به گزارش مهر تبریز،رحیم شهرتی‌فر در این دیدار گفت: با توجه به انتخاب باکو به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۹، تجربیات رویداد تبریز ۲۰۱۸ می‌تواند در این زمینه مفید باشد و بر این اساس هم‌فکری و همکاری بین دو طرف ضروری است.

وی با اشاره به اینکه مردم تبریز و جمهوری آذربایجان، با زبان و دین و فرهنگ مشترک، در طول تاریخ در کنار هم بوده‌اند، گفت: بیشترین انتظار ما در رویداد تبریز ۲۰۱۸ از کشوری است که نزدیک‌ترین ارتباطات و بیشترین اشتراکات را با آن داریم.

معاون استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه تبریز جاذبه‌های زیادی برای گردشگران دارد، گفت: از شرکت‌های گردشگری فعال در جمهوری آذربایجان می‌خواهیم که گردشگران را برای سفر به تبریز ترغیب کنند.

وی همچنین حضور اهالی رسانه و مطبوعات جمهوری آذربایجان را در تبریز برای آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم این شهر و معرفی آن به هموطنان خود خواستار شد.

شهرتی‌فر با اشاره به اینکه کنگره علمی نظامی گنجوی یکی از برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸ خواهد بود، گفت: اشتراکات فرهنگی و تاریخی تبریز و گنجه در برگزاری هرچه بهتر این رویداد می‌تواند موثر باشد.

سرکنسول جمهوری آذربایجان در تبریز هم با بیان اینکه آماده هرگونه همکاری در برگزاری رویداد تبریز ۲۰۱۸ هستیم، گفت: شهر نخجوان هم به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ انتخاب شده و ما در این سال می‌توانیم همکاری‌های خوبی داشته باشیم.

علی‌نقی حسین‌اف با قدردانی از مسئولان استان آذربایجان شرقی به‌خاطر اهتمام به حل مشکلات اتباع آذربایجانی در تبریز، گفت: آماده هرگونه همکاری در زمینه‌های علمی، فنی، اقتصادی، فرهنگی و گردشگری با کشور دوست و برادر ایران و به‌خصوص استان آذربایجان شرقی هستیم.

در این دیدار همچنین در خصوص برقراری مجدد پرواز تبریز- باکو و راهکارهای تسهیل رفت‌وآمد اتباع آذربایجانی به مراکز درمانی شهر تبریز و رفع مشکلات در این زمینه بحث و تبادل نظر شد.

print