدود ۹۰ میلیون مترمکعب فاضلاب در سطح استان توسط تصفیه خانه های موجود تصفیه می شود.

مهندس ایمانلو در بخش دیگری از سخنان خود به تصفیه خانه های فاضلاب در دست اجرای شرکت اشاره کرد و افزود : شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی اقدام به احداث ، جمع آوری و تصفیه و دفع بهداشتی فاضلاب ، بمنظور ارتقاء سطح بهداشت عمومی و محیطی منطقه و سطح زندگی مردم ، جلوگیری از آلودگی آبهای سطحی و محیط زیست نموده که در این راستا تعداد ۵ باب تصفیه خانه فاضلاب در شهرهای ملکان ، هریس ، آذرشهر، هشترود و همچنین مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر تبریز را در دست احداث دارد .

وی ادامه داد :عملیات اجرایی مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر تبریز با حضور وزیر محترم نیرو در خرداد مان سال ۹۵ آغاز گردیده و یکی از اهداف مهم آن استفاده از پساب تصفیه شده بعنوان تامین کننده بخشی از آب مورد نیاز دریاچه ارومیه خواهد بود و بالغ بر ۷۵ میلیون متر مکعب در سال پساب تصفیه شده اش به دریاچه ارومیه انتقال می یابد .

مدیر عامل شرکت افزود : فرایند این تصفیه خانه STEP FEED پیشرفته بوده و جمعیت تحت پوشش این طرح ۹۶۰۰۰۰ نفر و ظرفیت تصفیه خانه نیز ۲۰۷۰۰۰ متر مکعب در شبانه روز خواهد بود .

مهندس ایمانلو هزینه اجرای این طرح را بالغ بر ۲۰۰۰  میلیارد ریال از محل اعتبارات تخصیص یافته برای احیای دریاچه ارومیه و درآمدهای عمومی و منابع داخلی شرکت اعلام کرد و گفت : امیدواریم در صورت تامین منابع مالی در سال ۱۳۹۸ در مدار بهره برداری قرار گیرد .

مدیر عامل شرکت افزود : عملیات اجرایی طرح احداث تصفیه خانه فاضلاب آذرشهر با حضور دکتر جبارزاده استاندار استان آذربایجان شرقی، دکتر کلانتری دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه آغاز گردیده که هدف از ایجاد تصفیه خانه فاضلاب آذرشهر ، جمع آوری ، تصفیه و دفع بهداشتی فاضلاب ، جلوگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست از محل فاضلاب های شهری ، بهبود و بهداشت عمومی منطقه و سطح زندگی مردم ، استفاده از پساب تولیدی بعنوان تامین آب مورد نیاز جهت احیای دریاچه ارومیه ، استفاده از کودهای شیمیایی استاندارد تولید شده در کشاورزی و ایجاد اشتغال متناسب بصورت مستقیم و غیر مستقیم می باشد .

مدیر عامل شرکت افزود : فرایند این تصفیه خانه از نوع SBR  خواهد بود و جمعیت تحت پوشش تصفیه خانه در حدود ۷۲۰۰۰ نفر بوده و در حدود ۱۲۳۶۲ متر مکعب در شبانه روز فاضلاب ورودی را تصفیه خواهد نمود .

وی در پایان هزینه اجرای تصفیه خانه فاضلاب آذرشهر را ۳۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت که از محل اعتبارات تخصیص یافته برای احیای دریاچه ارومیه ، درآمدهای عمومی و منابع داخلی شرکت اجرا خواهد شد .

اقدامات شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی در راستای احیای دریاچه ارومیه :

مهندس ایمانلو در ادامه به اقدامات شرکت در راستای احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و افزود : شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی با اقداماتی که در ۳ سال آینده در راستای احیای دریاچه ارومیه انجام خواهد داد ، سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون مترمکعب فاضلاب تصفیه شده به دریاچه ارومیه انتقال داده می شود . این شرکت در این مدت اقداماتی از جمله احداث مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر تبریز با ظرفیت اسمی ۵/۲ مترمکعب در ثانیه ، اجرای خط انتقال فاضلاب تبریز به طول ۱۱ کیلومتر ،‌اجرای بخشی از شبکه فاضلاب تبریز بطول ۳۰۰ کیلومتر ، احداث تصفیه خانه فاضلاب آذرشهر و تکمیل و بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب بناب را انجام خواهد داد.

print