به گزارش مهرتبریز،محمد محمدپور در نشست خبری با موضوع تبیین عملکرد اداره کل ارشاد اسلامی در سال گذشته، به نقش برجسته اصحاب رسانه در گفتمان فرهنگی اشاره کرد و اظهار داشت: اگر فرهنگ، پایه و اساس توسعه قرار نگیرد نخواهد توانست منافع ملی را کسب نموده و خود دچار آسیب خواهد شد .

وی با بیان اینکه رویکرد دولت در سال جدید، واگذاری حوزه های فرهنگی به مردم است، اظهار داشت: تمامی شاخص های فرهنگی در دولت یازدهم رو به رشد بوده و خوشبختانه در سال جاری فضای باز رسانه ای و آزادی بیان در کانون توجه دولت قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵ بیش از یک هزار برنامه فرهنگی و هنری برگزار شد، گفت: برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی استان با بیش از ۸۰۰ هزار نفر بازدید در منطقه و نمایشگاه بین المللی قرآن کریم و احیای برخی حوزه های مختلف فرهنگی و هنری تعطیل شده از جمله جشنواره های خوشنویسی غدیر و مطبوعات از برنامه های مهم این اداره کل بوده است.

محمدپور هدف های ۹ گانه وزارت ارشاد را بر اساس منویات مقام معظم رهبری و سیاست های دولت تدبیر و امید  بیان کرد و افزود: صیانت از فرهنگ و هویت دینی و ملی، تقویت توان و اقتدار فرهنگی، استقرار گفتمان در جامعه و تقدم فرهنگ در سایر ابعاد توسعه، کمک به ارتقای سطح فرهنگ عمومی، برنامه های مدنی و شکل گری و توانمند سازی انجمن های فرهنگی و هنری و قرآنی ، تضمین آزادی های قانونی اصحاب هنر، تدوین و عملیات سازی اقتصاد مقاومتی و تبیین کننده ارزش های ف هنگی، گسترش مبادلات جهانی هنر، بهره گیزی از ظرفیت های فرهنگی و هنری از جمله شاخص های سیاستی دولت تدبیر و امید بوده است.

وی با بیان اینکه در عرصه‌ی فرهنگی نگاه کاریکاتوری مطلوب نیست، تصریح کرد: به جهت رسیدن به توسعه‌ی فرهنگی متوازن باید به تمامی بخش‌ها نگاه یکسانی صورت بگیرد، ما تلاش کرده‌ایم این موضوع در استان محقق شود.

وی با اشاره به ارتقای سطح کمی و کیفی مطبوعات در استان  و افزایش تعداد رسانه‌های مجوزدار آذربایجان شرقی از ۱۵۷ رسانه مکتوب و مجازی در سال ۹۱ به ۳۰۲ نشریه مکتوب و پایگاه‌های خبری در سال ۹۵ گفت: شاخص‌های رتبه بندی رسانه‌ها در حال اجرا است تا در آینده این رتبه بندی برای برنامه‌های بعدی مورد توجه قرار گیرد.

محمدپور افزود: در همین راستا سایت e.rasaneh.ir جهت خارج کردن فضای مطبوعات از سردرگمی راه‌اندازی  گردید.

وی با بیان اینکه واگذاری برنامه‌ها به نهادهای مردمی جزو اولویت‌های اصلی این اداره کل است، گفت: تجربه‌ی موفق برگزاری جشنواره تئاتر استانی، بخشی از نمایشگاه کتاب، جشنواره نهم غدیر توسط نهادهای مردمی ما را بر آن داشت در راستای واگذاری برنامه‌ها به نهادهای مردمی توجه مضاعف صورت بگیرد.

وی همچنین از تشکیل بنیاد فرهنگ و هنر و ادب آذربایجان و تاسیس مرکز علمی و کاربردی خبر داد و گفت: موارد ذکر شده جزو موارد سند توسعه تدبیر و امید بود که ۲۸۰ نفر دانشجو دارد و همچنین هنرستان میرک چندین ساله بدون فعالیت بود دو سال است که به مرورش دانشجو می پردازد و امسال صدمین سالگرد این هنرستان جشن گرفته خواهد شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه برای اولین بار انجمن عاشیقلار تشکیل یافت تا مجموعه عظیم عاشیق ساماندهی شود گفت:به جهت حمایت از موسیقی فاخر عاشیقی و آذربایجانی جشنواره موسیقی احیاء گردید و با استقبال هنرمندان مواجه شد همچنین انجمن استانی موسیقی عاشیقلار آغاز به کار کرد.

وی افزود: سیزدهمین جشنواره کاریکاتور با استقبال بی نظیری برگزار شد که اختتامیه آن با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد برگزار خواهد شد و البته در این جشنواره از  ۴۳ کشورارسال آثار داشتیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص آمار نشریه‌های در حال فعالیت اذعان کرد: در سال ۹۱ بالغ بر ۱۵۷ نشریه در استان داشتیم و که طبق آخرین آمار سال گذشته ۳۰۲ نشریه مکتوب، الکترونیکی و پایگاه‌های خبری دارای مجور در حال فعالیت هستند.

محمدپور با بیان اینکه از بین ۳۰۲ رسانه مجوزدار در استان، ۹۲ مورد مربوط به پایگاه‌های خبری در فضای مجازی است، ادامه داد: تعداد پایگاه‌های بدون مجوز بسیار بالا است که باید به سرعت ساماندهی شوند.

وی رشد ۵۶ درصدی ناشران فعال استان از ۱۲۹ به ۲۰۲ ناشر، رشد ۴۸ درصدی چاپ ورق در چاپخانه ها از ۹۳۵ ورق به یک هزار و ۳۸۰ ورق و رشد ۱۹ درصدی تعداد چاپخانه ها از ۲۹۸ به ۳۵۲ چاپخانه در استان در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۱ را از برکات دولت تدبیر و امید اعلام کرد.

وی ادامه داد: در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۱ تعداد کانون های آگهی و تبلیغاتی با رشد ۳۴ درصدی از ۵۱۱ به ۶۸۲ کانون، ظرفیت های سالن های سینما با رشد ۱۲ درصدی از ۴ هزار و ۸۰۰ به ۵ هزار و ۳۵۹ صندلی و سالن های اجرای هنری با رشد ۱۲ درصدی از ۲۶ به ۲۹ سالن رسیده است.

محمدپور، رشد ۳۲ درصدی موسسه های قرآنی از ۴۸ به ۶۳ موسسه، افزایش اعضای کتابخانه های مساجد از ۶۴ هزار و ۵۰۰ به ۷۲ هزار نفر، اجرای برنامه های آموزش قرآنی از ۶۳۰ مورد به ۷۳۲، تعداد هنرجویان هنرستان های استان از ۲۴۳ به ۳۲۷ نفر و افزایش انتشار کتاب از ۸۳۰ عنوان در سال ۹۱ به یک هزار و ۵۹۷ عنوان در سال ۹۵ را از دیگر شاخص های فرهنگی و هنری رشد یافته استان در دولت تدبیر و امید اعلام کرد.

وی گفت: کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان در سال ۹۱ حدود ۶۷۶ مورد بود که این تعداد در سال ۹۵ به یک هزار و ۲۶۳ مورد رسید که نشان از رشد بیش از ۸۶ درصدی دارد.

print