به گزارش مهر تبریز، رییس دانشگاه تبریز در این سمینار با بیان اینکه اگر چه امروزه تکنولوژی در بسیاری از ساحت ها رفاه، آسایش و سلامت را به ارمغان آورده، اما با خود مسائل و مشکلاتی را نیز به همراه دارد، گفت: با وجود ابزارهای پیشرفته، فناوریها و امکانات، بیماریهای جسمی و روحی همچنان در جامعه بسیار گسترده است لذا کارشناسان و متخصصان باید با نگاه علمی به چاره اندیشی بپردازند.

رییس دانشگاه تبریز، اضافه کرد: در برخی مواقع انسانها با بکارگیری و استفاده از تکنولوژی های مدرن امروز موجب تخریب طبیعت شده و سلامتی سایر انسانها را به مخاطره می اندازند، که باید به این معضل توجه داشته باشیم و بدانیم منابع طبیعی و محیط زیست سرمایه ملی برای نسل های آینده هستند.

دکتر محمدرضا پورمحمدی افزود: در گذشته اجداد، پدران و مادران ما در خانه های خشتی و با ابزارها و امکانات خیلی کم اما بصورت دوستی با طبیعت زندگی می کردند و صد سال نیز عمر می کردند و کمتر و به ندرت به بیماریهای مختلف مبتلا می شوند.

دکتر پورمحمدی خاطر نشان کرد: با برگزاری چنین سمینارها و کارگاه های آموزشی در سطح دانشگاه ها و جتی سطح جامعه و مکان های عمومی و دادن آموزش و آگاهی لازم به افراد، جامعه را در مقابل خطرات واکسینه و برای حفظ و احیای سلامتی، ایمنی و محیط زیست کوشش نماییم.

دکتر حسین ساعی، رییس مرکز بهداشت دانشگاه تبریز و دبیر منطقه ۳ مراکز بهداشت دانشگاه های کشور نیز گفت: این سمینار در راستای ارتقاء و حساس سازی مراکز بهداشت در زمینه HSE برگزار می شود که انتظار می رود به ارتقای سطح سلامت و پیشگیری از عوارض ناشی از حوادث در محیط های کار، در آزمایشگاه های دانشگاه ها و حفظ محیط زیست کمک نموده و با پیشگیری از آلودگی های مختلف ناشی از آلاینده های زیست محیطی با ترویج آموزش های لازم در این زمینه و با انجام نظارت های مستمر بهداشتی و ایمنی از بروز بسیاری از مشکلات در آینده جلوگیری کند.

به گفته وی سمینار HSE (سلامت، ایمنی و محیط زیست)، با شرکت بیش از ۶۰ نفر از دبیران و کارشناسان بهداشت مناطق دو، سه، چهار و پنج دانشگاه های کشور و برخی دستگاه ها مرتبط با این حوزه در استان نظیر شرکت آب و فاضلاب و مرکز بهداشت برگزار شد.

دکتر ساعی با اشاره به محورهای این سمینار یادآور شد: در طول دو روز این سمینار کارشناسان و متخصصان این حوزه به مباحثی چون مبانی HSE ، مدیریت حریق و آتش نشانی، بهداشت آب، جایگاه ) HSE در حوزه معاونت دانشجویی، بیماریهای واگیردار، خود مراقبتی، مدیریت پسماندها و جمع آوری مواد زائد بهداشت مواد غذایی و … پرداختند.

همین گزارش حاکی است: این سمینار دو روزه از سوی دبیرخانه منطقه ۳ و معاونت دانشجویی دانشگاه تبریز برگزار شد.

print