مهر تبریز-رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: میزان گندم خریداری شده از کشاورزان آذربایجان شرقی  تا ۵ شهریور  به ۵۶۰ هزار تن رسیده است .

به گزارش خبرنگار ما در تبریز،مهندس اکبر فتحی در جلسه شورای هماهنگی جهادکشاورزی شهرستان هشترود ضمن بیان این مطلب افزود: باید با سعی و تلاش و فعالیت های مستمر و با استفاده از علوم دانش بنیان قیمت تمام شده تولید را کاهش دهیم، فعالیت های دولت در تامین ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده های کشاورزی و کالاهای اساسی نیز در این راستا است.

وی ادامه داد: باید تشکلهای کشاورزی در عرضه مستقیم کالاهای اساسی ورود کنند که در این حالت رضایت مندی مردم را بدنبال خواهد داشت، سازمان فرصتی فراهم کرده است اتحادیه های کشاورزان در این خصوص راساً عمل نمایند.

مهندس فتحی تصریح کرد: برای مقابله با تورم و کم فروشی و احتکار، مردم و دولتمردان و نهاد های نظارتی باید متحد و متفق باشند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در بخش دیگری از سخنان خود تاکید نمود: باید سیستم های نظارتی و کنترلی وظایف قانونی خود را به درستی انجام دهند.

مهندس فتحی ابراز خرسندی نمود با عنایات و الطاف خداوندی در تولید مواد غذایی و کالاهای اساسی با مشکلی مواجه نیستیم.

وی پس از پایان جلسه در مراسم افتتاح مرکز تولید و بوجاری بذر مادر تعاون روستایی شهرستان هشترود ضمن مصاحبه با خبرنگار صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی گفت: میزان گندم خریداری شده از کشاورزان محترم تا الآن به ۵۶۰ هزار تن توسط شرکت بازرگانی دولتی و سازمان تعاون روستایی استان رسیده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به اینکه ۲۴ هزار تن نیز بصورت بذر خریداری شده است، افزود: پیش بینی می شود میزان خرید گندم در سالجاری به ۶۰۰ هزار تن افزایش یابد و رکورد خرید گندم در سال ۹۷ شکسته شود.

مهندس فتحی افزود: با توجه به این موضوع که کشاورزی فعالیتی است که بعد از عملیات برداشت باید برای فصل کاشت تمهیدات لازم اندیشیده شود، از نظر تامین نهاده های کشاورزی برای فصل کاشت هیچگونه مشکلی وجود ندارد و معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان در این خصوص اقدامات لازم را انجام داده و مشکلات تامین کود حل شده است.

وی گفت: علیرغم اینکه قیمت نهاده های کشاورزی در پتروشیمی افزایش یافته است، خوشبختانه با هماهنگی و پیگیریهای مقام عالی وزارت در هیئت دولت مصوب شده است که در سال ۹۷ در عرضه کود با افزایش نرخ مواجه نباشیم و کود مورد نیاز کشاورزان با قیمت مصوب سال ۹۶ در اختیار این عزیزان قرار گیرد.

مهندس فتحی در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: امسال در سطح کشور و استان اتفاق مبارکی افتاده است و این مهم، واریز ۵۰ درصد وجه مربوط به خرید گندم به حساب کشاورزان است و مقرر شده ۵۰ درصد مابقی در یک ماه آینده به حسابهای مربوطه واریز گردد.

                                                                                                                           

print