مهرتبریز: همزمان با افتتاح مرکز همایش های بین المللی تبریر با حضور ریاست جمهوری و مقام عالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛مرکز پیوند اعضا نیز در تبریز راه اندازی شد این خبری بود که در اردیبهشت ماه سال جاری در اکثر خبرگزاری ها و غیره منتشر گردید .

به گزارش مهر تبریز،وزیر بهداشت ودرمان در آن مراسم در گفتگو با خبرنگارن گفت :اقدامات وزارت بهداشت در جهت توسعه خدمات سلامت در کشور است و توسعه ۴۵۰ هزار متر مربعی زیرساخت‌های حوزه سلامت در استان آذربایجان‌شرقی، نشان دهنده توجه وزارت بهداشت به توسعه خدمات است و از دولت و مجلس تشکر می کنیم و حوزه سلامت، محتاج این توجه بود و امیدواریم که حمایت از حوزه سلامت، استمرار داشته باشد.

هاشمی افزود :بهداشت از عدالت در دسترسی به خدمات سلامت به عنوان یکی از اهداف وزارت بهداشت و طرح تحول سلامت یاد کرد و گفت: از مرزها و شهرهای دورافتاده آغاز کردیم و مراکز پیوند هر سال گسترش پیدا می کند و در گذشته، پیوند کبد و مغز استخوان در تبریز انجام نمی شد اما امروز پیوند کبد راه‌اندازی شده و امیدواریم که پیوند قلب هم به زودی آغاز شود.

وی تصریح کرد، توسعه درمان، هنر نیست بلکه توسعه بهداشت و پیشگیری از بروز بیماری‌ها، هنر است بنابراین باید تلاش کنیم که خودمراقبتی و پیشگیری از بیماری‌ها در جامعه گسترش پیدا کند که بخشی از آن متوجه رسانه‌ها است و امیدواریم که این فرهنگ به حدی نهادینه شود که در سالهای آینده نیازمند توسعه زیرساخت‌های درمانی نباشیم.

به هر حال راه اندازی این مرکز بارقه ای از امید در دل ها را زنده کرد اما متاسفانه دیروز با خبرشدیم کبد یک بیمار اهدا کننده از مراغه به شیراز منتقل شده این درحالی هست که حدود قریب به ۳۰ درصد بیماران منتظر پیوند در صف از استان آذربایجان شرقی هستند !
حال سوال مردم و بیماران منتظر پیوندکبد از ریاست محترم دانشگاه تبریز دکتر صومی این هست، چرا با وجود راه اندازی مرکز پیوند اعضا در تبریز ،باز هم همچنان باید شاهد انتقال عضو اهدا کننده به شیراز باشیم، این دوگانگی ناشی از چیست و آن را چگونه می توان توجیه کرد ؟
اگر این مرکز وجود خارجی دارد پس چرا به مطالبات مردم ترتیب اثر داده نمی شود؟! چرا برادرشهیدان قصاب و فرمانده اسبق گردان امام حسین(ع) با وجود این مرکز در تبریز ، برای پیوند اعضا، بالاجبار باید به شیراز منتقل داده شوند.

گفتنی است، “رضا محمدیان” یک ماه قبل به دلیل عارضه مغزی در بیمارستان امام رضا تبریز بستری بود که با تایید مرگ مغزی وی توسط تیم بیمارستان، و با رضایت خانواده اعضای بدن وی اهدا شد.
دکتر حمید قربانی افخم رییس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت : دو کلیه وی در بیمارستان امام رضا تبریز به بیماران نیازمند پیوند زده شد و کبد و دریچه قلب وی نیز به شیراز و تهران منتقل شد!

print