مهرتبریز-همایش بزرگ « نسخه های شفا بخش قرآن» با حضور استاد عبدالکریم شمشیری، استاد دانشگاه و مولف کتب ارزشمند قرآنی و حنانه خلفی، نابغه خردسال قرآن کریم به همت حوزه هنری آذربایجان شرقی در محل فرهنگسرای الغدیر برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز،استاد عبدالکریم شمشیری در این همایش که با استقبال خیل کثیری از مردم همراه بود، در خصوص کاربرد آیات موضوعی قرآن و حفظ و ازبر کردن این آیات و تاثیر آنها در ایجاد امید در زندگی آدمی گفت: استفاده از قرآن کریم که پناهگاه محکم و قلعه متبرک الهی است، آنچنان فضای امید، اعتماد، اطمینان را در دل ایجاد می کند که دیگر هیچ رنج و دردی را یارای مقاومت در برابر آن نمی باشد.
وی ادامه داد: امید به زندگی بهتر و امید به آینده بهتر یکی از مهم ترین ابزاری است که از نگرانیها کاسته و شادابی و طراوت روحی را در انسان زنده نگه می دارد.
وی تصریح کرد: بهترین ذکر در قرآن کریم، آیه ۲۸ سوره رعد می باشد؛ یعنی « الا بذکر الله تطمئن القلوب» ( آگاه باشد که دلها با ذکر و یاد خداوند آرامش می یابد).
شمشیری در ادامه بیان داشت: قرآن علاوه بر اینکه خود را مایه ارامش، تسلی خاطر و امیدواری معرفی می نماید، در آیاتی هم به شفا بخش بودن خود اشاره می کند.
وی خاطر نشان کرد: البته قرآن شفابخشی خود را تنها در بخش امراض مربوط به دل و روان اعلام می کند. همان جا که در آیه ۵۷ سوره یونس می فرماید: « قد جاعتکم موعظه من ربکم و شفاء لما فی الصدور» ( اندرزی از سوی پرودگارتان برایشما آمده است و درمانی برای آنچه در سینه هاست.)
مولف کتب ارزشمند قرآنی در ادامه حفظ و به یاد داشتن اسماء الهی را خاطر نشان کرد و گفت: اسماء الهی اراده را تقویت و می کند و راهگشای بسیاری از مشکلات زندگی انسانها است.
شمشیری افزود: هر کس می خواهد قلبی لطیف و چشمی با بصیرت داشته باشد و از زمره غافلین قرار نگیرد، اسماء الله و اذکار الهی را بخاطر بسپارد و آنها را زمزمه کند.
وی از حاضرین در جلسه خواست: اسماء و آیات را به عزیزان و فرزندان خود آموزش دهند تا حفظ کرده و به کار گیرند تا دچار افکار مزاحم و تخیلات منفی نشوند.
وی یاد خدا نسبت به بنده، روشنی دل، آرامش قلب و رفع نگرانی ها، خشیت و ترس از انجام گناه در محضر خدا، بصیرت یافتن و شناخت شیطان، بخشش گناهان و حکمت و علم و … از جمله تاثیرات مهم یاد خدا عنوان کرد و گفت: ذکر خدا آثار و ثمرات اعجاب آور با شکوهی دارد که هر یک از آنها در سازندگی روحی و اخلاقی انسان موثر هستند.

حنانه خلفی در در همایش بزرگ « نسخه های شفا بخش قرآن»:
تکرار رمز موفقیت در حفظ آیات قرآن است
در ادامه همایش بزرگ نسخه های شفا بخش قرآن حنانه خلفی، حافظ کل قرآن کریم و میهمان ویژه این مراسم در خصوص نحوه حفظ قرآن گفت: در ۷ سالگی مفتخر به حفظ کل قرآن کریم شده است، و در سن ۴ تا ۵ سالگی روخوانی و روان‌خوانی قرآن را فرا گرفته و از ۵ تا ۷ سالگی به حفظ قرآن پرداختم.
حنانه خلفی افزود: در ابتدا نیم‌صفحه بعد از آن به ترتیب ۱ ، ۲ و در اواخر روزی ۳ صفحه را حفظ می‌کردم تا اینکه در سن ۷ سالگی کل آن را تمام کردم.
این دختر توانمند با بیان اینکه حفظ کردن آیات قرآن آسان است، گفت: در قرآن آمده است «وَ لَقَدْ یَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّکْرِ فَهَلْ مِنْ مُدَّکِرٍ» ما حفظ قرآن را برای شما آسان قرار دادیم؛ لذا می‌توان به‌راحتی آن را حفظ کرد.
حنانه ادامه داد: من در زمان حفظ هر روز ۵ الی ۷ ساعت برای حفظ آیات زمان قرار می‌دادم و در حال حاضر روزی ۲ الی ۳ جزء را مرور می‌کنم.
وی راه‌های حفظ قرآن را چنین عنوان کرد: تکرار رمز موفقیت در حفظ آیات قرآن است ازاین‌رو کسانی که می‌خواهند در این وادی وارد شوند باید محفوظات خود را تکرار کنند.
کوچک‌ترین عضو خانواده قرآنی بیان کرد: در خانواده برادر و یک خواهر دیگرم هم حافظ کل قرآن هستند و خواهر بزرگم نیز حافظ ۱۰ جزء قرآن به زبان عربی و فرانسه است.
خلفی در پایان اظهار داشت: تلاش می‌کنم دوستان خود را به سمت قرآن و حفظ آیات آن دعوت کنم چرا که قرآن نور و هدایت است «إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یَهْدی لِلَّتی هِیَ أَقْوَمُ وَ یُبَشِّرُ الْمُؤْمِنینَ الَّذینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرا»همچنین قرآن شفا و رحمت است «‌وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَهٌ لِلْمُؤْمِنِینَ وَلَا یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إِلَّا خَسَارًا» و قرآن ذکر است و دل ها با یاد ان آرام می شود «أَلا بِذِکرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ القُلُوبُ».