به گزارش مهر تبریز، مهندس اکبر فتحی، ضمن اعلام این مطلب افزود: صادرات محصولات کشاورزی استان از نظر میزان تاثیر گذاری در صادرات غیرنفتی، ۱۲درصد صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی را شامل می شود.

وی با اشاره به اینکه کل صادرات محصولات کشاورزی استان از نظر ریالی ۲۸۵ میلیون دلار در سال ۹۵ بود، گفت: این رقم در ده ماهه سال ۹۶ مبلغ ۲۲۰ میلیون دلار را شامل می شود، عمده محصولات کشاورزی صادراتی که مزیت نسبی در تولید و صادرات آنها در استان وجود دارد شامل حبوبات، سیب درختی، کشمش ، پیاز، سیب زمینی و محصولات لبنی است.

مهندس فتحی ادامه داد: محصولات کشاورزی استان آذربایجان شرقی به ۵۱ کشور جهان از جمله کشورهای آسیای میانه، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، افغانستان، پاکستان و هندوستان صادر می گردد.

قائم مقام رئیس سازمان و معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان با تاکید بر این که تولیدات کشاورزی باید صادرات محور و متناسب با ذائقه مصرف کنندگان خارجی باشد، تصریح کرد: در گذشته تولید صرفاً برای تامین امنیت غذایی داخل کشور انجام می شد، خوشبختانه در حال حاضر با توجه بر سطح تولیدات باید بازار خارج از کشور را شناسایی و تولیدات خود را مشتری پسند و مطابق استانداردهای جهانی تولید نماییم.

وی گفت: ۳۵ درصد صادرات کشمش از کشور به استان آذربایجان شرقی اختصاص دارد، سازمان جهادکشاورزی استان درصدد است تا زیرساخت های لازم جهت صادرات تولیدات دامی و گوشت مرغ را نیز فراهم کرده و صادرات این محصولات را فراهم سازد.

مهندس فتحی در پایان با اشاره به سیاست های حمایتی سازمان جهادکشاورزی استان در راستای صادرات محصولات کشاورزی تصریح کرد: پرداخت مشوق های صادراتی و اعمال سیاست بازار به ازاء بازار از شاخص ترین این سیاست ها می باشد که سال گذشته در خصوص صادرات سیب زمینی اجرا شده است و برآنیم تا این موارد را در مورد سایر محصولات نیز عملیاتی نماییم.