آذربایجانشرقی از نظر زیر ساخت ها برای سرمایه گذاری مشکلی ندارد
آذربایجانشرقی از نظر زیر ساخت ها برای سرمایه گذاری مشکلی ندارد

مهر تبریز–معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌ شرقی گفت:براساس تجربیات اثبات شده بازار و اقتصاد نمی‌تواند به صورت جزیره‌ای عمل کند. محمد کلامی در نشست مطبوعاتی  با خبرنگاران افزود:آذربایجانشرقی از نظر زیر ساخت ها مشکلاتی ندارد و در حوزه  سرمایه گذاری نظر مشکلی متوجه این استان نیست اما لازم است قبل از ورود به پروسه […]

مهر تبریز–معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌ شرقی گفت:براساس تجربیات اثبات شده بازار و اقتصاد نمی‌تواند به صورت جزیره‌ای عمل کند.

محمد کلامی در نشست مطبوعاتی  با خبرنگاران افزود:آذربایجانشرقی از نظر زیر ساخت ها مشکلاتی ندارد و در حوزه  سرمایه گذاری نظر مشکلی متوجه این استان نیست اما لازم است قبل از ورود به پروسه سرمایه گذاری ،زیرساخت‌ها را آماده کرده و زمین  و سایر امکانات اولیه در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد تا رغبت بیشتری مهیا شود .
وی تصریح کرد؛ هر چه زمینه جذب سرمایه گذاری تسهیل گردد و زیر سخت های سرمایه گذاری آماده تر، شکوفایی و رشد منابع اقتصادی در استان رو به روز پر رونق تر می گردد.

کلامی تاکید کرد؛ از آنجایی که قریب به ۹۰ درصد اقتصاد این استان توسط بخش خصوصی در چرخه اقتصادتامین می گردد ،لذا این مهم در اداوار مختلف به ویژه دوران تحریم ها باعث شده استان ما  از  آسیب اندکی برخوردار باشد.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری آریـا در ارتباط  با انتقال حساب‌های مس به استان،تصریح کرد: این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار بود به طوری که در سفر رئیس جمهور به آذربایجان شرقی  اولین محل بازدید مجتمع مس سونگون انتخاب شد و در این اثنا مصوبه ۱۴ بندی را به ارمغان آورد.

کلامی ادامه داد:در موردگردش مالی مس سونگون پیگیری های زیادی بعمل آمده و هم اکنون ۹ همت از حساب های مس در استان گردش دارند ولی  این رغم مورد دلخواه ما نبوده نبوده و معتقدیم که باید ۳۰ الی ۴۰ درصد حساب‌های مس در بانک‌های آذربایجان شرقی سپرده‌گذاری شود.ش

وی با اشاره هم به احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور در هریس توسط مجتمع مس سونگون عنوان داشت: در آینده نزدیک شاهد ایجاد نیروگاه خورشیدی ۲۵۰ مگاواتی در هریس، ۵۰ مگاواتی در روستای علیار شهرستان ورزقان، نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی در مس سونگون و همچنین نیروگاه بزرگ ۷۵۰ مگاواتی توسط بخش خصوصی در شبستر خواهیم بود.

کلامی تصریح کرد: در حال حاضر آذربایجان شرقی دارای رتبه سه کشوری در راه اندازی واحدهای جدید تولیدی، رتبه سوم اجرای طرح های توسعه ای، رتبه دو صدور جواز تاسیس، رتبه یک صدور جواز تاسیس توسعه ای و جز سه استان برتر کشور در احیای واحدهای راکد است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌ شرقی متذکر شد:  آدربایجان شرقی بزرگترین اقتصاد بخش خصوصی کشور را دارد و ۱۳۰ هزار شغل در صنعت استان  مربوط به این بخش است.

این مقام مسوول در استانداری آذربایجانشرقی،درخصوص حرف و حدیث های مربوط به انتخابات اتاق بازرگانی تبریز گفت: اتاق بازرگانی تبریز یکی از افتخارات و یک برند کشوری و فراملی است و نباید  از این موضوع غافل شویم که اتاق بازرگانی مجموعه پارلمان محلی حوزه تجارت نیز محسوب می گرد  و نباید مسائل حاشیه  این اتاق را به سیر نزولی سوق دهد.

وی تصریح کرد؛  بنده هم معتقدم  فعالیت های اتاق بازرگانی می تواند بهتر این نیز باشد و باید اختلافات نظرها را برطرف کرد.
کلامی در ادامه درخصوص برخی دغدغه در استان تاکید کرد:در زمان تحویل دولت از لحاظ تامین مرغ، استان ما  وابسته به سایر استان‌ها بود به طوری‌که ۵۰ درصد مرغ مصرفی از استان‌های ارومیه و اردبیل  تامین می گردید اما در حال حاضر در تولید و عرضه مرغ به مرز خودکفایی  رسیده ایم.

وی در بحث گوشت قرمز نیز عنوان کرد: نازلترین قیمت گوشت در کشور، مربوط به آذربایجان شرقی است تا جایی که  ۴۸۰ تن گوشت به فروشگاه‌های استان گوشت تزریق شده و در تامین برنج نیز آذربایجانشرقی هیچ گونه مشکلی ندارد و اگر هیچ برنجی وارد نشود، ذخایر استان تامین شده و جای نگران نیست.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد؛ استان ما در آبان ماه سال جاری، برای پخت نان کمترین ذخیره آرد را داشت اما خوشبختانه درحال حاضر وضعیت ذخیره آرد در استان مطلوب بوده و تا سه ماه می‌توان نیازها را تامین کرد.

کلامی در پایان گفت: درحال حاضرنظام سهمیه بندی برداشته شده است و سهمیه آرد در مجموع نانوایی های استان ۴۶ درصد افزایش، ۲۸ درصد بدون تغییر و ۲۶ درصد کاهش را در ارزیابی های آماری نشان می دهد.