مهر تبریز-آخرین اخبار از تحولات یمن از کنترل فرودگاه الحدیده بدست نیروهای یمنی ها و شکست ائتلاف سعودی در حدیده حکایت دارد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا، سخنگوی ارتش یمن اعلام کرده، کنترل فرودگاه الحدیده ۱۰۰درصد در دست ارتش وکمیته های مردمی است و مزدوران عربستانی در محاصره نیروهای ما قرار دارند.
“شرف لقمان” به المیادین گفته که مزدوران عربستانی راهی ندارند و هرچه زودتر باید تسلیم شوند.
سخنگوی ارتش یمن با اشاره به برقراری امنیت ۱۰۰ درصدی فرودگاه الحدیده توسط نیروهای یمنی خاطرنشان کرده، حمله ائتلاف سعودی به ساحل غربی خودکشی است.
لقمان فاش کرده که نیروهای مزدوران عربستانی هم اینک در محاصره شدید ارتش وکمیته های مردمی در ۶ کیلومتری فرودگاه الحدیده قرار دارند.
وی خاطرنشان کرده، درگیری ها در ساحل غربی تقریبا تمام شده ومزدوران مسلح باید هرچه سریعتر خود را تسلیم نیروهای ما کنند.تحولات میدانی به سمت انهدام مراکز تجمع نیروهای مزدور عربستانی در منطقه پیش می رود.

شکست ائتلاف سعودی در حدیده
عضو سیاسی جنبش انصارالله یمن گفت: ائتلاف سعودی در حدیده شکست خورده است.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین؛ عضو دفتر سیاسی جنبش انصار الله یمن اظهار داشت ائتلاف سعودی در نبرد حدیده شکست خورده و خسارات سنگینی متحمل شده است.
محمد البخیتی در گفت و گو با المیادین گفت پس از آنکه ارتش و کمیته های مردمی موفق شدند مهاجمان و مزدوران شان را در حومه فرودگاه حدیده سرکوب و آنها را وادار کنند تا به سمت مناطق جنوبی فرودگاه عقب نشینی کنند، آنها از فرودگاه دور شده اند.
وی افزود این اتفاق را مردم می توانند با پیگیری اخبار مشاهده کنند، البته مهاجمان عملیات گسترده ای را در جبهه ای با گستره هشت کیلومتر آغاز کردند ولی باز هم راه به جایی نبردند و خسارات زیادی متحمل شدند.
البخیتی گفت البته آنها اصرار داشتند به هر بهایی فرودگاه را تصرف کنند اما نتوانستند به خواسته خود برسند، در واقع این ناکامی به این معنی است که تلاش برای رسیدن به هدف از طریق استفاده از زور نظامی ناممکن است و این همان نکته ای است که ما از آغاز جنگ متذکر شده بودیم.
البخیتی همه طرف های یمنی را به گفت و گو دعوت و تاکید کرد ما نیازی به دادن امتیاز نداریم، طرف مقابل ما در یمن نیز چنین شرایطی دارد، تنها چیزی که دو طرف نیاز داریم توقف کشتار و به جای آن احترام به همدیگر و تلاش برای شکل دهی روندی کامل و فراگیر در عرصه سیاست است به این معنی که عرصه سیاست در کشور شاهد بازگشت و مشارکت همه گروه ها به میز مذاکرات باشد تا با هم برای رسیدن به توافقاتی برای پر کردن خلاء قوه مجریه و آغاز به کار حکومتی واحد برای کشور تلاش کنیم. همچنین درباره عربستان و امارات باید بگویم که این دو تا به امروز نپذیرفته اند که یک جانب درگیری هستند با این حساب سئوال این است که در چنین شرایطی چگونه می توان جنگ و درگیری را متوقف کرد؟ البته آنها برای رسیدن به اهدافی جنگ را آغاز کرده اند پس با این شرایط اگر گفت و گوهای یمن آغاز شود و نتیجه این گفت و گو نیز راه حل مسالمت آمیز و مورد قبول همگان باشد آن وقت این سئوال بزرگ در ذهن همگان نقش می بندد که به راستی در این سالها جنگ برای چه بوده است؟

هلاکت یک مقام عالی نظامی ائتلاف سعودی
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین؛ سرهنگ عقیلی فرمانده لشکر ۱۵۳ از نیروهای عبدربه منصور هادی در درگیری با ارتش و کمیته های مردمی یمن در شرق البیضاء، از نواحی مرکزی یمن، کشته شد.

بمباران مدرسه در یمن توسط جنگنده های متجاوز سعودی آمریکایی
به گزارش شبکه تلویزیونی المسیره، جنگنده های متجاوز سعودی آمریکایی، مدرسه ای را در شهرستان شدا در استان صعده یمن بمباران کردند.

گزارش سازمان ملل از اوضاع یمن
نماینده سازمان ملل در امور یمن اعلام کرد که اگر ارسال کمک‌های غذایی به الحدیده متوقف شود، زندگی بیش از ۱۰۰ هزار کودک در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
«مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در امور یمن پنجشنبه شب طی سخنانی اعلام کرد که از همه طرف‌های درگیری در یمن می‌خواهیم که تمام تلاش خود را برای حمایت از جان غیرنظامیان به کار بگیرند.
گریفتیس افزود: به رایزنی‌های خود با طرف‌های درگیر برای توقف جنگ و درگیری در الحدیده ادامه خواهم داد تا به سرعت به مذاکرات برگردیم.
مارتین گریفیتس با بیان اینکه صدها هزار نفر در الحدیده در معرض خطر جدی قرار دارند، گفت: اگر ارسال کمک‌های غذایی به الحدیده متوقف شود، زندگی بیش از ۱۰۰ هزار کودک در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
وی تاکید کرد که «من مطمئنم که می توانیم برای توقف درگیری‌های و خونریزی بیشتر در الحدیده، به توافق دست یابیم.»
نماینده سازمان ملل در امور یمن تصریح کرد که سازمان ملل به دستابی به توافق برای حل سیاسی بحران یمن و پایان جنگ و درگیری در این کشور پایبند است.
در همین حال نماینده سازمان ملل در امور یمن گفت: دیدار سازنده رهبری انصار الله یمن در صنعا مرا خشنود کرد و در انتظار نتایج دیدار های آتی خود با عبدربه منصور هادی و دولت(مستعفی) یمن هستم.
نماینده سازمان ملل در امور یمن در بیانیه ای آورده است: رایزنی های خود را با همه طرف های درگیر در الحدیده یمن جهت اجتناب از افزایش درگیری های نظامی در این منطقه ادامه خواهد داد، بیم آن می رود که این درگیری ها در الحدیده عواقب خطرناکی در عرصه سیاسی و انسانی برجای بگذارد.
اولویت امروز من دوری از درگیری نظامی در الحدیده و بازگشت هرچه سریع تر به میز مذاکرات سیاسی است.دیدار سازنده رهبری انصار الله یمن در صنعا مرا خشنود کرد و در انتظار نتایج دیدار های آتی خود با عبدربه منصور هادی و دولت(مستعفی) یمن هستم. من ایمان دارم که می توانیم به توافقی جهت توقف خشونت ها در الحدیده دست یابیم. طی دیداری که با رهبری انصار الله در صنعا داشتم گزارشی را به شورای امنیت در ۱۸ژوئن ارائه و اعلام کردم که قصد دارم مذاکرات سیاسی را طی هفته های آینده آغاز کنم.بار دیگر بر پایبندی سازمان ملل متحد به راهکار و توافق سیاسی حل و فص درگیری ها در یمن  تاکید می کنم. و از پایبندی و آمادگی طرفین برای پیوستن به روند سیاسی حل بحران یمن با نظارت سازمان ملل استقبال می کنم.
از سوی دیگر زید بن رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی نسبت به حمله ائتلاف عربی به فرماندهی آل سعود به بندر الحدیده یمن گفت که این هجوم میلیونها غیرنظامی را در معرض خطر قرار می دهد.
وی در آخرین سخنرانی قبل از پایان دوره اش در برابر اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت، من به شدت از حملات ائتلاف به فرماندهی عربستان سعودی و امارات به الحدیده نگرانم که تلفات زیادی را برای غیرنظامیان به همراه داشته و اثری مصیبت بار برای رساندن کمک های انسان دوستانه از طریق این بندر دارد، کمکهایی که می تواند جان میلیونها نفر را نجات دهد.
زید بارها از حملات ائتلاف سعودی ضد مردم بی دفاع یمن انتقاد نموده و حتی در سی و ششمین دوره شورای حقوق بشر، اوضاع یمن را بسیار خطرناک توصیف کرده و تشکیل کمیته تحقیق درباره نقض حقوق بشر و قوانین بین المللی در این کشور را خواستار شده بود.

واکنش انصارالله به ادعای ضدایرانی عربستان
عضو ارشد شورای عالی سیاسی یمن اعلام کرد که ائتلاف سعودی علیه ایران اتهام زنی می‎کند، به این دلیل که این کشور از حق دفاع می کند، البته این از عادت متجاوزان است که هر بار با شکستی روبرو می شود در پی آن است تا اتهام هایی را علیه برخی کشورها مطرح کنند.
«ضیف الله شامی» عضور ارشد شورای عالی سیاسی یمن در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین اعلام کرد که نبرد الحدیده نبردی سرنوشت ساز میان مردم یمن و متجاوزان اشغالگر و مزدوران آنهاست، ما اوایل هفته گذشته در خبرها شنیدیم که ائتلاف از ساعت صفر عملیات خبر داده و پیش بینی کرده است طی چند روز حدیده را  آزاد می کند و  نماز عید فطر را در  این شهر اقامه خواهد کرد. در این زمینه جو رسانه ای سنگینی به راه انداختند اما دیری نپایید که شکست هایشان آشکار شد، البته آنان در دو روز اخیر هم از نفوذ به فرودگاه حدیده گفتند اما ستاد تبلیغات جنگ یمن، با ارائه تصاویری از فرودگاه، دروغ های رسانه ای آنان را فاش و واقعیت های نبرد را آشکار ساخت. همانگونه که  عبدالملک بدرالدین اظهار داشتند میدان نبرد در ساحل غربی به باتلاقی بزرگ برای نیروهای مزدور و تجهیزاتشان تبدیل شده است و این نیروها و نیروهای اشغالگر در این باتلاق فرو رفته اند.
وی گفت: ما به طور کامل و بر اساس احساس مسئولیت، برای این نبرد آماده ایم، هدف ما از این نبرد دفاع از سرزمین، ناموس ، کرامت، حاکمیت و استقلال ماست در نتیجه دشمن وقتی وارد چنین نبردی می شود به پیامدهایش نمی اندیشد بلکه با  خودبرتربینی  و غرور وارد می شود و در این راه به تجهیزات، امکانات و همچنین به حمایت های استکبار جهانی دل خوش است اما مقاومت مردم یمن در برابر این تجاوز مقاومتی افسانه ای است و با صبر و حوصله پیگیر نبردند، برای ما اهمیتی ندارد که دشمن پیشروی می کند یا عقب رانده می شود ، آنچه برای ما مهم است مقاومت و استواری است، آنان قادر نیستند اراده ما را بشکنند. این دشمن نمی تواند مردم یمن  را نادیده بگیرد، ستاد تبلیغات جنگ با پخش مستندات و تصاویر جنگ، دست دشمن را رو می کند زیرا دشمن بیش از آنکه به نبردهای میدانی متمرکز باشد به نبرد رسانه ای مشغول شده است.
مجری شبکه المیادین درباره خبر خبرگزاری آناتولی مبنی بر اینکه تهران یک فروند ناو بالگردبر را به خلیج عدن اعزام کرده و هدف این کشور نیز جنگ حدیده است، پرسید و ادامه داد آیا این خبر درست است؟  ضیف الله شامی در پاسخ گفت: آنان هر زمان که  در میدان رویارویی با مردم یمن شکستی را از مستضعفان یمنی متحمل می شوند سعی می کنند به گونه ای در رسانه هایشان تبلیغ کنند که بتوانند ارزش مردم یمن را پایین بیاورند، آنان در این زمینه همواره علیه ایران نیز اتهام هایی را مطرح می کنند و  می گویند این کشور در پی کمک به طرف مقابل در یمن است در شرایطی که تهران بدون نظارت کشورهای عضو ائتلاف سعودی حتی دارو و آب هم وارد یمن نمی کند.
وی افزود: اینگونه نیست که ناو جنگی و یا بالگردهایی بدون نظارت نیروهای ائتلاف سعودی وارد یمن شوند. با این حال متجاوزان همواره در پی توجیه شکست هایشان هستند و در این مسیر چنین وانمود می کنند که به واقع با ایران در نبردند. ما از هیچ کشوری خواستار کمک نظامی نشده ایم و امیدواریم از هیچ کسی هم کمک نخواهیم، درخواست ما در گام اول حمایت الهی است، پس ما کمکی از جهانیان نمی خواهیم  اما انتظار داریم جهان در موضوع تجاوز به یمن، موضع مثبتی اتخاذ کند، امیدواریم وجدان جهان بیدار شود.
شآمی تاکید کرد که علیه برادران ما در جمهوری اسلامی ایران اتهام زنی می شود به این دلیل که این کشور از حق دفاع می کند، البته  این از عادت متجاوزان است که هر بار با شکستی روبرو می شود در پی آن است تا اتهام هایی را علیه برخی کشورها مطرح کنند.

print