مهر تبریز-یک مقام مسئول گفت: با توجه به هزینه‌های بالای تولید و بالا بودن قیمت گل داخلی نسبت به قیمت‌های جهانی، جایگاه چندانی در صادرات نداریم.
اکبر شاهرخی رئیس اتحادیه گل و گیاه ، درباره تأثیر نرخ ارز بر نوسان بازار گل و گیاه ، اظهار کرد: با توجه به بالا رفتن نرخ دلار، واردات گل و سایر ابزارهای مورد نیاز همچون اسفنج و کاغذ سخت‌تر و گران‌تر می‌شود.
بیشتر بخوانید: افتتاح پایانه صادراتی تحت تأثیر نوسانات ارزی قرار گرفت/ ایران رتبه ۱۷ جهان در تولید گل را دارد
وی با اشاره به اینکه رکود سنگینی بر بازار گل و گیاه حاکم است، افزود: هم اکنون بسیاری از گل فروشان از وضعیت موجود بازار و فروش گل سرچهارراه‌ها گلایه‌مند هستند.
شاهرخی با بیان اینکه ایران رتبه هفدهم در تولید گل در دنیا را داراست،گفت: این در حالی است که به سبب هزینه‌های بالای تولید و بالا بودن قیمت گل داخلی نسبت به قیمت‌های جهانی، جایگاه چندانی در صادرات نداریم و همه ساله تنها مقدار ناچیزی گل به کشورهای حاشیه دریای خزر و عراق صادر می‌شود.
رئیس اتحادیه گل و گیاه ادامه داد: با توجه به آنکه تولیدکنندگان ایرانی خود را برای صادرات آماده نکرده‌اند؛ بنابراین تنها راه حل توسعه صادرات دعوت از تولیدکنندگان خارجی و ایجاد رقابت سالم برای تولید انبوه است.
شاهرخی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه ساخت پایانه صادراتی گل و گیاه تا چه اندازه در رونق صادرات تأثیرگذار است، تصریح کرد: ایجاد پایانه صادراتی تأثیری در میزان صادرات نخواهد داشت چرا که هم اکنون به بازار گل تبدیل شده است و فروشندگان در این مکان درحال فعالیت هستند.فصل اقتصاد

print