به گزارش مهرتبریز، دکتر مجید خدابخش در حاشیه این بازدید به خبرنگاران گفت: متروی تبریز از پروژه‌های زیربنایی مهم استان است که تأثیر زیادی در کاهش آلودگی هوا و روان‌سازی ترافیک شهری دارد و بر این اساس جزو اولویت‌های کاری دولت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه مشاوران و پیمانکاران متعددی در این پروژه مشغول به کار هستند، افزود: کارهای اجرایی متروی تبریز از سال ۱۳۸۰ شروع شده و تا به امروز دو هزار میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده است.

خدابخش با اشاره به بهره‌برداری ۱۱ کیلومتر از خط یک متروی تبریز، گفت: اتمام خط یک و دو در حال حاضر در اولویت است و در مجموع برای این کار، چهار هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اتمام خط یک، نیازمند ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار است، گفت: امسال از سوی دولت ۱۲۰ میلیارد تومان و از سوی شهرداری تبریز ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه پیش‌بینی شده است.

دکتر خدابخش با تأکید بر اینکه اصلی‌ترین اقدام برای بهره‌برداری از مترو، تأمین منابع مالی است، گفت: در حال حاضر مقدمات جذب ۴۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در خط دو فراهم شده و پیگیری خواهیم کرد تا این امر هرچه سریع‌تر تحقق یابد.

وی افزود: همچنین با کمک نمایندگان محترم استان در مجلس تلاش می‌کنیم تا در روند بررسی بودجه سال ۹۷ کشور، ردیف‌های خوبی برای مترو تصویب شود که اگر این کار اتفاق بیفتد اجرای پروژه سرعت می‌یابد.

خدابخش با اشاره به برنامه‌ریزی شهرداری تبریز برای بهره‌برداری از خط یک مترو تا پایان سال ۱۳۹۷، گفت: خوشبختانه ظرفیت اجرایی این پروژه فراهم است، پیمانکاران پروژه تخصص و توان کافی دارند و بیش از یک هزار نفر در این پروژه مشغول به کار هستند و باید تلاش کنیم با تأمین به‌موقع منابع مالی به این وعده عمل کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تسریع در بهره‌برداری از مترو، انتظار به‌حق مردم تبریز است، گفت: مترو، پروژه فوق‌العاده سنگین و گران‌قیمتی است، البته باید به مطالبات مردم پاسخ دهیم.

وی افزود: ای‌کاش در زمانی که منابع مالی خوبی وجود داشت امکان تأمین مالی پروژه فراهم می‌شد؛ بااین‌حال وظیفه ما این است که تلاش کنیم تا با تأمین منابع و تسریع در اجرای پروژه، مردم بتوانند با رضایت کامل از مترو استفاده کنند.

گفتنی است استاندار آذربایجان شرقی در این بازدید کاری، ضمن سوار شدن به یکی از واگن‌های مترو در ایستگاه شهریار، از قسمت‌های در حال اجرای خط یک و همچنین مرکز کنترل و فرمان مترو بازدید کرد.

دکتر خدابخش همچنین در نشستی با مسئولان شهرداری و سازمان قطار شهری تبریز آخرین وضعیت پروژه متروی تبریز و مسائل و مشکلات پیش روی آن را بررسی کرد.

print