به گزارش مهرتبریز، اصغر باقری‌فر در مراسم ورود دستگاه حفار مکانیزه TBM به ایستگاه شماره ۳ خط دوم مترو، با تشریح وضعیت مالی و اجرایی مترو اظهار داشت: قرارداد خط ۲ متروی تبریز سال ۹۰ به صورت EPC منعقد شد که شامل ۵۵۴میلیارد یورو بخش ریالی و ۳۸۰میلیون یورو بخش ارزی است؛ بخش E قراراد تاکنون ۷۰ درصد انجام شده، بخش P در حال اقدام است و در بخش C نیز پنج کیلومتر از تونل احداث شده و ۷ الی ۸ ایستگاه نیز در حال احداث است.

وی با بیان این‌که پروژه، جمعاً ۱۴ درصد تاکنون اجرا شده است، افزود: پروژه تاکنون ۳۵۰ میلیارد تومان تامین اعتبار شده که ۲۵۰ میلیارد تومان آن به پیمانکار پرداخت شده است.

سرپرست سازمان قطار شهری تبریز با اشاره به مشکلات اجرایی خط ۱ و مدیریت این مشکلات در خط ۲ یادآور شد: در اجرای خط ۱ مترو، اول تونل‌ها حفر و بعد ایستگاه‌ها احداث شد، همین باعث شد هزینه های کلان سگمنت‌برداری تحمیل پروژه شود، اما در اجرای خط ۲، ابتدا شفت ایستگاه‌ها احداث و بعد از رد شدن دستگاه TBM، احداث ایستگاه‌ها آغاز شده‌است.

باقری‌فر خاطرنشان کرد: خوشبختانه پروژه از نقدینگی مناسبی برخوردار است و در ادامه نیز بحث فاینانس پیگیری می‌شود تا پروژه مشکل مالی نداشته باشد.

وی با بیان این‌که جهش قیمت‌ها در سال ۹۰ باعث شد پروژه با مشکل مواجه شود، افزود: به همین خاطر با تصمیم مسئولان استانی و شهری در سال ۹۵، اصلاح قرارداد در دستور کار قرار گرفت. این موضوع در یک‌سال‌ونیم گذشته، به خوبی طی شد و در هفته‌های اخیر در شورای عالی فنی نهایی شده‌است. ابلاغ این اصلاحیه به زودی باعث می‌شود تقریباً مشکل مالی قرار داد حل شده و پروژه سرعت بگیرد.

سرپرست سازمان قطار شهری تبریز تاکید کرد: تملک ایستگاه های باقی مانده خط ضروری بوده و موجب شتاب بیشتر پروژه خواهد شد، تا به امید خدا مطابق زمانبندی شورای عالی فنی تا پایان بهمن ۱۴۰۰ بتوانیم به تعهد خود عمل کرده و مترو را در این خط فعال کنیم.

print