به گزارش مهرتبریز،دکتر اسماعیل چمنی با اشاره به وضعیت بیمه قالیبافان تصریح کرد: با توجه به اینکه قالیبافان در امر اشتغال و درآمدزایی، سهم مهمی در گردش چرخه اقتصاد دارند؛بنابراین حمایت از قالیبافان به منزله حمایت از تولید داخل و اشتغال است.

دکتر چمنی وجود بیمه برای قالیبافان را ضروری خواند و افزود: طی سالهای گذشته با پیگیری و تصویب بیمه توانستیم در حمایت از قالیبافان قدمی بزرگ برداریم اما در میان راه با مشکلاتی مواجه شدیم که امیدواریم دولت هرچه سریعتر رفع این مشکلات را در دستور کار خود قرار دهد

وی تاکید کرد: رفع مشکلات این قشر و جدیت در حل مشکلات آنها می‌تواند،راه را برای تعالی و شکوفایی بیشتر صنعت قالیبافی هموارسازد،البته بیمه برای قالیبافان از نظراجتماعی بسیار حائز اهمیت بوده و جایگاه شغلی آنها را تثبیت می‌کند.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به اینکه متاسفانه سیاستها در این حوزه به سمتی پیش رفته که به جای حمایت از این قشر زحمتکش به بهانه‌های عجیب و غریب و واهی در پی قطع بیمه آنها هستند ادامه داد: به عنوان مثال وقتی فردی به علت بیماری یا مشکلات دیگر نتوانسته سرکار خود حاضر شود یا تاخیر داشته بازرسان هنگام بازرسی بیمه این افراد را قطع می‌کنند،البته بدون شک قطع بیمه متخلفان امری ضروری است،ولی کسی که هیچ گونه تخلفی نکرده قطع بیمه او نهایت بی عدالتی است.

این نماینده مردم در شورای اسلامی شهر تبریز، با تاکید براینکه حمایت از قالیبافان باید مورد توجه جدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد، قالیبافی را شغلی پرزحمت و سخت خواند.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه فرش دستباف ایران از پشتوانه تاریخی در دنیا برخوردار است، افزود: با توجه به اینکه فرش دستباف ایران از اعتبار و جایگاه ویژه ای در دنیا برخوردار و از محصولات صادراتی است که به عنوان نماد کشور معرفی می شود؛لذا توسعه و رونق این صنعت،آثار مثبتی برای اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت.

این نماینده مردم درشورای اسلامی شهر تبریز با انتقاد از قطع مکرر بیمه قالیبافان،‌تصریح کرد: در راستای اقتصاد مقاومتی و کاهش تاثیر نفت در درآمد کشور حمایت از صنعت قالیبافی و قالیبافان ضروری و لازم است.

وی با تاکید براینکه احیای فرش دستباف ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی را درپی خواهد داشت،تصریح کرد:با حمایت بیشتر از قالیبافان و بیمه‌کردن آنها می توان گام‌های اساسی در راستای احیای فرش دستباف و رونق اشتغال در کشور برداشت.

دکتر چمنی همچنین برضرورت افزایش سهم بیمه‌شدگان صنعت قالیبافی،افزایش دستمزد و نیز ایجاد زمینه های صادرات فرش دستباف تاکید کرد.

وی با تشریح عوارض نامطلوب جسمی و روحی قالیبافان،‌تاکید کرد: با توجه به اینکه قالیبافی از مشاغل سخت به شمارمی رود وجود بیماری‌های ریوی، ‌چشمی و … ازجمله مشکلاتی است که این قشر با آن درگیر هستند براین اساس وجود بیمه برای کسانی که عمرشان را درپای دارهای قالی می گذرانند ضروری و لازم است.

print