مهر  تبریز-ناظر گمرکات استان و مدیر کل گمرک تبریزگفت: ۷۱۴هزار و ۶۳۱ تن کالا به ارزش بالغ بر ۵۳۱ میلیون دلار ظرف چهار ماهه اول سالجاری از گمرکات استان صادر شده است که از لحاظ ارزش ۳۳ درصد و از حیث وزن ۴۸ درصد افزایش نشان می دهد .
به گزارش خبرنگار ما در تبریز،لیلی اورنگی افزود: عمده گروه کالاهای صادره به ترتیب شامل مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد، چدن آهن و فولاد ، ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزاءو قطعات آنها ، سوخت های معدنی روغن های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها ، میوه های خوراکی ، قند و شکرو شیرینی ، فرآورده های غلات آرد نشاسته یا شیر و نان های شیرینی، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد ، شیشه و مصنوعات شیشه ای ، کاکائو و فرآورده های آن بوده است.
ناظر گمرکات استان عنوان کرد: این محصولات به ۷۸ کشور مختلف دنیا صادر شده که عمده مقاصد کالاهای صادراتی از گمرکات استان به ترتیب به کشورهای عراق، ترکیه، افغانستان،ارمنستان، گرجستان، آذربایجان، پاکستان ، ایتالیا ، چین و بلغارستان بوده است.
وی بیان داشت: در این مدت همچنین یکصد هزار و ۲۱۵ تن کالا به ارزش بیش از ۲۶۳ میلیون دلار وارد گمرکات استان شده است که از لحاظ وزن ۳۹ درصد و از حیث ارزش ۱۷ درصد کاهش نشان می دهد. عمده کالاهای وارده شامل ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزاء و قطعات آنها ، توتون و تنباکو ، چوب و اشیاء چوبی و زغال چوب ، قطعات منفصله ماشین آلات، میوه های خوراکی ، ماشین آلات و دستگاههای برقی ، کاغذ و مقوا، الیاف سنتتیک یا مصنوعی غیر یکسره ، محصولات گوناگون صنایع شیمیائی، فرآورده های خوراکی گوناگون بوده که از ۴۸ کشور مختلف دنیا و بطور عمده ازکشورهای ترکیه ،آلمان، چین،امارات متحده عربی، ایتالیا، ژاپن ،
جمهوری کره، ارمنستان ، دانمارک و فرانسه از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است.وی خاطر نشان ساخت : همچنین در همین مدت ، بیش از ۴۶۲ هزار مسافر از مبادی مرزی گمرکات استان تردد کرده اند که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل مسافرین ورودی ۲ درصد کاهش و مسافرین خروجی ۷ درصد افزایش داشته است.
اورنگی در پایان اعلام نمود: درآمدهای وصولی گمرکات استان در چهار ماهه اول سالجاری را افزون بر یک هزار و۶۷۸ میلیارد ریال بوده است که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۲۳ درصد افزایش داشته است.