معاون ایمنی و آتش نشانی اداره کل HSE وزارت نفت در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: طبق برنامه های وزارت نفت این کمیته تخصصی با حضور شرکت های نفت، پالایش و پخش، گاز و پتروشیمی برگزار می شود.

سید محمد پورراکی با بیان اینکه این کمیته به صورت ماهانه در مناطق مختلف عملیاتی با حضور روسای ایمنی چهار شرکت اصلی منطقه برگزار می شود، گفت: هدف از تشکیل این جلسات ارتقا سطح ایمنی و کاهش آمار حوادث صنعت نفت می باشد.

وی افزود: بررسی اهداف، برنامه ها، چالش های حوزه ایمنی و آتش نشانی و تجزیه و تحلیل حوادث منجر به فوت در دستور کار این جلسات قرار دارد.

پورراکی ادامه داد: حوادثی که در فرودین ماه سال جاری رخ داد در این کمیته که به میزبانی پالایشگاه تبریز برگزار شد مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفت تا از بروز حوادث مشابه جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه بستگی به نوع حادثه ای که رخ داده راهکارهای مختلفی ارائه می شود، گفت: بیشتر حوادث منجر به فوت در فروردین ماه سال جاری به علت سقوط از ارتفاع رخ داده است.

معاون ایمنی و آتش نشانی اداره کل HSE وزارت نفت با بیان اینکه آتش سوزی ها علت های متفاوتی دارد، گفت: بیشتر آتش سوزی ها به دلیل نقص در اجرای مجوز کارها توسط پیمانکارها رخ داده است؛  پیمانکاران نیاز به آموزش و نظارت بیشتر دارند.

وی خاطرنشان کرد: طبق گزارشی که ارائه شد اقدامات بسیار خوبی در پالایشگاه تبریز در حوزه بهداشت، ایمنی و محیط زیست انجام گرفته و این پالایشگاه رتبه برتر کشوری را در از ان خود کرده است.

مدیر HSE شرکت پالایش نفت تبریز نیز در این خصوص اظهار کرد: بلوغ و فرهنگ سازمانی و روحیه تیمی مهمترین دلیل نیل به دستاوردهای مهم شرکت در حوزه HSE است.

علی اصغر خلفی افزود: اسقرار سیستم مدیریت ایمنی فرآیند و نیز بروزرسانی و توسعه سیستم های اعلان و اطفا حریق خودکار در سطح شرکت از جمله برنامه های مهم ایمنی شرگت است.

 

print