به گزارش مهر تبریز، علی صمدنژاد ظهر امروز در مراسم افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب شبکه جمع‌آوری و خط انتقال روستای لیقوان اظهار داشت: ۶۹ روستای استان آذربایجان‌شرقی در دهه فجر امسال از نعمت آب بهره‌مند شده که این روستاها دارای ۱۱ هزار خانوار و ۳۶ هزار نفر جمعیت هستند که بدون آب بوده و یا با کمبود آب مواجه بودند.
وی افزود:۲۴ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی و صندوق توسعه ملی برای تأمین آب هزینه شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان‌شرقی اذعان داشت: با توجه به مسائل زیست محیطی، شرکت آب و فاضلاب روستایی استان در رابطه با فاضلاب روستایی اقدامات موثری از قبیل احداث تصفیه‌خانه کرده که هفت طرح وجود دارد.
وی ادامه داد: امروز در سومین روستا بهره‌برداری از تصفیه‌خانه صورت می‌گیرد و هفت روستای دیگر نیز در حال اجرا هستند که از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی، تأمین مالی شده و از ۴۵ روز پیش کلید اجرای آن زده شده و پیمانکار و مشاور برای اجرای آن معرفی شده که امید داریم در طول ۱۸ ماه مطالعه و اجرای آن انجام گیرد.
صمدنژاد تاکید کرد: روستای لیقوان جزو روستای صنعتی و گردشگری است و یک‌هزار و ۵۰۰ انشعاب آبی در آن وجود دارد و با توجه به اهمیت محیط زیست و مهرانه‌رود در تأمین آب شرب تبریز، این تصفیه‌خانه بسیار موثر خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: از محل بانک توسعه اسلامی، تصفیه‌خانه روستای “بیرق” نیز در دهه فجر سال آینده مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت که تاثیری در محل منطقه و آب شرب خواهد گذاشت چراکه ۳۵ درصد آب تبریز از طریق مهرانه‌رود است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان‌شرقی در تشریح تصفیه‌خانه فاضلاب لیقوان توضیح داد: این پروژه با اعتبار بالغ بر هشت میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در زمینی به متراژ یک‌هزار و ۳۵۰ متر و با ظرفیت یک‌هزار و ۵۰۰ روز طراحی شده است.

وی ابراز کرد: هدف از طراحی و ساخت تصفیه‌خانه لیقوان فاضلاب انسانی روستای لیقوان و استفاده از پساب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز و توسعه کشاورزی بخشی از زمین‌های پایین دست است و با توجه به اینکه روستای لیقوان از نظر گردشگری یکی از مناطق مهم استان است، بر اهمیت ساخت این تصفیه‌خانه افزوده می‌شود.
اجرای طرح فاضلاب مدرن در ۱۱۱ روستا با وام بانک توسعه اسلامی
سپس مدیرکل دفتر طرح‌های آب و فاضلاب از دریافت وام بانک توسعه اسلامی برای ۱۱۱ روستای کشور خبر داد و گفت:برای اعطای وام، کشور به پنج ناحیه تقسیم شد و استان آذربایجان‌شرقی در ناحیه شمال‌غرب و غرب قرار دارد که ۶ روستا سهم استان آذربایجان‌شرقی خواهد بود.
کامران اسماعیلی در مراسم افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب شبکه جمع‌آوری و خط انتقال روستای لیقوان اظهار داشت: در سطح کشور و در زمینه فاضلاب روستایی و شهری عقب افتادگی‌های زیادی وجود دارد به طوریکه در سطح کشور ۳۹ روستا بهره‌مند از تاسیسات مدرن هستند.
وی افزود: ۳۹ روستا کمتر از سه دهم جمعیت کشور را دارند و طبق پیش‌بینی این رقم در برنامه ششم توسعه به سه درصد خواهد رسید.
مدیرکل دفتر طرح‌های آب و فاضلاب با بیان اینکه آبرسانی به روستاها همیشه در اولویت بوده است، یادآور شد: در این زمینه از قافله عقب نمانده و پروژه‌های مطلوبی از جمله تصفیه‌خانه فاضلاب لیقوان انجام گرفته است.
وی افزود: طرح تصفیه‌خانه فاضلاب لیقوان از محل بانک توسعه اسلامی تأمین اعتبار شده و چهلمین طرح فاضلاب روستایی کشوری است که مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
اسماعیلی با تاکید به اینکه تصفیه‌خانه فاضلاب لیقوان در اشل شهری دارای ویژگی‌های زیادی است و از نظر روش تصفیه فاضلاب و ابعاد و اندازه در اشل تصفیه‌خانه شهری است، گفت: روش به صورت لجن فعال و به صورت هوازی انجام می‌گیرد و فاضلاب قابل تخلیه به آب‌های سطحی است.
وی متذکر شد: معمولاً در روستاها حداکثر ظرفیت یک‌هزار مترمکعب در روز بوده که این تصفیه‌خانه دارای یک‌هزار و ۵۰۰ مترمکعب در روز است که مشابه با شهرهای کوچک است.
مدیرکل دفتر طرح‌های آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب استان جزو شرکت‌های برتر کشور است، خاطرنشان کرد: اخیرا در سمینار معاونان آب و فاضلاب کشور این شرکت از نظر عملکردی جزو سه شرکت‌ برتر شناخته شده است.
وی با اشاره به اینکه از بانک توسعه اسلامی وام برای ۱۱۱ روستا در کل کشور دریافت کرده‌ایم، ادامه داد: با بهره‌برداری از این طرح‌ها یک و نیم درصد شاخص بهره‌وری روستاها بالا می‌رود.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: بعد از اعطای وام، کشور به پنج ناحیه تقسیم شد و استان آذربایجان‌شرقی در ناحیه شمال‌غرب و غرب قرار دارد که در این ناحیه ۲۴ روستا در هفت استان عملیات اجرایی خواهند داشت که ۶ روستا سهم استان آذربایجان‌شرقی خواهد بود.
هزینه انتقال آب برای هر خانوار ۶ میلیون تومان است
در ادامه استاندار آذربایجان شرقی گفت: دولت برای شبکه آب روستاها برای هر خانواده ۶ میلیون تومان هزینه می‌کند.
مجید خدابخش نیز در مراسم افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب شبکه جمع‌آوری و خط انتقال روستای لیقوان اظهار داشت: در آستانه ۲۲ بهمن ماه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی قرار گرفته‌ایم که به راستی این انقلاب نعمت استقلال و آزادی را برای ما فراهم کرد.
وی افزود: قبل از انقلاب شهر تبریز و سایر شهرها بدون فاضلاب بوده و به برکت انقلاب پوشش فاضلابی در شهرها و روستاها انجام گرفته است.
استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بعد از انقلاب به برکت خون پاک شهدا و انقلاب، کشور و به خصوص روستاها پیشرفت زیادی کردند که نمونه عینی آن امروز همین بهره‌برداری است که در روستاها شبکه فاضلاب و تصفیه‌خانه افتتاح می‌کنیم، گفت: در پروژه‌هایی افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب شبکه جمع‌آوری و خط انتقال روستای لیقوان ۱۴ میلیارد تومان هزینه شده در حالی که روزی شهرهای کشور نیز از فاضلاب محروم بوده و بهداشت زیر صفر بود.

وی افزود: با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که دولت در گازرسانی و یا شبکه آب روستاها برای هر خانواده ۶ میلیون تومان هزینه می‌کند.
خدابخش اذعان داشت: طبق فرمایش امام راحل(ره) مبنی بر اینکه انقلاب توسط کوخ نشینان و مستضعفان پیروز شد، از این رو عدالت اجتماعی چراغ راه انقلاب را نشان می‌دهد و باید طبق این عدالت اجتماعی به مناطق محروم و کم برخوردار همچنین روستاها رسیدگی کنیم.
استاندار آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: البته نباید از وجود و همدلی مردم غافل باشیم زیرا بدون مشارکت روستاییان این منطقه، چنین پروژه‌ای ایجاد نمی‌شد.
وی متذکر شد: اصلی‌ترین هدف شبکه فاضلاب، رعایت بهداشت و حفظ محیط زیست است و به این وسیله باغ‌ها، زراعت و مزرعه رونق می‌یابد.
خدابخش با اشاره به اینکه در چند سال اخیر خشکسالی شدت گرفته و آبی وجود ندارد، از این رو آب برای ما با ارزش است، گفت: در هریس نیروگاه ساخته شده ولی به علت نیاز نیروگاه به آب و کمبود آب در استان، آب مورد نیاز از تصفیه‌خانه تامین می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: صنعت نیاز به آب دارد و باید قدر قطره به قطره آب را بدانیم.
استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه روستای لیقوان به دلیل پنیر تولیدی خود، نام بین‌المللی داشته و این روستا ارزش مضاعفی برایمان دارد، گفت: با توجه به ارزش روستایی این منطقه، امید است با سرعت هر چه تمام خدمات رفاهی در این شهر ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه در سال ۷۰ معاون عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی بودم و تلاش کردیم راه و برق به روستاها بیاوریم، افزود: ولی در حال حاضر مطالبات عوض شده و آب شرب، گاز، شبکه فاضلاب، اینترنت در روستاها در حال پیگیری است.
خدابخش اذعان داشت: امید است دین خود را نسبت به رعایت عدالت در کشور و برای مردم به خصوص روستاها انجام دهیم زیرا روستاها همه تولیدکننده بوده و مصرف‌کننده نداریم در حالیکه جماعت شهری اکثرا مصرف‌کننده هستند و باید کاری کنیم روستاییان با افتخار در روستا بمانند و فرزندانشان در این روستاها کارهای اقتصادی و تولیدی انجام دهند.

print