به گزارش مهرتبریز،سردار عزت‌الله جعفری در نشستی با اصحاب رسانه استان به مناسبت فرارسیدن هفته‌ی دفاع مقدس با تاکید به اینکه ملت ایران ثابت کردند که با نیروی جهادی که باید فرهنگ آن در جامعه نشر یابد، می‌توانند پیروز شوند افزود:مردم ایران در هشت سال دفاع مقدس بزرگی خود را ثابت کردند، از این‌رو هرگز نباید با این ملت شوخی کنند بلکه باید با این ملت بزرگوارانه رفتار کنند.

وی دفاع مردم ایران در هشت سال دفاع مقدس را مردمی‌ترین جنگ تاریخ عنوان کرد و گفت: مردم ایران خودشان در طول هشت سال دفاع مقدس مسئول بودند و خودشان دفاع مقدس را مدیریت کردند.

وی با بیان اینکه هشت سال دفاع مقدس به خاطر حفظ نظام اسلامی بود، یادآور شد: اولین و آخرین کشوری که حرف از اسلام حقیقی زد، جمهوری اسلامی ایران است که در جریان آن، رزمندگان برای دفاع از اسلام، انقلاب، قرآن، کشور و ملیت جان خود را نثار کردند به همین جهت این هشت سال دفاع، با عنوان “دفاع مقدس” نام گرفته است.

جعفری با بیان اینکه اکثر فرماندهان دفاع مقدس جوانان بودند، افزود: باید به جوانان اعتماد کنیم، زیرا  دفاع مقدس ثابت کرد که جوانان بهترین مدیریت را می‌تواند بکنند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان با اشاره به اینکه قریب به ۱۰ هزار شهید در استان داریم، خاطرنشان کرد: به مناسبت رویداد تبریز ۲۰۱۸ کنگره شهدای استان، شهدای جبهه‌ی مقاومت و شهدای مدافع حرم را در تبریز برگزار خواهیم کرد که یکی از بزرگتربن گنکره‌ها خواهد بود.

وی در خصوص آمار شهدای استان گفت: ۱۹هزار آزاده، ۲۲ هزار و ۸۰ جانباز، ۶۵ هزار رزمنده، ۵۰۸ شهید جاویدالاثر، ۱۹۲ شهید گمنام، ۲۵ شهید مدافع حرم، ۲۸۹ شهیده زن که عمدتا در بمباران‌ها شهید شدند و ۱۴۵ روحانی شهید در استان داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود  با تشریح برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس در استان، افزود: برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس از روز جمعه با رژه نیروهای مسلح و نشان دادن توان رزمی آنان شروع شده و یکم مهر با عنوان “علم و فناوری جوانان و سربازان”، دوم مهرماه با عنوان “ولایت‌مداری، همبستگی ملی، دفاع همه جانبه” سوم مهرماه با عنوان “اقتصاد مقاومتی خودباوری، پشتیبانی”، چهارم مهر با عنوان “بصیرت‌افزایی، دشمن شناسی، بیداری اسلامی و دشمن ستیزی”، پنجم مهرماه با عنوان “زنان اسوه‌ی صبر و مقاومت”، ششم مهر با عنوان “شهیدان، جانبازان و آزادگان” و روز جمعه هفتم مهر نیز این برنامه‌ها با عنوان “فرماندهان، عزتمداران، حماسه‌آفرینان” برگزار می‌شود.

جعفری با بیان اینکه معنویت خاصی در برنامه‌های هفته دفاع مقدس در سال‌جاری حاکم بوده و برنامه‌های خوب و پرمحتوایی ارائه خواهد شد، افزود:امروز راس ساعت ۱۷ استارت برنامه‌های دفاع مقدس با رونمایی از مستند “آرتین بابا” در تالار معلم زده می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری شب خاطره در مرکز فرهنگی در ۲۹ شهریور، بیان کرد: آیین افتتاحیه نمایشگاه دفاع مقدس در پارک شمیم پایداری نیز در ۳۱ شهریور، راس ساعت ۱۷ در مرکز فرهنگی دفاع مقدس برگزار می‌شود و همچنین اولین یادواره ۲۶۸شهیده زن استان نیز چهارم مهرماه، ساعت ۹.۳۰ صبح الی ۱۳ در مرکز فرهنگی دفاع مقدس برگزار می‌شود.

وی از برگزاری گردهمایی سنگرسازان بی‌سنگر در چهارم مهر ماه، راس ساعت ۱۷ در مرکز فرهنگی دفاع مقدس خبر داد و گفت: نیروهای مسلح نیز هفتم محرم در کنار مردم در عزاداری حسینی به طور گسترده شرکت خواهند کرد.

جعفری افزود: سخنرانی فرماندهان، بازدید و سرکشی از خانواده‌ی شهدا، عطر افشانی گلزار شهدا و… نیز از دیگر برنامه‌های ما خواهد بود و همچنین خبرگزاری دفاع مقدس استان نیز از امروز به طور رسمی آغاز به کار می‌کند.

print