به گزارش مهرتبریز، علیرضا اصغری با اشاره به مجوز احداث نیروگاه زباله‌‌سوز، گفت: سازمان شهرداری‌ها به نمایندگی از وزارت کشور مجوز عقد قرارداد را صادر کرده و این مجوز را تکذیب نکرده بلکه بحث استانداردهای زیست محیطی مطرح شده و این بدان معنا نیست.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تبریز تبریز با اشاره به اینکه احداث نیروگاه طبق روال قانونی انجام شده است؛ اظهارکرد: احداث کارخانه زباله سوز طبق روال قانونی پیش رفته است و اسناد آن موجود است.

اصغری ادامه داد: ابتدا فراخوان بین المللی با هماهنگی وزارت خارجه صادر شد و در مرحله پایانی دو شرکت یلمازل ترکیه و کِلیم فرانسه باقی ماندند. شرکت ترکیه‌ای به دلیل عدم توافق با شریک آلمانی‌انصراف داد و قرارداد با شرکت فرانسوی در شورای چهارم مصوب شد.

 وی یادآورشد: حتی فرماندار وقت تبریز آقای شهرتی‌فر در سازمان پسماند حضور یافتند و بعد از گزارش کار فردای آن روز تایید مصوبه را برای عقد قرارداد فرستادند  و ما نیز از همان روز برای عقد قرارداد شروع به کار کردیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه، هشتم و نهم این ماه وکیل شرکت فرانسوی با وکلا و کارشناسان ما دیدار خواهد کرد، اظهارکرد: کارشناسانی از اداره کل محیط زیست و استانداری آذربایجان‌شرقی ، و شورا اسلامی نیز در این جلسه حضور خواهند داشت.

اضعری  از آمادگی برای مرحله عقد قراردادی خبر داد و گفت: این قرارداد در ۷۰۰ صفحه  آماده شده است.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تبریز با اشاره به اینکه نیروگاه‌های زباله‌سوز مصوبه وزارت کشور است، ادامه داد: براساس مصوبه وزارت کشور ۸ کلانشهر و هفت شهر ساحلی باید نیروگاه های زباله  سوز احداث کنند و حتی نماینده ورازت کشور این موضوع را درجلسه کیش اظهارکرد.

وی همچنین گفت: در این خصوص توسط  کمیسیون تلفیق در سال ۹۷ هشت هزار میلیارد تومان برای مدیریت پسماند کلانشهرها اعتبار اختصاص داده شده است.

علیرضا اصغری با اشاره به اینکه این شرکت طبق پیمان های بین المللی مستلزم حذف آلاینده های زیست محیطی است یادآور شد: براساس  پیمان‌های بین المللی  شرکت مستلزم حذف آلایندگی‌های محیط زیستی از نیروگاه است  نه اینکه آلایندگی را از محیط جمع کرده و در هوا اشاعه دهد.

print