مهرتبریز- هفدهمین نشست مشترک قضات دیوان عدالت اداری کشور و مدیران حقوقی شهرداری ها و مسولین دبیرخانه مجمع کلان شهرهای ایران طی دو روز در سالن کنفرانس ساختمان مرکزی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، در این نشست موضوع عوارض ارزش افزوده ناشی از تغییر کاربری، اجرای طرح های توسعه شهری، موضوع ماده صد قانون شهرداری ها، کارگروه آراء صادره در اجرای ماده (۶۳) قانون دیوان عدالت اداری، عوارض بانک ها و تابلو مورد بررسی قرار گرفت.

عدم اجرای صحیح قوانین شهری یکی از مهم‌ترین معضل شهرداری‌ها است

شهردار تبریز  در این مراسم اظهارکرد: عدم اجرای صحیح قوانین شهری و یا نواقص قانونی یکی از مهم ترین موضوعات شهرداری ها است.

مهندس ایرج شهین باهر اظهارکرد: حوزه حقوقی در شهرداری ها یکی از مهم ترین حوزه های کاری است که بیشتر شهرداری ها به دلیل عدم شناخت و بهره‌مندی کافی از این حوزه با ضعف و مشکلات بسیاری هستند.

وی همچنین گفت: عمده ترین مشکلات حوزه حقوقی به عدم ثبات مدیریتی و نتیجه نگرفتن مدیر به دلیل کمبود زمان در پرونده های مختلف حقوقی و عدم دسته بندی اسناد به شکل سیستماتیک بازمیگردد که این موضوع باعث آسیب پذیر بودن شهرداری‌ها می شود.

وی با اشاره به درآمدهای شهرداری ها یادآور شد: شهرداری های ما با مشکلات عدیده ای در حوزه درآمدها مواجه هستند واین موضوع به عدم اجرای صحیح قوانین شهری و یا نواقص قانونی بازمیگردد.

شهردار تبریز یادآور شد: در کشورهای شهرهای توسعه یافته وقتی در یک محله ای ایستگاه مترو ساخته می شود و یک خدمت شهری در آن محل ایجاد می شود شهروندان آن منطقه به شهرداری عوارض بهره مندی از ایستگاه مترو را پرداخت میکنند و شهرداری ها موظف هستند این مبلغ را در حوزه های محروم هزینه کنند.

مهندس شهین باهر خاطر نشان کرد: در شهر پاریس هر خانه ای که رو به پارک باشد از ساکنان آن خانه حق ویو دریافت می شود و شهرداری این پول را در سایر بخش های کم برخوردار شهری هزینه می کند.

وی همچنین گفت: شهرداری ها از این طریق می توانند هزینه هایشان را مدیریت کنند اگر دریافت عوارض بر اساس قانون نباشد شهردرای ها را مشکل مواجه می کند و این امر باعث بی عدالتی در توسعه شهری می شود.

تلاش برای ایجاد هماهنگی بین شهرداری ها و مجلس شورای اسلامی

مدیر کل حقوقی شهرداری تبریز گفت: باید تلاش کنیم هماهنگی بین شهرداری ها و مجلس شورای اسلامی بیش از پیش انجام بگیرد

مسعود هاشم پور با اعلام این مطلب گفت: متاسفانه بین مجموعه شهرداری های کشور و مجلس شورای اسلامی هماهنگی لازم وجود ندارد که این امر موجب مشکلاتی برای شهرداری ها می شود.
وی ادامه داد با برگزاری نشست های مشترک بین شهرداران کلانشهرها با مدیران و قضات دیوان و رسیدن به فهم  مسیر ارائه خدمت به شهروندان هموار گردد.
مدیر کل حقوقی شهرداری تبریز خاطر نشان کرد: یکی دیگر از مشکلات کلانشهرها پرداخت هزینه های میلیونی  دادرسی هست که باید تلاش شود این موارد نیز حل شود.
هاشم پور  خاطر نشان کرد:  نشست مشترک مدیران کل حقوقی شهرداری کلانشهرها با مدیران و قضات دیوان عدالت اداری می تواند در حل بسیاری از مشکلات حقوقی شهرداری ها موثر واقع شود.

ضرورت ارتباط شهردرای‌های کلانشهرها و مجلس شورای اسلامی در راستای تقویت قوانین شهری

معاون حقوقی، پیشگیری و پژوهش دیوان عدالت اداری اظهارکرد: ارتباط کلانشهرها و مجلس شورای اسلامی یکی از مهم ترین موضوعات و حلقه مفقوده شهرداری است که سازمان شهرداری ها و دهیاری‌ها می‌تواند این ارتباط را ایجاد کند.

محمد موحد یادآور شد: اظهارات شهردار تبریز مبنی بر نقص قوانین شهری باید در قانون لحاظ  شود که این امر هم می تواند از طریق سازمان شهرداری ها حل و فصل شود.

وی ادامه داد: دیوان عدالت اداری مرجع رجوع مردم است که  احقاق حق می کند هماهنگی بین شهرداری و دیوان از این جهت مهم است که مشکلات شهرداری حل و فصل شود.

معاون حقوقی، پیشگیری و پژوهش دیوان عدالت اداری  با اشاره به اهمیت ارتباط مستمر شهرداران کلانشهرها و دیوان عدالت اداری خاطرنشان کرد: آخرین جلسه ای که با شهرداری های کلانشهرها تشکیل شد به سال ۹۳ برمیگردد ولی برای ارتباط مستمر  جلسه مشترکی با دعوت وزارت کشور به زودی تشکیل خواهد شد.

موحد با اشاره به رویکرد دیوان عدالت ادرای خاطر نشان کرد: رویکرد دیوان رویکرد پیشگیرانه است  که این امر می تواند قبل از ایجاد تخلفات پیشگیری شود.

وی اظهار کرد: نشست هایی در استان ها و دادگستری استان ها برگزار شد که مشکلات مردمی در رابطه با شهرداری ها حل و فصل شد.

وی همچنین گفت: از اواسط سال  ۹۵ تا پایان ۹۶ از حدود ۲۴ هزار مصوبه غیرقانونی شوراها در هیئت تطبیق پیشگیری شد.

معاون حقوقی، پیشگیری و پژوهش دیوان عدالت اداری  از راه اندازی سامانه آموزشی اعضای کمسیون های ماده ۱۰۰ در سراسر کشور خبر داد وگفت: دیوان عدالت اداری قصد دارد سامانه آموزشی آموزشی اعضای کمسیون های ماده ۱۰۰ را در سراسر کشور راه اندازی کند که این جلسات آموزشی در تهران و کرج برگزار شده و د ر سایر کلانشهرها نیز برگزار خواهد شد.