به گزارش مهرتبریز، “شهنام اشتری” در این نشست که به بررسی آسیب های زیست محیطی کوره های آجرپزی منطقه “سنق” تبریز اختصاص داشت، گفت: منطقه سنق به مساحت ۳۳ هکتار واقع در جاده مرند که در طرح جامع توسعه تبریز قرار دارد، جزو مناطق آلاینده زیست محیطی تبریز شناخته می شود.

وی افزود: سابقه فعالیت کوره های آجرپزی در این منطقه قریب به ۴۰ سال است که تعدادی از این واحدها هم از منطقه کجوار تبریز به منتقل شده اند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تبریز گفت: بحث ایجاد آلایندگی به صورت گرد و غبار مشکل اصلی منطقه سنق است.

اشتری توسعه فضای سبز و پوشش گیاهی را در این منطقه خواستار شد و تاکید کرد: توسعه پوشش گیاهی در این منطقه و پر کردن گودال های خاک برداری شده جهت پوشش ضوابط زیست محیطی توسط واحدهای مستقر در این منطقه الزامی است.

هوشنگ صراطی، نماینده سازمان جهاد کشاورزی نیز در این نشست گفت: کوره های آجرپزی پس از برداشت خاک رس، موظف هستند که محدوده خاک برداری شده را با خاک مناسب پر کرده و بذرکاری و درختکاری کنند تا بعداً مشکلات زیست محیطی از قبیل ایجاد ریزگرد به وجود نیاید.

نماینده اتحادیه واحدهای آجرپزی نیز در این نشست با بیان اینکه ۶۰ درصد واحدهای آجرپزی در سال های اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی تعطیل شده اند، گفت: واحدهای باقی مانده نیز با همه ظرفیت خود کار نمی کنند و فعالیت در این منطقه نسبت به سال های گذشته کاهش داشته است.

محمدحسین معینی افزود: مواد اولیه مورد استفاده واحدهای آجرپزی خاک رس درجه چهار است که به درد کشاورزی نمی خورد.

وی گفت: برخی واحدهای موجود در این منطقه به دلیل تغییر سلیقه بازار و قوانین جدید سازمان نظام مهندسی تولید خود را از آجر سفالی به بلوک های بتنی تغییر داده اند که آلودگی کمتری دارد.

حبیب حسینی، نمایده شرکت بهره برداری گاز آذربایجان شرقی نیز گفت: راندمان مصرف انرژی در کوره های آجرپزی پایین است و با توجه به مصرف بالای این واحدها تخلفاتی در برداشت غیرمجاز گاز به وسیله دستکاری کنتورها انجام می شود که چندین فقره برخورد قضایی صورت گرفته است.

نماینده مدیریت بحران شهرداری تبریز نیز در این نشست گفت: منطقه سنق در جهت بادهای غالب شهر تبریز قرار گرفته وآلایندگی هوای کوره های آجرپزی مشکلات زیادی برای سلامت شهروندان تبریزی ایجاد می کند.

محسن زارع بر ضرورت به روز آوری تکنولوژی تولید واحدهای آجرپزی تاکید کرد و گفت: لازم است در این زمینه از تجربیات کشورهای پیشرفته استفاده کنیم تا شاهد آلایندگی کمتری از این واحدها باشیم.

اصغر قوام، دیگر نماینده اتحادیه آجرپزان گفت: حدالمقدور سعی می کنیم با پاشیدن آب از ایجاد گرد و خاک در این منطقه جلوگیری کنیم، اما عدم آسفالت راه دسترسی این منطقه توسط شهرداری تبریز هم علت دیگری بر ایجاد گرد و خاک است.

وی افزود: علی رغم اینکه شهرداری عوارض سالیانه و مبالغ دیگری را برای ارائه خدمات آسفالت از واحدهای آجرپزی دریافت کرده، اما تا کنون برای آسفالت جاده دسترسی این منطقه اقدام نکرده است. حتی در منطقه سنق یک باکس جمع آوری زباله وجود ندارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در پایان این نشست خواستار همکاری واحدهای آجرپزی جهت ارائه خود اظهاری واحدهای تولیدی آجر و سفال شد و گفت: ایجاد پوشش گیاهی و فضای سبز در منطقه سنق از الزامات زیست محیطی است.

اشتری افزود: واحدهای آجرپزی در فرجه زمانی محدود باید نسبت پر کردن گودال های برداشت شده، اقدام برای ایجاد پوشش گیاهی مناسب، ارائه راهکار برای پیشگیری از ایجاد گرد و غبار و کاهش مصرف انرژی را انجام و گزارش کنند.

وی در پایان گفت: در آینده نزدیک نمایندگان سازمان های مسئول از این منطقه جهت اطمینان از اجرایی شدن موارد تذکر داده شدن بازدید میدانی به عمل خواهند آورد.

print