به گزارش مهر تبریز،فرزان قالیچی در نشست خبری با اصحاب رسانه،با اشاره به اینکه فراخور گسترش کمیت مراکز آموزش عالی، نتوانسته ایم به کیفیت توجه کنیم، افزود: امیدوارم در این زمینه نظرات سازنده ای توسط مسئولان آموزش عالی، دولت، مجلس و روسای دانشگاه های کشور ارائه شود؛ زیرا که نیاز زیادی به تحول در برنامه ریزی درسی و ارتباط آن با کارآفرینی و کاربردی کردن علوم در کشور داریم.

وی گفت: اگر بتوانیم فرآیندهای درستی را درمسیر صحیح قرار دهیم زمینه ی اشتغال برای فارغ التحصیلان فراهم می‌شود و نظام آموزشی عالی می تواند با تطبیق خود با اقتصاد کشور بهره وری های لازم را داشته باشد.

قالیچی با بیان اینکه هنوز نتوانسته ایم اعتماد لازم را بین دانشگاه و صنعت فراهم کنیم، افزود: اگر نتوانیم این مشکل را با دید علمی حل کنیم، حل مشکلات سال‌ها زمان می برد.

وی افزود: امیدوارم اعتماد به جامعه ی دانشگاهی افزایش یابد و این موضوع بیشتر مورد توجه مسئولان قرار گیرد، چرا که طبق تاکید امام خمینی(ره) یک کشور با دانشگاه پیشرفت می یابد در غیر این صورت آبادانی تحقق نخواهد یافت.

وی با تاکید به اینکه در دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بیشترین توجه روی مسئله کیفیت است، افزود: در این راستا برنامه ریزی های لازم جهت کیفیت بخشی، مهارت آموزی در تمامی فعالیت های دانشگاه ها از جمله آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و ورزشی انجام شده است و مراکز متعددی جهت کاربردی کردن علم در زمینه ی صنعت، فرهنگ، کشاورزی و خدمات و مدیریت در استان ایجاد شده است.

رئیس دانشگاه جامع علمی آذربایجان شرقی با تاکید به اینکه آموزش بدون پژوهش در دانشگاه مفهومی ندارد افزود: درهمین راستا در مراکز آموزشی علمی و کاربردی استان با برگزاری برنامه های متعدد، از جمله همایش کارآفرینان دانشگاه که با حضور کارآفرینان و پژوهشگران دانشگاه جامع علمی و کاربردی برگزار شد،دانشجویان را به عملیاتی کردن طرح پژوهشی تشویق می کنیم.

قالیچی به تفاهم نامه ای که بین دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان با دانشگاه صنعتی سهند و دانشگاه شهید مدنی آذربایجان امضا شده است اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که ۳۶ یا ۴۰ درصد نرخ بیکاری متعلق به دانش آموختگان کشور است بنابراین دانش آموختگان دانشگاهی استان نیاز به گذراندن دوره های مهارتی دارند که در این راستا کسب مهارت های لازم و توانمندسازی فارغ التحصیلان دانشگاه سهند در مرکز علمی و کاربردی ایدم و دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با مرکز علمی کاربردی غله و مرکز مجتمع آب و برق آذربایجان محقق خواهد شد.