مهر تبریز-استاندار آذربایجان‌شرقی از تصفیه غیرشیمیایی فلزات سنگین از آب برای نخستین بار در جهان در تصفیه‌خانه نظرکهریزی شهرستان هشترود خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما مجید خدابخش ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز، اظهار کرد: رشد جمعیت و افزایش تقاضا برای دستیابی به آب باکیفیت بهتر و وجود برخی آلاینده‌ها از جمله فلزات سنگین در برخی از منابع آبی که خطرات بهداشتی و زیست محیطی دارند، استفاده از روش های کارآمد تصفیه آب را ضروری می‌سازد.

وی افزود: در این راستا محققان دانشگاه تبریز با بررسی‌های آزمایشگاهی و میدانی روش جدیدی را در سطح ملی و بین‌المللی با راندمان بالا و هزینه پایین ابداع کرده و طرح «تصفیه آب و حذف فلزات سنگین نظر کهریز» را در شهرستان هشترود به بهره‌برداری رسانده‌اند.

خدابخش تصریح کرد: این سیستم تصفیه که مبتنی بر کاویتاسیون پلاسمایی است با حمایت شرکت آب و فاضلاب استان در مقیاس۱۰ لیتر بر ثانیه با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در مقیاس نیمه صنعتی ساخته شده است.

استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: از مهمترین مزایای روش پلاسمایی در تصفیه آب می‌توان به مواردی مثل عدم نیاز به افزودن هرگونه مواد شیمیایی، حذف فلزات سنگین با راندمان بالا، زمان تصفیه بسیار پایین در حدود ۲ دقیقه، بهره برداری آسان نسبت به سایر روش‌ها، کاهش COD و BOD و بوهای نامطبوع، فضای بسیار کم جهت نصب سیستم و هزینه بسیار پایین نگهداری سیستم اشاره کرد.