به گزارش خبرنگار ما در تبریز،  مهندس منوچهر رحمانی ضمن بیان این مطلب گفت: شهرستان مرند با توجه به میکروکلیما مناسب واستعدادهای منطقه و به لحاظ قرار گرفتن در دامنه رشته کوه میشاب دارای ۹۲ هزار و ۴۲۰ هکتار اراضی زراعی و باغی بوده که از این مقدار ۱۰ هزار و ۵۴۵ هکتار سطح زیرکشت باغات قرار دارد.

وی افزود: شهرستان مرند تعداد ۱۸نوع رقم سردرختی با تولید سالانه ۶۳ هزار و۲۷۰ تن تولیدمحصولات باغی می باشد که از این مقدار ۴۵درصد به کشورهای آسیای میانه و ترکیه و حوزه خلیج فارس صادر می شود و مابقی در خود شهرستان و سایر شهرهای استان کشورمان مصرف می شود.

مهندس رحمانی ادامه داد: تعداد ۳۵ واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات تولیدی را فرآوری می کنند، اغلب باغات شهرستان زردآلو، سیب، گردو، بادام، پسته، آلو، گوجه سبز، گیلاس و آلبالو بوده که مقدار ۲ هزار و ۹۶۰ هکتار باغات زردآلو بارده و ۳۴۵ هکتار غیربارده می باشد و مقدار تولید سالانه زردآلو حدود ۳۵ هزار تن و متوسط عملکرد در واحد سطح  ۱۲ تن می باشد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان مرند یادآوری کرد: تعداد ۱۸رقم زرد آلو در شهرستان کاشته می شود که اغلب ارقام پیوندی شامل عسگر آباد، نصیری، اردوباد، شکر پاره، تبرزه و انواع دیگر خودرو می باشد.

وی گفت: شهرستان مرند از نظر تولید زرد آلو در سطح استان مقام اول و در سطح کشور مقام سوم را به خود اختصاص داده است و حدود ۳ هزار نفر در امر تولید و فرآوری زرد آلو اشتغال زایی دارد که پیش بینی می شود در سالجاری به علت حادث شدن سرمای دیررس بهاره و کاهش نسبی محصول باغات حدود ۱۳هزار تن محصول از باغات زردآلو برداشت شود.


print