مهر تبریز-معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: گندم یک محصول استراتژیک و خاص می باشد که سهم شهرستان هشترود در تولید این نعمت الهی در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، مهندس ایوب ایرانی فام در آیین شکرگزاری و جشن برداشت گندم با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در روستای قوپوز شهرستان هشترود برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: شهرستان هشترود و چاراویماق از گذشته توامان به انبار غله استان معروف بوده است که برای ریشه کن کردن بیکاری در این منطقه باید به صنعت کشاورزی اهمیت داده شود و تولید گندم از ۱۵۰هزار تن به ۲۰۰ هزار تن برسد.

مهندس ایرانی فام یادآور شد: تحویل گندم به سیلوها ضروری است و اگر در اسرع وقت تحویل داده نشود گندم کیفیت خود را از دست خواهد داد و اگر کشاورزی محصول خود را به سیلوها تحویل دهد در طول هفته اول ۵۰ درصد پول گندم تحویلی به حسابشان واریز خواهد شد.

فرماندار شهرستان هشترود نیز در حاشیه این مراسم اظهار نمود: شهرستان هشترود با توجه به سطح زیرکشت گندم انبار غله استان محسوب می شود که گندم به عنوان یک اهرم اقتصادی در هر کشوری به شمار می آید، امروزجمهوری اسلامی ایران از وارد کردن گندم بی نیاز شده و به خودکفایی رسیده است.

مهندس امینیان افزود: برای توسعه اراضی زیرکشت هشترود نیازمند به تحویل ادوات کشاورزی در منطقه ضروری می باشد که با توجه به بحران آب، تلاش کشاورزان باید برای دیم کاری باشد تا با تولید محصولات کشاورزی مانند گندم، کشور را از واردات این محصول بی نیاز سازند و در تولید گندم همیشه خودکفا باشیم.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان هشترود نیز در این مراسم گفت: محصول غالب شهرستان هشترود گندم می باشد و کل اراضی کشاورزیاین منطقه ۸۵ هزار هکتار می باشد که ۷ درصد کل اراضی استان را در بر می گیرد که در تولید گندم در رتبه اول استانی قرار دارد.

مهندس مجید احمدی اظهارکرد: ۳هزار تن بذر گندم اصلاح شده و ۷ هزار تن انواع کودهای شیمیایی، ۸٫۲ میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون و ۸ میلیارد تومان تسهیلات کشت پاییزه جهت حمایت از کشاورزان در سال زراعی جاری در اختیار گندمکاران قرارداده شده است.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: سطح زیرکشت گندم هشترود ۶۰ هزار هکتار به صورت دیم و یک هزار و ۵۰۰ هکتار به صورت آبی می باشد.