به گزارش مهرتبریز، داود بهبودی در حاشیه بازدید از چند واحد تولیدی لوازم خانگی استان، در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: در محصولاتی مثل اجاق گاز معمولی حدود ۸۵ درصد، در کولر آبی ۶۰ تا ۶۵ درصد و در یخچال ۳۰ تا ۳۵ درصد بازار کشور متعلق به تولیدکنندگان استان آذربایجان‌شرقی است.
وی با بیان اینکه در تولید لباسشویی، تولیدکنندگان استان سهم نسبتا پایینی در بازار کشور دارند، افزود: در لوازم خانگی حجیم، استان ما در بسیاری از محصولات بالای ۵۰ درصد از سهم بازار کشور را به خود اختصاص داده است.
بهبودی بر لزوم برندسازی مشترک و تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی این صنایع توسط فعالان این عرصه تاکید کرد و گفت: متاسفانه در برخی موارد قانون ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده مانع گسترش فعالیت‌های مشترک می‌شود که لازم است در این ارتباط قوانین موجود مورد بازنگری قرار گیرند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی، مشکلات مربوط به دارایی و مالیات، مسائل بانکی، برخی از قوانین ابلاغی از سوی بانک مرکزی، محدودیت سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و ناهماهنگی‌های موجود بین ادارات و واحدهای تولیدی را از جمله مواردی برشمرد که جریان تولید صنعتی در استان را آزار داده و تضعیف می‌کند.
شایان ذکر است در این بازدید مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان و جمعی از معاونین و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بهبودی را همراهی می‌کردند. در این برنامه از واحدهای تولیدی «آذرمهر»، «آذرشای‌سان (گالان)» و «دونار خزر» که در زمینه تولید یخچال، فریزر، لباسشویی، بخاری و آبگرمکن فعالیت می‌کنند، بازدید شد.

print