مهر تبریز-نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری گفت: جامعه‌ای که در آن کرامت انسانی جاریست آرامش و امنیت و عدالت حکمفرما است .

به گزارش خبرنگار ما ؛آیت الله دکتر هاشم هاشم زاده هریسی در جمعه نمازگزاران مسجد حاج شفیع تبریز ضمن تبریک دهه کرامت ، این دهه را دهه خوبی‌ها و یادآور جمال انسانی  و دهه مفاهیم بلند،سازنده و ارزشمند دانست و گفت: هدف از نامگذاری دهه کرامت، افزایش کرامت انسانی در جامعه است .

وی کرامت را به معنی گرامی داشتن و بزرگوار دانستن افراد است عنوان نمود و گفت: حفظ حقوق و احترام کردن به اشخاص، رفع نیازهای مراجعین، حل مشکلات افراد، معطل نکردن اشخاص، اهمیت دادن به آسایش انسان ها و تلاش برای رسیدن به تعالی انسان ها از جمله  مصادیق رعایت کرامت در ادارات دولتی است.

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: جامعه‌ای که در آن کرامت انسانی جاریست حقوق شهروندی افراد محترم شمرده می‌شود، آرامش، امنیت و عدالت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و قضایی حکمفرما بوده و نابرابری‌ها و آسیب‌های گسترده اجتماعی کمتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه چهره‌ اصلی و تابلو اولیه اسلام، بخشیدن کرامت و حفظ حرمت انسان‌ها در تمام ابعاد است ادامه داد: بایستی معیارهای مورد تاکید اسلام را که همانا حفظ حقوق و حرمت انسان‌ها، گسترش صلح و کرامت بشریت است در عمل در جامعه پیاده کنیم.

آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی با بیان اینکه رسانه ها، مطبوعات، منابر و تریبون های نظام باید نسبت به اصل کرامت انسان و همچنین حق الناس عنایت ویژه‌ای داشته باشند افزود: مبنای حقوق انسان، کرامت انسان است، لذا در هر حال باید نسبت به حفظ عزت، آبرو و کرامت آحاد جامعه توجه شود و در دعواهای سیاسی که اغلب منشأ هواهای نفسانی دارند، ضایع نشود.

وی با بیان این‌که بسیاری از مشکلات جامعه متأثر از بداخلاقی‌ها و دعواهای سیاسی است، تصریح کرد: خصومت‌های شخصی و جناحی منجر به ضایع شدن حقوق ملت می‌شود، اگر واقعاً همه دغدغه حل مشکلات مردم را دارند، دیگر دعوا و جنجال در جامعه برای چیست؟

نماینده مردم آذربایجان‌شرقی در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این‌که حقوق الناس مقدم بر حقوق الله است ابراز داشت: حقوق الله با توبه و شفاعت عفو می‌شود اما حقوق الناس ذَنبٌ لایغفر است و در پیشگاه خداوند، نقض حقوق مردم قابل بخشش نیست چراکه حقوق‌الناس نه با شفاعت، نه با توبه و نه حتی با رافت خداوند قابل بخشش نیست زیرا به مردم مربوط می‌شود یعنی نمی‌توان به بهانه حقوق خداوند، حقوق مردم را محدود کرد.

 آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی در ادامه افزود: حتی خداوند متعال نیز قادر به گذشت حق الناس نیست، البته باید توجه داشت که حقوق الناسی وجود ندارد که حق الله نباشد، به عبارتی هر آنچه که خداوند متعال فرمان داده، زمانی که از جنبه حق الناسی نقض می شود، در واقع حق الله نیز نقض شده است.

وی با بیان اینکه رعایت حق الناس و احترام به کرامت انسانی از ملزومات کشور اسلامی می باشد گفت: باید قوانین طوری وضع شوند که کرامت مردم از بین نرود پیامبر اکرم(ص) خطاب به کعبه گفت که ای کعبه، حرمت تو بسیار بالاست اما انسان از سه‌ جهت نسبت به تو بیشتر حرمت دارد حرمت جان، حرمت مال و حرمت آبروی انسان از احترام کعبه نیز بالاتر است. پس به مردم نباید تهمت زد و کرامت آن‌ها را پایمال کرد.